روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 تیر 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 33479
0
0
انتشار مصاحبه یک سایت داخلی با ابوالحسن بنی‌صدر در روزهای مقایسه او با روحانی
گفت‌وگو با رئیس جمهور مخلوع !
همدلی| شاید نام ابوالحسن بنی‌صدر با هر چیز که پیوند نخورده باشد، با یک اولین در ایران پیوند خورده است«اولین رئیس جمهور». ایران تا پیش از وی اگرچه پادشاهان و صدراعظم‌ها و رئیس‌الوزراهای بسیاری داشته است، اما هیچ گاه «رئیس جمهور» نداشته است.
این روحانی‌زاده همدانی توانست در اولین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در صف اول انقلابیون قرار بگیرد و خود را به عنوان یکی از مدعیان جدی اداره کشور در نظام جدید معرفی کند. او یک سال بعد در اولین انتخابات ریاست جمهوری برنده شد و توانست اولین رئیس جمهور ایران شود. بنی‌صدر تقریبا 16ماه پرتنش رئیس جمهور ایران بود. اما سرانجام با نظر مجلس و حکم امام خمینی(ره) خلع شد تا یک اولین دیگر نیز در کارنامه خود داشته باشد«اولین رئیس جمهور مخلوع».
او پس از فرار از ایران و حضور در فرانسه اقداماتی برای براندازی جمهوری اسلامی انجام داد که به نتیجه نرسید. این شخص اگرچه گاه از سوی رسانه‌های مخالف نظام مطرح می‌شود، اما چندان حضوری در فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران ندارد.
با این همه نام او گاه در فضای رسانه‌ای کشور مطرح می‌شود، هرگاه مخالفان یکی از روسای جمهور بخواهند او را تهدید یا تخفیف کنند، او را با ابوالحسن بنی‌صدر مقایسه می‌کنند. در این میان رئیس جمهور حسن روحانی نیز از این وضعیت بی‌نصیب نبوده است. او که برای بار دوم و با نتیجه قاطع 24میلیون توانست اصول‌گرایان را شکست دهد و دوباره رئیس جمهور شود، این روزها با بنی‌صدر مقایسه می‌شود.
او در راهپیمایی روز قدس با شعاردهندگانی مواجه شد که «پیوند» او را با بنی‌صدر فریاد می‌زدند. شعاری که البته از دل محافل سیاسی و رسانه‌ای مخالف دولت صادر شده بود. برخی از مخالفان دولت در رسانه‌های خود پیش‌تر این تشبیه را به کار برده بودند.
اما جالب این‌جاست که روحانی در حالی با بنی‌صدر مقایسه می‌شود که گفته می‌شود اولین نماینده‌ای بود که در مجلس اول، علیه بنی‌صدر سخنرانی کرد. مصطفی کواکبیان در واکنش به جنجال رسانه‌ای اخیر اصول‌گرایان در مقایسه رئیس‌جمهور فعلی و رئیس‌جمهور سال‌های نخست انقلاب اسلامی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «پروژه بنى‌صدرى کردن رئیس‌جمهور راه به جایى نخواهد برد، وحدت‌شکنان خودشان را در مقابل مردم قرار ندهند.» نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس همچنین در توئیتی دیگر نوشت:«روحانى اولین نفرى بود که در مجلس اول علیه بنى‌صدر سخن گفت.»
اما این همه حضور بنی‌صدر در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور نیست. روز گذشته سایت تاریخ آنلاین که با چهره‌های مشهور گفت‌وگو کرده و تصاویر ویدیویی آن را منتشر می‌کند، در کمال تعجب بخشی از گفت‌وگوی خود با ابوالحسن بنی‌صدر را منتشر کرد و این اولین حضور رسمی این رئیس جمهور مخلوع در فضای رسانه‌ای داخل کشور بوده است. اگرچه ساعتی بعد این گفت‌وگو از سایت مذکور برداشته شد، اما با استقبال خبرگزاری فارس مواجه شد و با گرداننده این سایت گفت‌وگویی ترتیب داد.
جالب توجه این که مدیر این سایت «حسین دهباشی» است که اگرچه سازنده فیلم تبلیغاتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بود، اما در دور جدید ترجیح داد که در صف مخالفان او باشد و به همین خاطر در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و در اوج تبلیغات انتخاباتی طرف گفت‌وگوی رسانه‌های مخالف دولت قرار می‌گیرد و به انتقاد از رئیس جمهور می‌پردازد.
به همین خاطر انتشار یک گفت‌وگو با ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهور مخلوع در روزهایی که حسن روحانی به او تشبیه می‌شود شاید قدم گذاشتن به بازی مخالفان تندروی رئیس جمهور و دولت باشد.
حسین دهباشی درباره دلیل انتشار گفت‌وگوی تصویری خود با رئیس‌جمهور معزول ایران به خبرگزاری فارس گفت: تصور می‌کنم کنجکاوی درباره آقای بنی‌صدر این ایام بیشتر شده است، به جهت اینکه بسامد تکرار ایشان در رسانه‌های ما و در سخنان مسئولان ـ نفیاً یا اثباتاً ـ بیشتر شده و زمان خوبی برای ایجاد کنجکاوی درباره شناخت ایشان بود و پخش این کار، در واقع پاسخ به این کنجکاوی بود.
دهباشی درباره هدف خود از انتشار این گفت‌وگو اظهار داشت: نسل جدیدی که آن وقایع تاریخی را ندیده‌اند و با شخص ارتباط مستقیم نداشته‌اند، امروز کنجکاو هستند که حرف‌های او را بشنوند و در ذهن خودشان، راستی‌آزمایی داشته باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که پس از پخش این مصاحبه، مکالمه یا پیامی از جانب بنی‌صدر دریافت کرده یا خیر، گفت: خیر، پیامی دریافت نکردم.
این پژوهشگر تاریخ، درباره واکنش‌ها نسبت به نوبت بیست و پنجم خشت خام گفت: مجموعاً بازخوردها مثبت بود. دهباشی در پاسخ به این پرسش که میزان استقبال از این نوبت خشت خام چگونه است، گفت: هنوز برآوردی نداشتم اما فکر می‌کنم در سطح همان گفت‌وگوهای قبلی بوده است.
ابوالحسن بنی‌صدر در این گفت‌وگو فرصت یافته تا برخی از اتهاماتی که درباره نحوه اداره جنگ و اختلافاتش با سپاه داشته را رد کند و متقابلا اتهاماتی به طرف مقابل وارد کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه