روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 خرداد 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 31511
0
0
چه کسی وزیر می‌ماند؟
بعد از مشخص شدن رئیس جمهور دوازدهم نوبتی هم باشد نوبت چیدمان کابینه است. در ایام مبارزات انتخابات، نزدیکان ستاد حسن روحانی می‌گفتند اگر شیخ دیپلمات بار دیگر انتخاب شود کابینه دوم خود را جوان‌تر می‌کند. روحانی چهار سال پیش بدون آنکه از فرصت قانونی خود برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس استفاده کند در اقدامی نادر بلافاصله بعد از سوگند قانون اساسی در مجلس ترکیب کابینه خود را معرفی کرد که این اقدام او حاکی از تصمیم قاطعانه رئیس جمهور جدید برای تغییر کابینه گذشته بود. شاید همین سرعت عمل چهار سال پیش روحانی بود که تنها چند روز بعد از نتیجه انتخابات، چیدمان کابینه جدید با حساسیت بیشتری پیگیری شود. با نگاهی به عملکرد روحانی در چهار سال گذشته می‌توان مسلم دانست که رئیس جمهور بخشی از کابینه خود را تغییر خواهد داد. سال گذشته در همین ایام بود که مجلس اصول‌گرای نهم بار خود را بست و نغمه خداحافظی خود را خواند. مجلس جدید، مجلسی بود که اصلاح‌طلبان و میانه‌رو‌ها اکثریت آن را تشکیل می‌دادند. اصلاح‌طلبان و حامیان دولت هم از روحانی خواستند با توجه به مساعد شدن فضای مجلس به سود دولت، کابینه خود را ترمیم کند. روحانی هم این پیام خود را دریافت کرد و سه نفر از وزرای کابینه را تغییر داد.
طبق روال همیشگی، رئیس جمهور منتخب از افرادی که می‌خواهد از آنها در کابینه خود استفاده کند برای حضور در کابینه دعوت، اما ظاهرا روحانی هنوز با هیچ کدام از وزرای دولت اول خود درباره ادامه فعالیت یا جابه‌جایی آنها صحبت نکرده است.
بیژن زنگنه وزیر نفت روحانی در دولت یازدهم روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت درباره حضورش در کابینه آینده روحانی گفت: اولویتم کمک به دولت است. او در پاسخ به این سوال که ‌آیا در دولت آینده از شما دعوت به همکاری شده یا خیر گفته: هنوز رئیس جمهور وارد بحث تعیین اعضای کابینه جدید نشده و مذاکرات در این زمینه آغاز نشده است.
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت دولت یازدهم یکی از وزرایی است که به احتمال قوی باید جای خود را به فرد دیگری بدهد. او هم روز گذشته خبر داده که روحانی هنوز با او راجع به ماندنش صحبتی نکرده است.
علاوه بر نعمت‌زاده گمانه‌زنی‌هایی هم درباره معصومه ابتکار در برخی رسانه شکل گرفته است. این گمانه‌زنی‌ها نام معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست خاتمی و روحانی را در کنار دیگر گزینه‌های شهرداری مثل پیروز حناچی، محسن صفایی فراهانی یا غلامحسین کرباسچی قرار داده‌اند. با این حال ابتکار دیروز این مطلب را رد کرد و آنها را شایعه دانست.
پاسخ عباس آخوندی، وزیر مسکن روحانی هم مثل دیگر اعضای کابینه این است که هنوز با او صحبتی راجع به ماندن یا رفتنش نشده است.
رضا صالحی امیری، که چند ماه است به جای علی جنتی به وزارت ارشاد رفته، ترمیم کابینه در دولت جدید روحانی را جزء اختیارات رئیس جمهور می‌داند. صالحی امیری معتقد است: رئیس جمهور به عنوان امین مردم باید دولتی را تشکیل دهد که بتواند پاسخگوی مطالبات مردم باشد و این امر صرفا در صلاحیت رئیس جمهور است و کسی حق مداخله در این تصمیم‌گیری را ندارد.
محمود واعظی وزیر ارتباطات هم معاون اولی خود در دولت آینده را تکذیب کرد و گفت: اینها شایعاتی است که مطرح می‌شود، ماهیت شایعاتی از این دست هم معلوم است.
سخنگوی دولت هم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با شما برای حضور در دولت دوازدهم صحبتی شده است؟ گفت: فکر نمی‌کنم اکنون ضرورتی برای صحبت در این زمینه باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه