روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 اردیبهشت 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 30889
0
0
اقتصاد شهری پیش‌نیاز مدیریت شهری جدید
هانی محمدپور زرندی- اقتصاد شهری یکی از مفاهیم جدیدی است که با رشد و گسترش کلانشهرها ایجاد شد. اقتصاد شهری، پیوندی میان جغرافیا و اقتصاد است که به بررسی انتخاب‌های جغرافیایی خانوارها و بنگاه‌ها می‌پردازد. گرچه علم اقتصاد پیشینه چند قرنی دارد و اجزا، ارکان و اصول آن بر اساس مکاتب اقتصادی مختلف مورد استفاده سیاستگذاران و تصمیم‌گیران قرار می‌گیرد، اما اقتصاد شهری جایگاه و قدمت زیادی ندارد و متاسفانه به ابعاد مختلف آن پرداخته نشده است. کلانشهرها و شهرهای بزرگ منابع کمیابی اما مطالبات کلان و گسترده‌ای دارند، یکی از مهم‌ترین رسالت های اقتصاد شهری ایجاد تعادل میان مطالبات و منابع است. اقتصاد شهری هم به خانوارها برای بیشینه سازی مطلوبیت انتخاب‌هایشان کمک می‌کند و هم بنگاه‌های اقتصادی را در کسب سود بیشتری یاری می‌رساند.
متاسفانه به رغم گسترش شهرهای کشور به ویژه شهر تهران با انبوه مشکلات و محدودیت‌ها، جایگاه اهمیت اقتصاد شهری در برنامه‌ریزی اداره شهر اعم از برنامه‌های پنج ساله شهرداری و طرح جامع تفصیلی مغفول مانده است. از این‌روست که مدیریت شهری را بعضا وادار به روی آوردن به راهکارهای درآمدزایی ناصحیح از جمله فروش تراکم، فروش طرح ترافیک و تصمیماتی از این دست می‌کند. شهرداری‌ها با پیشینه بیش از یک قرن هنوز در حیطه درآمدهای پایدار موفقیتی چشمگیر به دست نیاورده‌اند و مدیریت شهری همچنان خود را وابسته به منابع ناپایدار و دولتی می‌داند.
تمرکز فعالیت‌های تولیدی در یک فضا باعث تغییر کارایی تولید، توزیع کالا و خدمات در آن فضا می‌شود. وظیفه اقتصاددانان شهری این است که تعیین کنند: آیا تمرکز در یک فضا مفید و اقتصادی است یا خیر؟ اهمیت مسئله در اینجاست که بررسی‌هایی درباره بازار کار، سطح اشتغال، پایگاه اقتصادی زنان، سهم زنان در نیروی کار شهری، میزان در آمد در محله‌های شهری، نابرابری میزان درآمد گروههای شهری و نقش بخشهای صنعتی، خدماتی، فرهنگی و توریستی در اقتصاد شهری صورت می‌گیرد.
اقتصاد شهری علاوه بر این به تجزیه و تحلیل مسائل بین شهری می‌پردازد و در جستجوی پاسخ این سوال است که علل پیدایش شهرها چیست؟ دلیل عدم رشد و توسعه شهرها چیست؟ چرا رشد شهری در دوره‌ای از تاریخ سریعتر و از شهری به شهر دیگر متفاوت بوده است؟ آیا امکان به وجود آوردن یک سیستم حمل و نقل موثر و مفید در شهر وجود دارد؟ تمرکز فعالیت‌های اقتصادی و سکونت شهروندان در یک منطقه چه تاثیری بر آلودگی محیط زیست و فقر دارد؟ دلیل گسترش حاشیه‌نشینی و راهکارهای توقف این پدیده چیست؟ به واقع اقتصاد شهری با رویکرد کلان‌نگر و سیستماتیک به مثابه نسخه‌ای شفابخش است که به سوالات فوق پاسخ می‌دهد و مدیریت شهری را در رفع مشکلات و معضلات کمک می‌کند.
گرچه اقتصاد دانان در حوزه مدیریت شهری ورود کرده‌اند، اما به دلیل تفاوت‌های ماهوی و نگرشی در اقتصاد شهری با اقتصاد عمومی، مدیریت شهری تهران نیازمند توجه ویژه به مقوله اقتصاد شهری است. چرا که تاکید بر اقتصاد شهری در توسعه متوازن شهر و سیاستگذاری عمومی می‌تواند در رفع بسیاری از چالش‌های امروز شهر تهران مفید باشد. انتظار می‌رود دوره جدید مدیریت شهری در تهران با توجه ویژه به اهمیت نقش اقتصاد شهری در افزایش درآمدهای پایدار و رفع دغدغه‌های اقتصادی و معیشتی همراه باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه