روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 اردیبهشت 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 30455
0
0
توسعه پایدار شهری و ایمنی شهر و شهروندان
محسن مهرعلیزاده- اهمیت و جایگاه مدیریت به عنوان یک موضوع محوریِ مهم در توسعه شهری کاملاً آشکار است. شهرها به‌عنوان سکونتگاه‌های اصلی بشرِ امروز، ویژگی‌هایی دارند که برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه‌گرا یکی از الزامات اصلی مدیریت آنها به شمار می‌رود. شهروندان در طول حیات خود همواره در معرض مخاطرات مخرب مختلفی هستند که در بسیاری از موارد خسارات عمده جانی و مالی را در پی دارد. بر این اساس توجه به «مخاطرات انسان‌ساز» و «مخاطرات طبیعی» در محیط زندگی بشری بسیار حائز اهمیت است.
وقوع پدیده‌های مختلفی نظیر زلزله، سیل، نشست زمین، آلودگی هوا و خاک، افزایش جمعیت، ترافیک و غیره همواره مانع اصلی توسعه پایدار جوامع مختلف به‌ویژه جوامع شهری است. در این مسیر اولین قدم، شناسایی انواع مخاطرات و زمینه‌ها و بسترهای آن است تا در ادامه، متولیان امر بتوانند با انتخاب راهکارهای مناسب در جهت رفع یا کاهش خسارت حاصل از آن مخاطره اقدام کنند.
ویژگی‌های سکونت‌گاه‌های بشری رابطه مستقیمی با اقتصاد، خصوصیات فرهنگی و اجتماعی آنان دارند، لیکن بیش از هر چیز تابع شرایط طبیعی و مکانی اقلیمی هستند؛ از این‌رو آنچه که به عنوان عامل اصلی در شکل‌گیری یک جامعه بشری بسیار تاثیرگذار است، عوامل طبیعی بوده و به تبع آن مخاطرات حاصل از آن نیز اهمیتی ویژه‌ای دارد. از طرف دیگر، انسان‌ها نیز با بهره‌برداری ناآگاهانه و نادرست از منابع طبیعی بر تکرار و شدت مخاطرات افزوده‌اند؛ به گونه‌ای که افزایش جمعیت و ساخت‌‌وسازهای شهری و متعاقب آن توسعه محدوده‌های شهری، موجب افزایش دامنه خسارت‌ها به نسبت گسترش فیزیکی آنها شده است. روشن است بهره‌مندی از دانش تخصصی نخبگان از یک سو، و پتانسیل مستعد بومی از سوی دیگر، یکی از مهم‌ترین عوامل در مدیریت بهینه جهت کاهش اثرات مخرب مخاطرات است. به همین ترتیب در مدیریت شهری، توانمندسازی، آگاهی‌بخشی و جلب مشارکت مردمی (که از شاخصه‌های کلیدی توسعه پایدار شهری است)، به عنوان حداقل «حقوق شهروندی» حائز اهمیت فراوانی
است.
توانمندسازی مدیریت بحران شهری در جهت کاهش خسارت حاصل از مخاطرات مختلف یکی از پیچیده‌ترین وظایف مدیریت شهری است که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، صحیح و منطقی است و فقط با کمک گرفتن از شهروندان آموزش‌دیده و از درون خود این جوامع قابل مدیریت خواهد بود. نتایج تحقیقات در جوامع توسعه یافته حاکی از نقش محوری شهروندان در ارتقای ایمنی و مدیریت بحران در شهرها دارد. سابقه رخداد انواع حوادث مهیب، هشداری جدی و انگیزه مناسبی است تا مشارکت فعالانه شهروندان را به عنوان اجزای اصلی توسعه ایمنی پایدار شهرها، در صدر اولویت‌های مدیریت شهری در نظر بگیریم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه