روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 اردیبهشت 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 30454
0
0
شهروندان دارای معلولیت حق دارند
مرتضی الویری- امروزه اصل تساوی حقوق معلولان و افراد سالم، مورد توجه همه جوامع قرار گرفته است. مطالعات نشان می‌دهد که عقب ماندگی‌های اجتماعی معلولان عمدتا ناشی از عدم سازگاری وضعیت معلولان و محیط آنهاست و این امر هنگامی روی می‌دهد که معلولان با موانع فرهنگی، اجتماعی و کالبدی مواجه می‌شوند.
حضور کمرنگ معلولان در جامعه، سئوالات بسیاری به همراه دارد؛ از جمله آنکه چرا استفاده از مراکز تفریحی و خدماتی برای آنها دشوار و در برخی موارد غیرممکن است؟ چرا یک معلول جسمی- حرکتی هر بار که از خانه خارج می‌شود با یک مشکل در تردد مواجه می‌شود؟ و هزاران چرای دیگر که قسمت مهم آن برمی‌گردد به معابر شهری و امکانات حمل و نقل نامناسب همچون اختلاف سطح و موانع فیزیکی در مسیر، شیب‌های نامناسب و غیر استاندارد، عدم استفاده از کف‌پوش‌های مناسب.
از دیدگاه برنامه‌ریزان شهری، شهر سالم، شهری است که تمامی شهروندان بتوانند از فضاهای آن بهره‌مند شوند. این فضای شهری باید ارائه‌دهنده خدمات بیشتر به اقشار آسیب‌پذیر باشد تا این گروه از صحنه جامعه محو نشده و به فراموشی سپرده نشوند. آن بخش از جامعه که به سبب ناتوانی جسمی – حرکتی، عملاً استفاده از فضاهای شهری محروم شده است، علت را نه در «معلول بودن شهر» که در «معلول بودن خویش» جستجو می‌کند و خود را از نزدیک شدن به این فضاهای شهری باز می‌دارد.
آنچه در دانش طراحی شهری برای فضاهای شهری ارزش تلقی می‌شود نقش اجتماعی و تعاملی است که این فضا در زندگی جمعی شهروندان ایفا می‌کند؛ پس با طراحی مناسب فضاهای شهری و مناسب‌سازی آن، می‌توان با معلولان در تعامل اجتماعی بود. رفع موانع در شهر، می‌تواند از اقدامات مهمی باشد که مشارکت هر چه بیشتر معلولان در فعالیت‌های اجتماعی و حضور در فضاهای شهری را برای آنان تضمین می‌کند. تامین شرایط زندگی از مهم‌ترین عوامل جذب معلولان در جامعه به شمار می‌رود که این مهم فقط از طریق مناسب‌سازی فضاهای شهری امکان‌پذیر است. برنامه‌ریزی شهری در ارتباط با فضاهای شهری باید طوری صورت پذیرد که توانایی پذیرش تمامی افراد و دسترسی همه اقشار جامعه به فضاهای مورد نیاز آنان را در نظر بگیرد، در غیر این صورت می‌توان گفت که فضاهای شهری نامناسب هستند که این مساله‌ای است که امروزه در تهران با آن روبه‌رو هستیم. ما باید از طریق مناسب‌سازی فضاهای شهری امکانی فراهم آوریم تا تمای شهروندان بتوانند به محیط و عناصر شهری و فعالیت در عرصه‌های مختلف زندگی که حق طبیعی و لازمه حیات انسان است، دسترسی داشته باشند. با مناسب‌سازی فضاهای شهری و مشارکت تمام اقشار جامعه در تامین منابع مادی و مالی، گسترش خدمات اجتماعی و بهبود امکانات اقتصادی را شاهد خواهیم بود و تمام شهروندان خود را متعلق به شهر خواهند دانست.
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه