روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 اردیبهشت 1396  |  جامعه  |  کد خبر: 30362
0
0
شهیندخت مولاوردی:
زنان در هیاهوی ردصلاحیت مردان صاحبنام گم شدند
همدلی | از میان ۱۶۳۶ داوطلب شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷ داوطلب زن بودند. ‌صلاحیت هیچ‌کدام از آن‌ها برای شرکت در انتخابات تایید نشد؛ موضوعی که به گفته‌ معاون رئیس‌جمهور، «در هیاهوی ردصلاحیت مردان صاحبنام گم شد». در اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی آمده که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی واجد شرایط انتخاب شود. عبارت «رجل سیاسی» از قرار معلوم به شخصیت سیاسی مذکر تعبیر می‌شود.
در ایران، زنان برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری تایید صلاحیت نمی‌شود. این‌بار معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، این موضوع را با صراحت بیشتری مطرح می‌کند.
شهیندخت مولاوردی، در نشست «زنان و رجل سیاسی» که با همکاری امور زنان و کمیته بانوان خانه احزاب در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد، موضوع «رجل سیاسی» و جلوگیری از زنان برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را مطرح کرده و می گوید: «با پاک‌کردن صورت‌مساله نباید گمان شود که این مساله حل شده است».
به گفته‌ مولاوردی، شورای نگهبان به عنوان مرجع تفسیر قانون اساسی، تاکنون نفیا و اثباتا درباره کاندیداتوری زنان در انتخابات ریاست جمهوری اظهارنظری نکرده و هیچ‌گاه هم به صراحت اعلام نشده که زنان به‌خاطر جنسیت رد صلاحیت، شده‌اند.
مدیون حرکت اعظم طالقانی هستیم
مولاوردی گفت: رجل سیاسی یک دغدغه سیاسی است که سالیان سال وجود داشته است و به دنبال پاسخ مناسب برای آن هستیم.
او در ادامه افزود: براساس مشروح مذاکرات قانون اساسی یکی از شروط قضاوت، به صراحت مرد بودن ذکر شده است. قانون‌گذاران می‌توانستند همین شرط را برای رییس‌جمهور نیز بگذارند اما به پیشنهاد شهید بهشتی شرط ریاست جمهوری، رجل سیاسی تعیین شد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به سابقه حضور زنان به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری، در مورد سیاست‌های کلی انتخابات که سال گذشته ابلاغ شد، گفت: «این سیاست کلی جزءهای مختلفی دارد که یکی از جزءهای آن شورای نگهبان را مکلف می‌کند که معیار دقیق مدیر و مدبر و رجل سیاسی بودن را تعریف کند. امیدوار بودیم این تعریف تا پیش از ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود تا نه فقط زنان بلکه مردان شرایط خود را با معیارها تطبیق دهند و شاهد وضعیتی که در مقابل چشم جهانیان اتفاق افتاد نباشیم.»
او افزود: «ثبت‌نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بی‌سابقه و بی نظیر بود چون هرکس به خود اجازه داد برای مهم‌ترین مقام اجرایی کشور ثبت‌نام کند. امیدواریم به زودی تکلیف معیار کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مشخص شود.»
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان با اشاره به ثبت‌نام اعظم طالقانی برای انتخابات ریاست جمهوری اظهارکرد: ما مدیون حرکت او هستیم چراکه اقدام او برای کاندیداتوری با توجه به وضع جسمانی‌اش پیام‌های بسیار ارزشمندی برای ما داشت.
کدخدایی: تعیین مصداق «رجل سیاسی» بر عهده شورای نگهبان است
سخنگوی شورای نگهبان پیش از این، گفته بود که «تعیین معیارهای رجل سیاسی مستلزم مصوبه مجلس نیست و این نهاد خودش مصادیق مربوطه را بررسی و اعلام خواهد کرد.»
عباسعلی کدخدایی، در گفت‌وگو با مهر یادآورشده بود که « تعیین معیارهای رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن کاندیدا، بر عهده شورای نگهبان گذاشته شده‌است.»
سخنگوی شورای نگهبان، شنبه ۲۹ آبان در خصوص تعیین معیارهای رجل سیاسی گفته بود که «بحث‌هایی مقدماتی برگزار کردیم و قرار شده کارشناسان در مرکز تحقیقات شورا این بحث‌ها را پیگیری کنند.»
کدخدایی افزوده بود که «به محض این که نظرات کارشناسی را داشته باشیم در صحن علنی شورا موضوع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و مصوبه را انتشار عمومی خواهیم کرد.»
آیت‌الله هاشمی، رجل را شامل زنان هم می‌دانست
گفتنی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از جمله کسانی بود که گفته بود شرط رجل سیاسی می‌تواند مشمول زنان هم باشد. او اعلام کرده بود که در زمان آماده کردن قانون اساسی در شورای انقلاب، این موضوع مبهم گذاشته شد: «چون شرایط ایجاب نمی‌کرد که رئیس‌جمهوری زن باشد و نمی‌خواستیم نفی کنیم.»
تا کنون و در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری در ایران، هیچ کاندیدای زنی از سد تایید شورای نگهبان عبور نکرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه