روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 فروردین 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 29684
0
0
چین میزبان پوتین و سران 28 کشور دنیا در اجلاس راه ابریشم
ایرنا| وزیر امور خارجه چین از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و سران و مسئولان 28 کشور دنیا به پکن جهت شرکت در همایش بین المللی راه ابریشم خبر داد.
همایش بین المللی راه ابریشم چین که بزرگترین گردهمایی از زمان مطرح شدن این ایده محسوب می شود، طی روزهای 24 و 25 اردیبهشت ماه سالجاری (۱۴ و ۱۵ ماه می) در شهر پکن پایتخت چین برگزار می شود.
بر اساس گزارش های دریافتی، قرار است از جمهوری اسلامی ایران نیز هیاتی عالیرتبه در این همایش بین المللی شرکت کند.
«وانگ یی» که در خصوص برگزاری این همایش با خبرنگاران سخن می گفت، از حضور ۲۸ تن از سران کشورها و دولت ها از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان
رئیس جمهوری ترکیه در آن خبر داد.
پیش بینی می شود که ۸۰ نفر از سران سازمان های بین المللی و بیش از ۱۰۰ نفر از وزیران و همچنین یکهزار و ۲۰۰ نماینده از کشورها و مناطق مختلف هم در این همایش حضور داشته باشند.
بر اساس گزارش روز چهارشنبه تارنمای «مردم» قرار است «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین که طراح راه ابریشم نوین به حساب می آید، در آیین گشایش این همایش سخنرانی کند.
وی همچنین ریاست شماری از گردهمایی های حاشیه اجلاس را نیز درباره راههای گسترش همکاری های چین و کشورهای مختلف حوزه راه ابریشم بر عهده خواهد داشت.
در مورد اینکه رئیس جمهوری چین با سران دولت های شرکت کننده در این همایش بین المللی دیدارهای دوجانبه برگزار خواهد کرد یا خیر، هنوز اطلاع رسانی نشده است.
قرار است چندین گردهمایی در حاشیه اجلاس مزبور در باره تجارت، اجرای طرح های زیربنایی، محیط زیست و راه ابریشم و تبادلات انسانی میان کشورهای مختلف این منطقه برگزار شود.
گفتنی است، همایش بین المللی راه ابریشم بزرگترین گردهمایی است که پس از طرح راه ابریشم نوین در چهار سال گذشته برگزار می شود.
سال 2013 میلادی بود که «شی جین پینگ»
رئیس جمهوری خلق چین طرح ایجاد کمربند اقتصادی جاده ابریشم نوین را با عنوان «یک کمربند - یک راه) با همکاری کشورهای آسیای مرکزی اعلام کرد تا به طور بالقوه سه میلیارد نفر جمعیت وارد یک بازار تجاری جدید و البته گسترده شوند.
وی پیش بینی کرده است که در مدت یک دهه از راه اندازی این جاده، ارزش تجاری آن برای کشورهای قرار گرفته در این مسیر که یکی از آنها ایران است به 2 هزار و 500 میلیارد دلار برسد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه