روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
31 فروردین 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 29683
0
0
مشاجرات میان پیونگ‌یانگ و کاخ سفید تا چه حد پیش خواهد رفت ؟
چالش های ترامپ در شبه جزیره کره
همدلی| رشد روزافزون تخاصمات میان واشنگتن و پیونگ یانگ خطر بروز درگیری در شبه جزیره کره را دوچندان کرده است.در حالیکه بسیاری از تحلیلگران درباره بروز جنگی مهیب با تلفاتی چند ده میلیونی هشدار می دهند اما می توان از پیامدهای مبهم و غیرقابل جبران درگیری در این منطقه به عنوان عاملی بازدارنده در این خصوص یاد کرد.
ایرنا در این­‌باره می نویسد:دور تازه التهاب و تنش در شبه جزیره کره طی روزهای اخیر بار دیگر نگاه ها را به سوی این نقطه بحرانی در شرق آسیا دوخته است.در تازه ترین اصطکاک دیپلماتیک بین آمریکا و کره شمالی، نماینده پیونگ یانگ در سازمان ملل هشدار داد ماجراجویی آمریکا خطر جنگ هسته ای را به بار خواهد آورد و کره شمالی در صورت هر گونه اقدام تجاوزکارانه آمریکا می تواند این کشور را هدف قرار دهد. 
این اظهارات مقام های کره شمالی اندکی پس از آن صورت گرفت که «مایک پنس» معاون رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه 28 فروردین ماه در مرز دو کره رهبران پیونگ یانگ را تهدید کرد و بیان داشت: «صبر راهبردی» آمریکا در برابر کره شمالی پایان یافته است.
در مشاجرات پرتعداد روزهای اخیر، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا، کره شمالی را آماج حملات توییتری خود قرار داد و همچنین در مراسم عید پاک در کاخ سفید، «کیم جونگ اون» را مخاطب هشدار تند و تیز خود قرار داد. 
وی برای پشتوانه دار کردن این تهدیدات، ناو جنگی «یو ای‌اس کارل وینسون» و همچنین معاون خود را به شرق آسیا فرستاد تا پیامی قاطع را به گوش رهبران پیونگ یانگ برساند.
در مقابل، کره شمالی کوشید خود را در وضعیت جنگی قرار داده و حملات ترامپ را پاسخ گوید.
رهبران کره شمالی به رغم شکست آخرین آزمایش موشکی خود اعلام کردند که آزمایشاتی پی در پی را به انجام خواهند رساند و حتی از آزمایش جدید هسته‌ای در سالروز تولد بنیانگذار این کشور در یکشنبه اخیر (27 فروردین) سخن به میان آوردند. برخی رسانه ها حتی از تخلیه پایتخت کره شمالی برای آمادگی در برابر هرگونه جنگ احتمالی خبر دادند.
شدیدترین مواجهه واشنگتن و کره شمالی با اظهارنظرهای خصمانه دو طرف ادامه دارد اما از دید ناظران ابرهای سیاه جنگ بر سر شبه جزیره به رغم غرش های سهمگین باران زا نیست. پس از اعلام رهبران کره شمالی مبنی بر انجام آزمایش هسته ای تازه، برخی رسانه های آمریکایی از حمله این کشور در صورت وقوع آزمایش هسته ای خبر دادند. با وجود این، خبر حمله به کره شمالی از سوی مقامات کاخ سفید هرگز تایید و وعده انجام آزمایش هسته ای هم محقق نشد.
نامعلوم بودن نتیجه هرگونه اقدام غیرقابل بازگشت، مهمترین عاملی است که طی سال ها گذشته به رغم التهاب های متعدد در شبه جزیره کره، مانع از یک درگیری تمام عیار شده است. وقوع جنگ در این نقطه، در هر سطح و با هر نتیجه ای برهم زننده توازنی است که اکنون میان قدرت ها و بازیگران منطقه شکل گرفته است، ضمن اینکه هر گونه اقدام یکجانبه ای با واکنش قدرت های دیگر روبرو شده و حمایتی را از سوی متحدان واشنگتن به دنبال نخواهد داشت.
در پی افزایش مشاجرات سیاسی بین آمریکا و کره شمالی، مقام های چینی از افزایش تنش ها در شبه جزیره اظهار نگرانی کردند. 
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در کشاکش این مشاجرات اعلام کرد ما از هر دو طرف می خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر خودداری کنند. اکنون این برداشت وجود دارد که هر آن ممکن است درگیری در منطقه آغاز شود. همتای روس وی نیز در این باره از پیامدهای هر اقدام یکجانبه و نسنجیده اظهار نگرانی کرد.
مساله دیگری که تصمیم گیری قطعی درباره پیشگامی در جنگ افروزی را بسیار دشوار
می سازد، ابهام در سرنوشت این تصمیم است. هرگونه درگیری در این منطقه حساس، هرچند با سلاح‌های متعارف و غیرهسته ای، طرف مقابل را در وضعیت ناگزیر بودن از پاسخگویی قرار داده و احتمال برخورد هسته ای را به شکل چشمگیری بالا خواهد
بود. 
در این صورت، به جز مردم کره شمالی و جنوبی، قلمرو کشورهای آمریکا، چین و حتی روسیه از پیامدهای درگیری هسته ای در امان نخواهد بود. از این رو، به هیچ وجه نمی توان انتظار درگیری چون جنگ کره در سال های 1950 تا 1953 میلادی را داشت که در نهایت با توافقی سیاسی پایان
یافت.
به همین خاطر، ترامپ هرچند تهدید کرد در صورت همراهی نکردن چین در کنترل کره شمالی به تنهایی اقدام خواهد کرد اما مشخصا پکن باز هم مسوولیت سنگینی برای فروکاستن از تنش ها برعهده خود
می‌بیند. 
چینی ها به تازگی از پذیرش محموله زغال سنگ کره شمالی به عنوان یکی از اصلی ترین منابع درآمدی این کشور خودداری کرده و اعلام کرده اند در صورت ادامه روند افزایش سطح اصطکاک پیونگ یانگ با آمریکا و متحدانش، انتقال نفت به کره شمالی را متوقف می کند. چین به عنوان شریک نخست سیاسی و تجاری کره شمالی علاوه بر درخواست خویشتنداری طرف‌های مشاجره ،خواستار بازگشت دو کشور به مذاکرات چندجانبه بین المللی شده است.
نکته پایانی اینکه ترامپ با تاختن بی محابا به رهبر کره شمالی، عملا چالشی جدی را برجسته ساخته که اولویتی چندانی در برنامه ها و وعده های او نداشته و ممکن است چهره عملگرایانه ای را که وی در حملات اخیر به سوریه و افغانستان دنبال کرده، خدشه دار سازد. 
از سوی دیگر به نظر نمی رسد کره شمالی نیز تمایلی به تقابل همه جانبه با آمریکا و متحدانش داشته باشد و در این میان چین باز هم نقش سنتی خود را برای جلوگیری از درگیری در این قلمرو بحران زا پی خواهد گرفت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه