روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
21 فروردین 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 29111
0
0
در حمایت از مردم سوریه و محکومیت حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوری
روحانی با روسای جمهور روسیه و سوریه تماس گرفت
حسن روحانی روز گذشته در دو تماس تلفنی با روسای جمهور روسیه و سوریه حمله هوایی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را محکوم کرد.
رئیس جمهور، در تماس تلفنی با «بشار اسد» حمله تجاوزکارانه آمریکا به کشور مستقل سوریه را نقض مقررات بین‌المللی و منشور ملل متحد دانست و با تاکید بر اینکه این حمله از نظر جمهوری اسلامی ایران کاملا محکوم است، گفت: ملت ایران در مبارزه با تروریسم و حفظ تمامیت ارضی سوریه، همچنان در کنار ملت سوریه خواهد ماند.
روحانی روز یکشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور سوریه، با اظهار تاسف از کشته شدن شماری از مردم بیگناه سوریه در حمله هوایی آمریکا، با خانواده شهیدان این حملات ابراز همدردی و برای مجروحان آرزوی سلامتی کرد.
رئیس جمهور با اشاره به همکاری سوریه با سازمان ملل برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی، ادعاهای مطروحه را واهی و بدون سندیت خواند و تاکید کرد: این گونه حملات تنها باعث روحیه دادن به تروریست‌هایی می‌شود که در ماههای اخیر با شکست‌های سنگینی در سوریه و عراق مواجه شده‌اند.
روحانی همچنین با پشتیبانی مجدد از ایستادگی مردم سوریه در برابر تروریست‌های تکفیری، گفت: حمله موشکی آمریکا حرکتی علیه منافع کشور سوریه بود و ما امیدواریم همه کشورهای آزاده جهان این‌گونه حملات و تجاوزات را با بیان صریح محکوم کنند.
رئیس جمهور گفت: ما در عین حال مطمئن هستیم که این حملات که تلاشی برای اختلال در روند مذاکرات صلح سوری – سوری انجام گرفت، در سرنوشت مبارزه با تروریسم و آینده سوریه تاثیری نخواهد داشت.
روحانی با تاکید بر اینکه در نهایت راه حل سوریه، راه حل سیاسی خواهد بود، افزود: استفاده از سلاح شیمیایی که یک جرم نابخشودنی است برای این بود که صحنه افکار عمومی دنیا را از واقعیت‌ها منحرف کنند و نباید اجازه داد تروریست‌ها با بهره‌گیری از این تسلیحات، دیگران را متهم و بهانه اقدامات خلاف مقررات بین‌المللی را فراهم کنند.
رئیس جمهور با بیان اینکه «هماهنگی بیشتر میان ایران، سوریه و روسیه می‌تواند برای تحقق مبارزه علیه تروریسم بسیار موثر باشد» گفت: آنهایی که فکر می کنند باحمایت از تروریست‌ها، می‌توانند آینده سوریه را به نفع خودشان تغییر دهند، کاملا در اشتباه هستند.
بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز در این تماس تلفنی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از سوریه، گفت: این حملات موشکی آمریکا که در پی شکست‌های سنگین اخیر تروریست‌ها و فروپاشی آنان انجام شد، تلاشی برای دادن روحیه به این گروهها و تضعیف مردم و ارتش سوریه بود. رئیس جمهور سوریه در عین حال تاکید کرد: این حملات آمریکا نه تنها تاثیری بر روحیه مردم سوریه در دفاع از حفظ تمامیت ارضی خود و بیرون راندن تروریست‌ها ندارد بلکه همه ما را برای شکست کامل تروریست‌ها مصمم‌تر کرد.
روحانی در تماس تلفنی با خود با ولادیمیر پوتین، ‏رئیس جمهور روسیه نیز گفت: ما حمله موشکی آمریکا به سوریه را محکوم و آن را یکی از موارد ‏نقض صریح حاکمیت یک کشور مستقل می‌دانیم که ضرورت دارد این اقدام یکجانبه در شورای ‏امنیت سازمان ملل بررسی و محکوم شود.‏
رئیس جمهور با محکوم کردن کاربرد تسلیحات شیمیایی در سوریه و مایه تاسف و محکومیت ‏خواندن آن گفت: گزارش‌ها حکایت از دسترسی تروریست‌ها به تسلیحات شیمیایی دارد و حملات ‏آمریکا باعث می‌شود تا این گروه‌های تروریستی از تسلیحات شیمیایی بار دیگر استفاده کنند.‏
او تجاوز آمریکا به سوریه را تلاشی برای تقویت تروریست‌ها برشمرد و با تقبیح ‏حمایت برخی کشورهای منطقه از حمله موشکی آمریکا به سوریه، تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم ‏مسیری که امروز در مبارزه با تروریسم ایجاد شده، با حمایت برخی کشورها از اقدام اخیر آمریکا ‏تغییر کند.‏
روحانی با اشاره به اینکه معتقدیم راه‌حل سوریه همچنان راه‌حل سیاسی و نه نظامی است و ‏با بیان آمادگی تهران برای همفکری، هماهنگی و همکاری با مسکو در مبارزه علیه تروریست‌ها خاطرنشان کرد: حمله اخیر آمریکا، ضمن ایجاد شکاف میان کشورها در مبارزه با تروریسم، مسیر مذاکرات ‏سیاسی در سوریه را نیز به سمت نظامی سوق می‌دهد و در چنین فضایی، تقویت همکاری‌ها میان ‏ایران، روسیه و سوریه در مقابله با خشونت و ترور ضروری است.‏
رئیس جمهور روسیه نیز در این تماس تلفنی، حمله آمریکا به سوریه را به عنوان یک اقدام ‏تجاوزکارانه محکوم کرد و گفت: این حرکت غیر قابل قبول و تلاشی برای حمایت از تروریست‌ها بود.‏ ولادیمیر پوتین با اشاره به تایید سازمان ملل مبنی بر نبود تسلیحات شیمیایی در اختیار دولت سوریه گفت: حمله موشکی واشنگتن به سوریه به بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی، یک نمایش و ‏اقدامی از قبل برنامه‌ریزی شده بود.‏ رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: اقدامات آمریکا در سوریه از جمله حمله موشکی اخیر کمکی به ‏حل مشکل سوریه نخواهد کرد. او همچنین بر ضرورت تقویت همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ایران و کشورهای منطقه در این ‏زمینه از جمله در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.‏
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه