روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
19 فروردین 1396  |  ورزش  |  کد خبر: 28990
0
0
ریزش شدید مخاطبان در نوروز امسال
باخت سنگین تلویزیون از ماهواره
همدلی | سعید قاضی نژاد: تلویزیون امسال باخت سنگینی را تجربه کرد. هیچ کدام از سریال های پخش شده از شبکه های سراسری تلویزیون به عنوان اثر برتر انتخاب نشدند و شوهای تلویزیونی مثل «خندوانه» و «دورهمی» پربیننده ترین برنامه های نوروزی تلویزیون بودند. هرچند که صداوسیما از افزایش بیست درصدی مخاطب در وهله ای صحبت می کرد اما این حرف‌ها و آمارها را نباید جدی بگیرید وقتی خود تلویزیون به‌طور تلویحی به از دست دادن مخاطبانش اعتراف می‌کند. یا از زاویه ای دیگر اگر تا میانه های دهه هشتاد خورشیدی سریال های نوروز به عنوان مهمترین برنامه های تلویزیون شناخته می شدند، این روزها دیگر کسی منتظر دیدن برنامه های تلویزیون نیست. راستی چند نفر همزمان با تحویل سال در حال دیدن تلویزیون خودمان بودند؟ تلویزیون باخت سنگینی را تجربه کرده است. این در حالی است که سریال پرسروصدای نوروز امسال یعنی علی البدل هم در نهایت با حواشی بسیار همراه بود. از نارضایتی مهدی هاشمی تا حرف‌ها و اعتراض های مهدی فخیم زاده.
کاش در این مجموعه نبودم!
سال ها پس از همکاری مهدی هاشمی و سیروس مقدم در سریال «کوچک جنگلی» این دو، بار دیگر در سریال
«علی البدل» همکاری کردند، همکاری ای که ظاهرا نتیجه آن از نظر مهدی هاشمی خیلی پذیرفتنی نیست. به عنوان بازیگر این مجموعه، انتقاداتی به چگونگی نگارش متن مجموعه وارد است.
مهدی هاشمی بازیگر سریال علی البدل در باره پایان این مجموعه تلویزیونی با روزنامه شرق مصاحبه کرد و گفت: مشکلی که درباره فیلم نامه ها گفتم همچنان وجود دارد و در این سریال هم وجود داشت. صحبت های من در پشت صحنه سریال مربوط به چند قسمت ابتدایی بود و ذهنیتی درباره کلیت کار نداشتم چراکه متن همزمان نوشته می شد و اینجا هم مشکلی که درباره کیفیت پایین سریال ها گفتم، وجود داشت. متاسفانه «علی البدل» هم دچار پراکنده گویی بود و در ١٣ قسمت، داستان تازه از قسمت هفت یا هشت سریال آغاز شد. برای ساخت این سریال زحمت زیادی کشیده شد، اما متاسفانه فیلم نامه در شخصیت پردازی مشکل داشت و همه چیز تکه و پاره بود و آخر هم جور بدی تمام شد و من از متن رضایت نداشتم و برای من پخش ناامیدکننده ای بود. امیدوارم دفعات بعد به متن دقت بیشتری داشته باشند یا دست کم سعی کنند متن را هم زمان با تصویربرداری ننویسند.
این تنها بخش کوچکی از ماجراست. از اعتراض شورای شهر تهران نسبت به مضمون سریال تا ریزش مخاطبانش در اواسط کار بخش‌های کوچکی از اتفاقات سریال «علی البدل» بوده است. تیم «پایتخت» این‌بار نتوانستند موفقیت پیشین را تکرار کنند.
نگرانی فخیم زاده از اعتراضات
مهدی فخیم‌زاده به شکایت شورای شهر و راهنمایی و رانندگی از مجموعه‌ نوروزی «علی‌البدل» به کارگردانی سیروس مقدم واکنش نشان داد و از این دو اتفاق به عنوان اتفاقات عجیب و غریب یاد کرد.
این بازیگر و کارگردان پیشکسوت با انتقاد از شرایط نامساعد برای نویسندگی و ساخت یک مجموعه تلویزیونی، اظهار کرد: متاسفانه از همان لحظه‌که دست‌مان را بر روی قلم می‌گذاریم که بنویسیم نگران این هستیم که صدای قشری درنیاید و این‌که چگونه باید با این شرایط کنار بیاییم.
او در ادامه تاکید کرد: این واقعا یک مشکل بزرگ است که به هرچیزی که دست می‌زنیم این فشار بر ما تحمیل می‌شود. فخیم‌زاده با اشاره به شکایت شورای شهر از سریال «علی‌البدل» اظهار کرد: شورای شهر شکایتی از این سریال داشته و در این شکایت مطرح کرده است که به شورای شهر توهین شده است؛ در حالی که «علی‌البدل» در روستا ساخته شده نه در شهر و از آن مهم‌تر که در ناکجاآباد بوده. شما چه کار دارید؟!بازیگر «علی‌البدل» که در مراسم قدردانی صدا و سیما از سریال‌های نوروزی سخن می‌گفت همچنین با اشاره به شکایت راهنمایی و رانندگی از این مجموعه توضیح داد: راهنمایی و رانندگی هم به این دلیل شکایت کرده که پلاک‌های ماشین‌ها چرا در این مجموعه تغییر کرده‌اند و تکلیف‌شان به چه صورت است که آن‌ها را تغییر داده‌اند. واقعا این مشکل بزرگی است که دست به هرچیزی می‌زنیم این فشار به ما تحمیل می‌شود.
مهدی فخیم‌زاده پیش‌تر درباره حضور خود در این سریال طنز گفته بود: من این ژانر را اصلا کار نکرده بودم و برایم جالب بود. از طرفی همکاری با آقای سیروس مقدم نیز برایم جذاب بود. اما آن‌چه از ابتدا من را برای حضور در این کار جذب کرد طرح قصه بود.
او با اشاره به روایت اصلی سریال «علی‌البدل» بیان کرده بود: قصه این سریال را می‌توان به سادگی در دو خط تعریف کرد و این نشان می‌دهد که سناریو بسیار خوبی دارد.این بازیگر همچنین با اشاره به انتقاداتی که بعضا به تکراری‌بودن شاکله سریال «علی‌البدل» وارد شده، گفته بود: به قول یک فیلسوف همه چیز گفته شده است و هیچ چیز جدیدی وجود ندارد بلکه نوع روایت بسیار مهم است.
نظر سنجی تلویزیون
در این پژوهش، نظر مخاطبان بالای 12 سال در تهران و 33 شهر دیگر ایران، درباره برخی برنامه‌های شبکه‌های یک تا پنج و نسیم، بررسی شده است. در هفته اول نوروز میزان بیننده برنامه «خندوانه» با نزدیک به 60 درصد بیشتر از سایر برنامه‌ها بوده و «دورهمی» با بیش از 55 درصد در رتبه بعدی قرار می‌گیرد. برنامه «سه ستاره»، سریال‌های «علی‌البدل» و «دیوار به دیوار» به ترتیب بعد از «خندوانه» و «دورهمی» بیشترین مخاطب را به خود جلب کرده‌اند.
همچنین در این پژوهش میزان رضایت مخاطبان به تفکیک شبکه‌های تلویزیونی نیز بررسی شده است و نیز نتایج آن نشان می‌دهد بیش از 60 درصد پاسخگویان به پرسش‌های این نظرسنجی برنامه‌های ویژه تحویل سال را از شبکه‌های سیما تماشا کرده‌اند و تقریبا 30 درصد پاسخ‌دهندگان، به دلایل مختلف تماشاگر تلویزیون نبوده‌اند.
شبکه یک سیما
از میان هشت برنامه پر مخاطب در شبکه یک، سریال «علی‌البدل» بیش از 42 درصد بیننده داشته که میزان رضایت آنها بیشتر از 81 درصد بوده است. مسابقه «دستپخت»، انیمیشن «شکرستان»، ویژه برنامه «بوی عیدی»، برنامه «جهان ورزش»، «جهان 95» و «گنجنامه» به ترتیب بیشترین مخاطب و بیشترین رضایتمندی را در بین برنامه‌های شبکه یک به دست آورده‌اند.
شبکه دو سیما
در پژوهش انجام شده، از میان برنامه‌های شبکه دو، «محله گل و بلبل» با نزدیک 30 درصد مخاطب و رضایت بیشتر از 85 درصدی، بیشترین توجه را از تماشاگران این شبکه دریافت کرده است. در ادامه، سریال «مرز خوشبختی» با بیش از 25 درصد مخاطب، ویژه‌برنامه «بهار اینجاست»، «دستپخت‌های خودمانی»، «مسابقه محله»، «شهر به شهر»، «بهترین شو»، «کام شیرین» و «سفری دیگر» به ترتیب با بیشترین مخاطب و بیشترین میزان رضایتمندی روبه‌رو شده‌اند.
شبکه سه سیما
از میان برنامه‌های شبکه سه، هفت برنامه در نظرسنجی مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صدا و سیما بررسی شده و ویژه‌برنامه «سه ستاره» با بیش از 43 درصد بیننده و بیشتر از 88 درصد رضایتمندی، در صدر جای گرفته است. پس از آن و در رتبه بعدی سریال «دیوار به دیوار» قرار دارد و در ادامه به ترتیب برنامه‌های «آقای گزارشگر»، «زمانی برای خندیدن»، «مهمان ما باشید»، «بوی بهار» و «اقلیم» مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است.
شبکه چهار سیما
شبکه چهار با ده برنامه نوروزی در نظرسنجی سازمان حضور داشته و به ترتیب سریال «دوران کهن»، «طنزپیشگان»، «نغمه‌ها»، «چشم شب روشن»، «ویژه‌برنامه تحویل سال»، «فانوس»، «روزگار»، «نوروز فرحان»، «بوم گرد» و «سبزه نشانی» بیشترین مخاطب و بالاترین میزان رضایتمندی را به دست آورده‌اند.
شبکه پنج سیما
هشت برنامه از شبکه پنج در نظرسنجی سازمان صدا و سیما با هم رقابت کرده‌اند که از میان آنها طنز «شوخی کردم» با 23 درصد مخاطب با رضایتمندی بالای 80 درصد، در صدر قرار گرفته است. در فهرست بهترین‌های این شبکه به ترتیب برنامه‌هایی چون «مسابقه فامیلی»، «همام کیش»، ویژه‌برنامه «نوبهار»، «تهرانگرد»، «یک بار دیگه»، «بادکنک» و مسابقه «آقای آتش‌نشان» بیشترین مخاطبان را با بالاترین میزان رضایت داشته‌اند.
2 صدرنشین در شبکه نسیم
شبکه نسیم که شبکه نشاط و سرگرمی است به طور طبیعی در ایام نوروز بیشترین مخاطب را داشته است. برنامه «خندوانه» در میان برنامه‌های این شبکه و در میان تمام برنامه‌های تلویزیون بیشترین مخاطب و بالاترین میزان رضایتمندی را داشته و بعد از آن برنامه «دورهمی» در فهرست بهترین‌های تلویزیون قرار دارد.
اما بجز این دو برنامه، مخاطبان، برنامه‌های «ویتامین خ»، مسابقه «آب و آتش»، برنامه «کودک شو» و «کلینیک خنده» را بیشتر از دیگر برنامه‌های شبکه نسیم دیده و پسندیده‌اند.
از پارسال تا امسال
مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما همچنین برنامه‌های نوروز سال 95 را بررسی کرده و بر اساس آن برنامه‌های «خندوانه» با تقریبا 62 درصد بیننده، «شب کوک» با بیش از 39 درصد و «دورهمی» با بیش از 38 درصد مخاطب، با بیشترین استقبال مواجه
شده بودند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه