روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 فروردین 1396  |  گردشگری  |  کد خبر: 28946
0
0
در آستانه دیدار سران آمریکا و چین
کره شمالی آزمایشات موشکی را متوقف نمی کند
کره شمالی بار دیگر دست به اقدامی تحریک‌آمیز زده، آن هم در آستانه دیدار سران چین و آمریکا. این کشورعلیرغم قطعنامه‌های شورای امنیت و ممنوعیت‌های بین‌المللی دست به آزمایش یک موشک بالستیک زده است. وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که همسایه‌ی شمالی‌اش بامداد چهارشنبه (۵ آوریل/ ۱۶ فروردین) به وقت محلی، یک موشک بالستیک میان‌برد از پایگاهی در نزدیکی بندر سینپو (واقع در شرق کره شمالی) پرتاب کرده است.
این موشک بالستیک حدود ۶۰ کیلومتر را به سمت ژاپن طی کرده و سپس در آب‌های دریای ژاپن فرود آمده است. ارتش کره جنوبی در اعلامیه‌ای تصریح کرد که "گام‌های تحریک‌آمیز کره شمالی را به دقت تحت نظر دارد" و همچنان در موضع دفاعی فوق‌العاده به سر می‌برد.
مقامات ارتش ایالات متحده نیز تایید کردند که کره شمالی یک موشک بالستیک از نوع کی.ان. ۱۵ (KN-15) را مورد آزمایش قرار داده، که البته "تهدیدی از سوی این موشک متوجه آمریکا نبوده است”.
ژاپن که از همسایگان کره شمالی است نیز نگرانی خود را از تازه‌ترین آزمایش موشکی این کشور ابراز کرد. یک سخنگوی دولت ژاپن این آزمایش را "اقدامی بسیار مسئله‌برانگیز" خواند. کره شمالی علیرغم ممنوعیت‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل تا کنون بارها دست به آزمایش‌های گوناگون در چارچوب برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود زده است.
پیونگ یانگ در اوایل ماه مارس سال جاری میلادی چهار موشک بالستیک به سمت دریای ژاپن پرتاب کرده بود؛ اقدامی که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن آن را "مرحله‌ای تازه در تهدید‌های کره شمالی" توصیف  کرده بود. موضوع محوری دیدار سران آمریکا و چین
تازه‌ترین آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه‌ دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین‌پینگ، همتای ژاپنی او انجام گرفته است. دیدار طرفین قرار است روز پنجشنبه (۶ آوریل / ۱۷ فروردین) در فلوریدا برگزار شود. موضوع فعالیت‌ها و آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در هر حال از موضوعات محوری گفت‌وگوهای سران آمریکا و چین ‌بود و با توجه به تازه‌ترین آزمایش کره شمالی، نقشی پررنگ‌تر در دیدار طرفین بازی خواهد کرد.
خبرگزاری آلمان بامداد چهارشنبه ۱۶ فروردین به نقل از کاخ سفید آمریکا گزارش داد که رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با همتای چینی خود، موضوع برنامه‌ هسته‌ای کره شمالی را به شکلی صریح و سازنده مطرح خواهد ساخت. درخور توجه آنکه ترامپ روز یکشنبه گذشته (۲ آوریل) در گفت‌وگویی با روزنامه فایننشال تایمز تصریح کرده بود که اگر چین از نفوذ خود بر کره شمالی برای رفع معضل برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی استفاده نکند، آمریکا به تنهایی این معضل را حل خواهد کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا در این گفت‌وگو اظهار داشته بود: «چین بر کره شمالی نفوذ زیادی دارد. چینی‌ها در رفع معضل کره شمالی یا به ما کمک می‌کنند یا نمی‌کنند. اگر آنها این کار بکنند، به صلاح چین خواهد بود و اگر این کار را نکنند، به صلاح هیچکس نخواهد بود.»
به گفته‌ ترامپ "اگر چین قادر به حل این مشکل [تهدید کره شمالی] نیست، "ما این کار را خواهیم کرد”. خانم کی. تی. مکفارلند، معاون مشاور امنیتی ترامپ چندی پیش در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز گفت، اینکه کره شمالی تا پایان دوره‌ ریاست جمهوری ترامپ بتواند به موشک‌های قابل تجهیز به کلاهک‌های هسته‌ای دست یابد، امری ممکن است؛ موشک‌هایی که قادرند آمریکا را هدف قرار دهند. رویترز در آستانه دیدار سران آمریکا و چین به نقل از یکی از مقامات دولت آمریکا خبر داده بود که مشاوران امنیتی ترامپ گزارش در رابطه با گزینه‌های آمریکا در راستای متوقف ساختن برنامه هسته‌ای کره شمالی تهیه کرد‌ه‌اند. محور اصلی تلاش‌های آمریکا تصویب تحریم‌های اقتصادی جدید و همچنین افزایش فشار بر چین برای
همکاری است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه