روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
17 فروردین 1396  |  سیاست  |  کد خبر: 28909
0
0
آرایش جدید اصول‌گرایان برای مخالفت علنی با دولت روحانی
گازانبری انتحاری
همدلی | گروه سیاست: «من سرهنگ نیستم؛ حقوقدانم.» بسیاری از تحلیل‌گران عالم سیاست بر این باورند که همین یک جمله ای که روحانی در پاسخ به سردار بر زبان آورد، باعث ریزش آرای قالیباف شد. قالیباف می خواست بگوید رقیب آنطور هم که ادعا می کند طرفدار آزادی بیان نیست. او خواست خاطره ای از جلسه شورای عالی امنیت ملی بگوید اما پاسخ روحانی کار او را تمام کرد. خاطره روحانی که قالیباف می خواست گازانبری به دانشجویان حمله کند، دومین شکست قالیباف را رقم زد اما رقابت ها انگار پایان نیافت. سردار دیروز در بیانیه ای از شرکت در انتخابات در شرایط که آن را بحرانی خوانده خداحافظی کرد اما در بیانیه اش به دولت حمله کرد. این بیانیه دقیقا بعد از انتشار اخباری در فضای مجازی در رابطه با استعفای ابراهیم رئیسی از هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد. دیروز خبری حضور رئیسی در انتخابات را نه تایید می شد و نه تکذیب اما احتمالات بیشتر به سوی حضور او در انتخابات می چربید. یکی از رسانه ها نوشته بود قالیباف در تعطیلات نوروزی با رئیسی دیدار داشته و گفته در صورت حضور رئیسی کاندیدا نخواهد شد. با این حال آرایش نیروهای اصول‌گرا برای رقابت با روحانی در جلسه امروز جمنا مشخص خواهد شد.
بازار داغ گمانه زنی
اخباری که روز گذشته از اردوگاه اصول‌گرایان منتشر می‌شد، حاکی از آن بود که اصول‌گرایان به صف‌کشی خود برای انتخابات آرایش جدیدی می‌بخشند. این جریان سیاسی طبق روندی که اعلام کرده بود قرار است در مجمع دوم جمنا که امروز در شهر آفتاب برگزار می شود، از بین 14 چهره سیاسی 5 نفر را انتخاب کند تا با همدیگر به رقابت دون گروهی بپردازند.
پیش از برگزاری مجمع دوم جمنا بازار گمانه‌زنی ها هم داغ شده بود. روز گذشته در برخی رسانه‌ها با انتشار لیستی 5 نفره مدعی شدند در جلسه 5 شنبه قرار است نام چه کسانی منتشر شود. یکی از رسانه ها نوشته بود حمیدرضا حاجی بابایی، محسن رضایی، رستم قاسمی، محمد مهدی زاهدی و علیرضا زاکانی در بین اصول‌گرایان برای کاندیداتوری از اقبال پایینی برای کاندیداتوری برخوردارند و در عوض شانس ابراهیم رییسی، پرویز فتاح، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و عزت‌الله ضرغامی بالا رفته است.
بازگشت عقب نشسته ها
قرار دادن نام پرویز فتاح و ابراهیم رئیسی در جمع 5 کاندیدای امروز جمنا از سوی رسانه‌ها در حالی است که هردو این کاندیداها بعد از برگزار شدن مجمع اول جمنا اعلام کردند خدمت کردن به مردم در سمتی کنونی شان را به کاندیداتوری ترجیح می‌دهند. انتخاب درباره حضور پرویز فتاح در جمع کاندیداهای جمنا نوشت: پرویز فتاح هم به صورت غیر منتظره ای به جمع نامزدهای نهایی خواهد پیوست.
خبرهایی نیز در فضای مجازی حاکی از حضور ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی بود. بعضی کانال‌های تلگرامی نزدیک به جریان اصول‌گرا اعلام کردند رئیسی برای حضور در انتخابات از هیئت نظارت بر انتخابات استعفا داده است. انتشار این چنین خبری حتی از سوی خبرگزاری ها با تکذیب یا تایید رو به رو نشد و امروز با برگزار شدن جلسه هیئت نظارت بر انتخابات و مجمع دوم جمنا حضور یا غیبت رئیسی در انتخابات مشخص خواهد شد.
قالیباف پس از خبر آمدن رئیسی کنار رفت
با این حال یک خبر بود که می شد از آن فهمید احتمال حضور رئیسی در انتخابات افزایش پیدا کرده است. بعد از آنکه خبرگزاری ها اعلام کردند رئیسی قصد دارد نامزد انتخابات شود، بیانیه محمدباقر قالیباف، شهردار تهران منتشر شد. قالیباف در بیانیه خود رسما از انتخابات در شرایطب که آن را بحرانی خوانده کناره‌گیری کرد. در بیانیه قالیباف آمده: «بنده هیچ درخواستی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری نداشته و ندارم. وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور در شرایط بحرانی قرار دارد و تردیدی وجود ندارد که شرایط فعلی در نتیجه سوءمدیریت و ناکارآمدی دولت فعلی است. بنابراین برای هر فرد دلسوزی تلاش برای جایگزین کردن رئیس جمهوری مناسب به‌جای رئیس جمهور فعلی در ۲۹ اردیبهشت ضرورتی انکارناپذیر برای مردم است. این هدف راهبردی و مهم به‌دست نخواهد آمد، مگر با به‌کار گرفتنِ همه ظرفیت‌های مردمی و دلسوزان انقلاب و کشور و اجماع بر سر کاندیدایی که صلاحیت، قابلیت و مقبولیت داشته باشد. امروز جامعه ما به همگرایی و نگرشی فراتر از ملاحظات حزبی و گروهی نیاز دارد.» در این باره ایلنا نوشت: در ایام تعطیلات نوروز در فضای مجازی خبری مبنی بر دیدار قالیباف و رئیسی منتشر شده بود. در این خبر به نقل از قالیباف آمده بود: اگر رئیسی در انتخابات حضور پیدا کند، از شرکت در انتخابات منصرف خواهد شد. ایلنا همچنین نوشته: اگر یکی از نامزدهای جمنا به ریاست جمهوری برسد، قالیباف وارد کابینه آنها خواهد شد.
جلیلی مستقل آمد
سعید جلیلی نام دیگری است که با آمدن نام قالیباف برای رقابت با حسن روحانی به ذهن می‌رسد. خبرها حاکی از آن است که جلیلی برعکس قالیباف که نمی‌خواهد رقابت با روحانی را برای خود تکرار کند آماده شده است تا هفته آینده در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند. با این حال اصول‌گرایان مانند انتخابات ریاست جمهوری گذشته مایل نیستند به او دل ببندند. آنگونه که انتخاب گفته، نام جلیلی بعد از جلسه ای که با محمدحسن رحیمیان رئیس شورای مرکزی «جمنا» داشته کنار گذاشته شده است. جلیلی در این جلسه به رحیمیان گفته که نمی تواند شرط «جمنا» برای امضای تعهد کناره‌گیری را بپذیرد. بعد از انتقال این پیام اعضای تصمیم گیر «جمنا» اعلام کرده اند که نمی توانند بدون پذیرش این پیش شرط مهم، نام جلیلی را برای انتخابات روز پنج شنبه در لیست قرار دهند. انتخاب سپس نتیجه گیری کرده است که نام جلیلی در جلسه رای گیری امروز نخواهد بود و او به صورت مستقل نامزد انتخابات می شود.
یک احمدی نژادی دیگر وارد میدان شد
بسیاری از تحلیل گران سیاسی معتقدند احمدی نژادی هایی که وارد عرصه انتخابات شده اند خیلی در روند انتخابات تاثیرگذار نیستند. با این حال نظر از کمیت و عدد نمی توان مردان احمدی نژاد را نادیده گرفت. در میان مردان احمدی نژاد تنها بقایی است که سعی دارد با عنوان جریان سوم وارد انتخابات شود. مهدی کلهر مشاور فرهنگی احمدی نژاد که سه شنبه نامزدی خود را در انتخابات اعلام کرد به صورت مستقل کاندیدا شده است. روز گذشته هم نام یکی دیگر از افرادی که شهرت خود را از وزارت در کابینه احمدی نژاد دارد مطرح شد. علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی دولت دیروز به عنوان کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری به جمنا پیوست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه