روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
16 فروردین 1396  |  یادداشت  |  کد خبر: 28828
0
0
ولی‌الله شجاع پوریان
چرا انتخابات شورای شهر تهران را باید جدی گرفت؟
شوراها به پایان دهه دوم عمر خود نزدیک می‌شوند؛ شورا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت اصلاحات در سال 1377 تاسیس شد و اکنون با چهار دوره تجربه متفاوت به استقبال تشکیل پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران می‌رویم، جایی که آرای همیشگی طبقه سنتی در سایه بی‌تفاوتی و جدی نگرفتن نهاد شورا از سوی اکثریت شهروندان تهرانی باعث شده است که اداره یکی از مهم‌ترین نهادهای مدیریت شهری اغلب به اصول‌گرایان و ورزشکاران غیرمتخصص برسد. از دل همین شوراها، اصول‌گرایان دو دوره ریاست جمهوری را به نام خود ثبت کردند و اکنون نیز از بدنه مدیریت شهری به دنبال رقابت در انتخابات ریاست جمهوری آینده هستند. از آنجا که در دوره چهارم شورا اصلاح‌طلبان در اقلیت قرار داشتند،‌ هر برنامه و اقدامی از سوی آنها به دلیل اکثریت نسبی اصول‌گرایان ناکام می‌ماند. از این‌رو می‌طلبد انتخابات شوراها از سوی طیف اصلاح‌طلب و در عین حال دلسوز جامعه با حساسیت و جدیت بیشتری دنبال شود، به‌ویژه آنکه حجم فساد و قانون‌گریزی‌ها در کنار اقدامات غیرکارشناسانه در این سال‌ها، شهر تهران را با مشکلات متعدد در حوزه‌هایی چون ترافیک، حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا و آسیب‌های اجتماعی مواجه کرده است.
گردش بالای مالی مجموعه شهرداری و مدیریت شهری که در یک مقایسه تطبیقی با بودجه بیش از 10 وزارتخانه دولت برابری می‌کند، نشان می‌دهد که تصمیمات و برنامه‌های این حوزه تا چه میزان در وضعیت فعلی و آینده شهروندان می‌تواند اثرگذار باشد. هر پلی که احداث می‌شود، هر خیابان و اتوبانی که ایجاد می‌شود، هر درختی که قطع می‌شود، هر تراکمی که فروخته می‌شود و هر تخلفی که نادیده گرفته می‌شود، در آینده ما و فرزندانمان تاثیرگذار خواهد بود.
بیش از 12سال مدیریت شهری در کلانشهر تهران بر عهده اصول‌گرایان بوده و حامیان آنها در شورای شهر تهران با در اختیار داشتن اکثریت کرسی‌های شورا، شهری را با مشکلات و معضلات موجود پیش روی ما نهاده‌اند. برای تغییر این مدیریت بسته و سنتی که قدرت را به صورت مطلق در اختیار گرفته‌اند، چاره ای جز مشارکت و حضور مردم در انتخابات 29 اردیبهشت 96 نیست.
اگر تا به امروز فقط در حد انتقاد و اظهار نظر در بحران‌هایی چون حادثه پلاسکو، آتش‌سوزی ساختمان خیابان جمهوری، ترافیک‌های زجرآور، آلودگی هوا، گورخوابی، کودکان کار و ... نقش داشته‌ایم، انتخابات شورا فرصت مناسبی است تا با انتخاب‌مان تغییری در این پروسه سنتی و ناصحیح ایجاد کنیم.
حضور چهره‌های شناخته شده و باتجربه با سوابق روشنی چون نمایندگی مجلس، وزیر، معاون وزیر، اساتید دانشگاه و متخصصین حوزه‌های مختلف بهترین فرصت برای ایجاد یک تغییر بزرگ است. اصلاح‌طلبان چندی پیش قدرت خود را برای تغییر نشان داده‌اند و اکنون نوبت گام سوم است تا شهرداری تهران نیز رنگ و بوی اعتدال و امید به خود بگیرد، بی‌هیچ تردیدی با حضور مردم باید ساکنان بهشت در 29 اردیبهشت به فکر خداحافظی باشند. همانگونه که مردم تهران در یک اقدام عقلانی و هوشمندانه در هفتم اسفند 92 با «نه»‌ی بزرگ خود به نمایندگان اصول‌گرای دوره نهم مجلس، همه آنها را از روی صندلی سبز بهارستان برداشته‌ و خانه‌نشین کرده‌اند و به جای آنها 30 نماینده دلسوز، جوان و با انگیزه اصلاح‌طلبی را بر اساس لیست «امید» به مجلس فرستادند،‌ در صورت حضور پر شور خود می‌توانند به راحتی اصول‌گرایان را از یکه‌تازی در عرصه مدیریت شهری به کناری نهند و به جای آنها نیروهای خدوم را به ساختمان بهشت بفرستند. تردیدی نیست هر وقت که مردم در انتخاب سرنوشت خود جدی باشند، تغییر و اصلاح نیز دور از دسترس نیست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه