روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 فروردین 1396  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 28783
0
0
علاقه‌‌مندی عراق به توافق با ایران در میادین نفتی مشترک
ایرنا| وزیر نفت عراق اعلام کرد که کشورش قصد دارد در مورد بهره‌برداری از میدان‌های نفتی مشترک با ایران به توافق برسد. به گزارش پایگاه خبری تامسون رویترز زاویای انگلیس، «جابر اللعیبی» روز یکشنبه در سخنرانی خود در همایش انرژی عراق 2017 بیان کرد: بغداد در حال مذاکره با تهران در مورداستفاده مشترک از میدان‌های نفتی واقع در مرزهای دو کشور است. اللعیبی خواستار بهبود روابط با کشورهای همسایه برای متنوع کردن درآمدهای نفت‌وگاز عراق شد. وزیر نفت عراق همچنین تصریح کرد: این کشور در حال مذاکره با کویت برای حل مشکلات مرزی و صادرات گاز به این کشور است. این مقام عراقی، بهبود روابط با اردن، مصر، کشورهای اروپایی و آمریکا را مورد تاکید قرار داد. اللعیبی ادامه داد: 15 میلیارد بشکه نفت سال آینده به ذخایر نفتی عراق اضافه می‌شود و این کشور با داشتن 178 میلیارد بشکه ذخایر نفتی، پس از عربستان سعودی، دومین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار خواهد داشت. به گفته وی، انتظار می‌رود صادرات نفت عراق در پایان سال 2017 به پنج میلیون بشکه در روز برسد. همایش دوروزه انرژی عراق 2017 روز یکشنبه با حضور «محمد بارکیندو» دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و مقامات عالی‌رتبه عراق شروع به کار کرد.
افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا خرداد
همدلی | معاون وزیر نفت در امور پالایشگاهی گفت: تا چند روز آینده واحد اکتان افزا (CCR) پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس باهدف تولید بنزین با اکتان بالای ۹۰ در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد. به گزارش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش بابیان اینکه تولید آزمایشی بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس آغازشده ولی بنزین تولیدشده دارای اکتان کمتر از ۹۰ است گفت: تا چند روز آینده واحد اکتان افزا (CCR) این پالایشگاه باهدف تولید بنزین با اکتان بالای ۹۰ در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
عباس کاظمی با اشاره به اینکه فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا خرداد امسال به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد، گفت: این فاز از ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با اکتان بالا و استاندارد یورو۴ برخوردار است. مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با یادآوری اینکه مهر پارسال واحد تقطیر فاز اول پالایشگاه خلیج‌فارس با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه راه‌اندازی شده بود، تاکید کرد: بهره‌برداری از پالایشگاه خلیج‌فارس یکی از دستاوردهای برجام بوده و بعد از لغو تحریم‌ها بسیاری از تجهیزات و کمپرسورهای این پالایشگاه در خارج کشور رفع توقیف‌شده و وارد سایت پالایشگاه شدند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه