روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 فروردین 1396  |  اقتصاد  |  کد خبر: 28778
0
0
وزیر ارتباطات از افزایش 30 درصدی اشتغال در حوزه ICT خبر داد
تنها 2 درصد استفاده از اینترنت نامناسب است
همدلی | گروه اقتصادی:وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت روحانی از موفق‌ترین و پرکارترین وزارتخانه‌ها بوده و سعی کرده است به بیشترین حد ممکن از استعدادهای اقتصادی و فناورانه بهره ببرد. حال در آستانه سال جدید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نام‌گذاری سال 96 به سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال از افزایش 30 درصدی اشتغال در حوزه ICT به‌عنوان یکی از اولویت‌های این وزارتخانه در این سال یادکرد. وی همچنین با اشاره به اینکه در ابتدای شروع به کار دولت تدبیر و امید حدود پنج درصد از استفاده اینترنت ممکن بود به مسائل نادرست و غیراخلاقی مرتبط شود گفت: اکنون این رقم به دو درصد کاهش پیداکرده اما ما همچنان معتقدیم باید این عدد کمتر شود. به گزارش گروه اقتصادی همدلی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شاخص‌های سال 95، گفت: با توجه به این شاخص‌ها، آینده خوبی را در سال جاری پیش‌بینی
می‌کنیم.
اولویت وزارتخانه اشتغال‌زایی 130 هزارنفری است
وی به اشتغال به‌عنوان اولویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 96 اشاره کرد و بابیان اینکه 100 هزار شغل در سال 95 در حوزه ICT ایجادشده است؛‌ گفت: امیدواریم با توجه به نام‌گذاری سال 96 به نام اقتصاد مقاومتی تولید - اشتغال، این رقم با 30 درصد افزایش، به 130 هزار شغل برسد که کار بزرگی است و به همکاری تمام بخش‌های دولتی و خصوصی در این حوزه نیازمند است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه اینترنت به 17 تا 18 هزار روستا تا پایان کار این دولت را یکی دیگر از برنامه‌های این وزارتخانه اعلام کرد و بابیان اینکه تا پایان کار این دولت، همه شهرهای کشور به نسل سوم تلفن همراه مجهز می‌شوند، تاکید کرد: همچنین در 750 تا 800 شهر کشور نیز نسل چهارم تلفن همراه ارائه می‌شود که راه‌اندازی این سرویس‌ها، برای ایجاد اشتغال در این حوزه مهم است و با استفاده از این بستر می‌توان برای جوانان در این حوزه، اشتغال ایجاد کرد.
وی به راه‌اندازی دولت الکترونیک تا پایان فروردین‌ماه سال 96 اشاره کرد و بابیان اینکه این کار باید در اسفندماه سال 95 انجام می‌شد، تصریح کرد: به دلیل اهمیت این پروژه و حضور دستگاه‌های مختلف در آن، قرار بود با حضور رئیس‌جمهور آغاز بکار کند که به دلیل مشغله‌های فراوان وی انجام نشد و امیدواریم تا پایان فروردین سال جاری این کار انجام شود.
وی به گام‌های برداشته‌شده در سیاست خارجی و توافق برجام و رفع تحریم‌ها اشاره کرد و با تاکید به شرایط کشور در 4 سال گذشته، افزود: البته نه مردم و نه مسئولان نباید به این شرایط قانع باشند به آنچه امروز وجود دارد و باید هدف‌های بالا را در نظر گرفته و تلاش کنیم به آن هدف برسیم و مقایسه برای این است که بدانیم کجا بودیم و در حال حاضر کجا هستیم و در آینده به کجا می‌رویم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نتیجه توافق برجام در سال گذشته، تصریح کرد: هدف‌گذاری دولت برای سال 95 رونق اقتصادی و کنترل تورم و ایجاد اشتغال بود که در این سال تورم در کشور یک‌رقمی شد که یکی از آرزوهای تمام مسئولان کشور از ابتدای انقلاب محقق
شد.
واعظی همچنین عنوان کرد: زمانی که دولت یازدهم آغاز شد، رشد اقتصادی کشور ۶.۸- بود اما در سال ۹۵ در این زمینه شاهد رشدی بین ۹ تا ۱۱ درصد بودیم که البته هنوز ارقام دقیق این بخش محاسبه نشده است. وزیر ارتباطات همچنین عنوان کرد: در سال جاری نیز تلاش داریم اموری که مربوط به معیشت مردم می‌شود را با جدیت دنبال کنیم. چراکه از نگاه برخی مردم اقتصاد زمانی رشد داشته است که معیشت آن‌ها سلایق بهتری داشته باشد. وی به شرکت پست نیز اشاره کرد و گفت: زمانی که دولت یازدهم آغاز شد شرکت پست ۳۵۵ میلیارد تومان زیان انباشته داشته که به تمام شرکت‌ها بدهکار بود. به‌گونه‌ای که حتی شرکت‌های هواپیمایی دیگر محموله‌های پستی را جابه‌جا نمی‌کردند اما اکنون بدهی‌های این شرکت پرداخت‌شده و حقوق کارمندان آن نیز رشدی ۹۲ درصدی داشته است.
استفاده ایرانی‌ها از اینترنت سالم‌تر شده است
واعظی به سالم‌سازی و پاک‌سازی فضای مجازی به‌عنوان یکی از اولویت‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 96 اشاره کرد و افزود: همه ما به‌عنوان یک مسلمان و یک مسئول در کشور وظیفه‌ای غیر از شرح وظایف جاری در برابر جوانان و خانواده‌ها در حوزه فضای مجازی داریم که در گزارش‌های ارائه‌شده در ابتدای این دولت 95 درصد از فضای مجازی استفاده درستی می‌شد که در حال حاضر این رقم به 98 درصد رسیده است و 2 درصد استفاده ناسالم گزارش‌شده است که این رقم هم بالا است و باید تلاش کنیم تا هرکجا که می‌توانیم به سالم‌سازی این فضا، در حوزه اخلاقی، عقیدتی و امنیتی کمک
کنیم.
وزیر ارتباطات بابیان اینکه سیاست اصلی دولت از ابتدا،‌ ایجاد آرامش و تقویت اعتماد بین دولت و مردم و همکاری قوای سه‌گانه در کشور بود، افزود: آنچه در سفرهای استانی دیده می‌شود، روابط مردم با یکدیگر و حس همکاری بین آن‌ها افزایش داشته است و شاخص‌ها نیز ازنظر اقتصادی و فرهنگی نیز ارتقاءیافته است. وی گفت: ما همچنان معتقدیم باید این عدد کمتر شود. واعظی با اشاره به اینکه تامین معیشت مردم برای دولت اهمیت بسزایی دارد، اظهار کرد: بر همین اساس تلاش‌های متعددی صورت گرفته و با توجه به شاخص‌های سال گذشته می‌توان گفت که در این حوزه در سال ۱۳۹۵ اتفاقات مثبتی رخ‌داده است. این عضو کابینه دولت یازدهم بابیان اینکه ایجاد آرامش در جامعه و ترمیم روابط انسانی ازجمله اولویت‌های مهم دولت بوده، عنوان کرد: بر همین اساس با توجه به تلاش‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد تمام شاخص‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگ و اقتصاد ارتقا پیداکرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه