روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 اسفند 1395  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 27428
0
0
بررسی آخرین وضعیت توسعه میادین مشترک
گفت‌وگوی نفتی ایران باکویت و عربستان
مهر| یک مقام مسئول با تشریح برنامه‌های اولویت‌دار توسعه میادین نفتی در خلیج‌فارس، از آغاز گفتگوهای وزارت امور خارجه با کویت و عربستان برای توسعه میدان مشترک آرش خبر داد. کریم زبیدی درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام‌گرفته با شرکت‌های بین‌المللی نفت جهان به‌منظور توسعه میادین نفتی ایران در خلیج‌فارس، گفت: در شرایط فعلی توسعه میادین نفتی همچون اسفندیار، فروزان، فرزاد A و B، سلمان و هنگام از مهم‌ترین برنامه‌های اولویت‌دار شرکت ملی نفت ایران در منطقه خلیج‌فارس است.
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی نفت ایران در خصوص آخرین وضعیت توسعه میدان مشترک آرش هم توضیح داد: برای آغاز توسعه این میدان مشترک توسط شرکت نفت، وزارت امور خارجه گفتگوهایی را با طرف کویتی و عربستان سعودی آغاز کرده است. میدان گازی آرش با در اختیار داشتن ذخیره بیش از یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی و ۳۱۰ میلیون بشکه نفت خام در شمال غربی خلیج‌فارس مشترک بین ایران، کویت و عربستان قرارگرفته است. سال گذشته شرکت‌های ملی نفت کویت (کی. پی. سی) و آرام کوی عربستان سعودی به‌منظور توسعه میدان نفت و گاز آرش (الدوره) کنسرسیوم (کی. جی. او) را تاسیس کردند و حتی شهریورماه سال گذشته برای توسعه میدان مشترک آرش حفاری یک حلقه چاه اکتشافی آغاز شد. این مقام مسئول همچنین در مورد توسعه میدان نفتی هنگام با توجه به افت فشار و تولید این میدان مشترک با عمان هم توضیح داد: این میدان، نفت بسیار باارزشی دارد و زمانی برای برداشت مشترک با عمانی‌ها مذاکراتی انجام دادیم که با میدان البخاء آن‌ها مشترک هست اما از این مذاکرات نتیجه‌ای نگرفتیم.
وی با اعلام اینکه نفت میدان هنگام بسیار سبک است، بیان کرد: هم‌اکنون توسعه این میدان نفتی در مرحله توصیف بوده و تا آنجا که بتوانیم نفت آن را تولید می‌کنیم و مطابق با رفتار میدان درباره نحوه برداشت و توسعه فازهای آتی آن تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
میدان مشترک هنگام در سال ۱۹۷۵ میلادی با حفر یک حلقه چاه در خلیج‌فارس کشف و به دنبال آن در سال ۲۰۰۶ میلادی با حفر دومین چاه و انجام مطالعات مخزن مشخص شد، میزان نفت درجای این میدان بیش از ۷۰۰میلیون بشکه و گاز درجای آن حدود ۲ تریلیون فوت مکعب است. در همین حال، عمان چند سال زودتر از ایران و با مشارکت یک شرکت انگلیسی، تولید نفت خام از این میدان مشترک را با ساخت یک خط لوله به طول ۲۵کیلومتر از بخش مشترک میدان هنگام – البخاء و استفاده از تاسیسات موجود در راس الخیمه امارات را با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه نفت در روز آغاز کرد.
باوجود تاخیر حدود یک سال ایران در آغاز برداشت از این میدان مشترک نفتی نسبت به‌طرف عمانی، اما در کوتاه‌ترین زمان تولید نفت از این میدان حتی به مرز ۲۸ هزار بشکه در روز هم افزایش یافت اما هم‌اکنون تولید از این میدان رو به کاهش است.
آمادگی نروژ برای توسعه میدان مشترک با عربستان
زبیدی همچنین درباره آخرین وضعیت توسعه میدان اسفندیار به‌عنوان یکی از میادین مشترک نفتی با عربستان سعودی هم توضیح داد: تاکنون چندین شرکت خارجی برای توسعه این میدان پیشنهادهایی ارائه کرده‌اند که پیشنهاد یک شرکت نروژی از سایر پیشنهادها مناسب‌تر بوده و گفتگوها با این شرکت اروپایی و سایر شرکت‌های خارجی علاقه‌مند ادامه دارد.
میدان اسفندیار هم یکی دیگر از میادین مشترک نفتی ایران و عربستان در خلیج‌فارس بوده که قرار است با توسعه این میدان درمجموع روزانه ۱۲ هزار بشکه نفت برداشت شود. برای توسعه این میدان مشترک نفتی در خلیج‌فارس به حدود ۴۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است که تاکنون شرکت نفت برنامه نهایی خود برای توسعه این میدان را اعلام نکرده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه