روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 بهمن 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 25742
0
0
چک‌های سوخته در پلاسکو نقدشدنی نیست
یک مقام مسئول بانکی با تاکید بر اینکه چک‌های سوخته تجار و بازرگانان در پلاسکو دیگر نقدشدنی نیست، گفت: بهتر است که دارندگان و صادرکنندگان چک با هم تعامل و توافق کنند.
این مقام مسئول بانکی در خصوص چک‌هایی که به عنوان وجه نقد یا ضمانت در اختیار کسبه ساختمان پلاسکو قرار گرفته بود و در جریان آتش‌سوزی و تخریب پلاسکو از بین رفت، گفت: تکلیف چک‌های سوخته در حادثه ساختمان پلاسکو به لحاظ حقوقی کاملا مشخص است؛ به این معنا که به موجب قانون صدور چک، فردی که دارنده چک است، ذی‌نفع آن تلقی شده و با در دست داشتن برگه چک می‌تواند وجه آن را دریافت کند؛ بنابراین با توجه به اینکه این چک‌ها سوخته و از بین رفته است، بنابراین دلیلی برای مطالبه وجه آن به لحاظ حقوقی و قانونی وجود ندارد. وی افزود: تنها در صورتی چک قابلیت پیگیری برای وصول وجه را دارد که با توافق دو طرف، یعنی صادرکننده و دریافت کننده، چک باردیگر صادر شده و یا وجه آن پرداخت شود.
به گفته این مقام مسئول بانکی، نکته دیگر آن است که این چک‌ها عموما در بازار ظهرنویسی شده و دست به دست منتقل می‌شوند و حتی صادرکننده چک هم نمی‌تواند این اطمینان را داشته باشد که کسی که ادعای چک را می‌کند، ذی‌نفع واقعی است؛ بنابراین مشکل است که صادرکننده هم بپذیرد وجه را به آن مدعی، پرداخت کند.
وی اظهار داشت: از نظر حقوقی و بر اساس قانون چک، این موضوع نمی‌تواند قابل مطالبه و پیگیری باشد؛ مگر اینکه به صورت دوستانه حل شود. همانطور که برخی از افرادی که از کسبه پلاسکو چک بابت فروش محصولاتشان دریافت کرده بودند، با مراجعه به اتحادیه پوشاک اعلام کرده‌اند که چک تولیدکنندگان آسیب دیده در ساختمان پلاسکو را وصول نمی‌کنند و فعلا دست نگه می‌دارند.
به گفته این کارشناس ارشد نظام بانکی، توافقات این چنینی ممکن است میان کسبه پلاسکو و صادرکنندگان چک صورت گیرد؛ با توجه به اینکه اصل چک از بین رفته، وجه آن قابلیت مطالبه ندارد. دلیلی باید برای اثبات این مدعا وجود داشته باشد که متقن باشد. به هرحال این مباحث حقوقی است و باید به دقت پیگیری شود.
بخشش بدهی مالیاتی کسبه پلاسکو در صورت موافقت هیات دولت
در همین حال رئیس سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد: در صورت موافقت هیات دولت در جلسه امروز بدهی مالیاتی کسبه ساختمان پلاسکو تهران بخشیده می‌شود.
تقوی‌نژاد در حاشیه مراسم سومین روز درگذشت مادر الیاس حضرتی نماینده تهران در جمع خبرنگاران، گفت: قرار است در هیات دولت بحث بخشودگی کلیه بدهی‌های مالیاتی کسبه ساختمان پلاسکو تهران مطرح شود که اگر این موضوع به تصویب
هیات وزیران برسد کلیه واحدهای مستقر در ساختمان پلاسکو از پرداخت بدهی مالیاتی قبلی خود معاف
خواهند شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه