روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
27 دی 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 25364
0
0
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی:
مقام قضایی راسا نمی‌تواند ممنوعیت توییتر و فیس‌بوک را اعلام کند
همدلی | بحث فیلتر شبکه‌های اجتماعی در ایران، شاید به بحثی قدیمی، تکراری تبدیل شده باشد. فیلتر شبکه‌هایی مثل فیس‌بوک و توییتر پس از ناآرامی‌های سال 88 اتفاق افتاد و بنا به گفته علی مطهری، نماینده مجلس، چون تصمیم برای این فیلترینگ، مربوط به همان دوره و امری موقتی بوده، تصور می‌شود که در این دوره، دیگر مشکلی بابت استفاده از این شبکه‌ها وجود نداشته باشد؛ ضمن این‌که به گفته او، دفتر رهبری و بسیاری از اعضای کابینه و مقامات کشور در این شبکه عضویت دارند.
اما شاید آن‌چه که امروز از لابه‌لای صحبت‌های مطهری درباره فیلترینگ اندکی تازگی داشته باشد، انتقاد او از دخالت قوه قضاییه در فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی است. او درباره سخنان پیشین معاون قضایی دادستان کل کشور مبنی‌بر این‌که توییتر به هیچ‌وجه رفع فیلتر نمی‌شود، گفت: مقام قضایی راسا نمی‌تواند ممنوعیت این شبکه‌ها را اعلام کند.
به روش حکومت‌های کمونیستی عمل نکنیم
علی مطهری، گفت: احکامی نظیر «فیلتر کردن‌ها» یا قوانینی مانند «قانون ممنوعیت ماهواره» باید مجددا بررسی شود؛ زیرا فلسفه صدور این احکام یا وضع این قوانین شرایط خاص بوده و اکنون که آن شرایط از بین رفته، باید بازنگری شود؛ این که بخواهیم همه رسانه‌ها را ممنوع کنیم و مردم فقط از یک کانال و رسانه اطلاعات دریافت کنند همان روش حکومت‌های کمونیستی است که مردم فقط از یک رادیوی تک موج اطلاعات دریافت می‌کردند و دیدیم که نتوانستند آن ساختار را حفظ کنند.
نایب رییس مجلس گفت: ما باید رشد اجتماعی و سیاسی مردم را بالا ببریم به طوری که با وجود رسانه‌های مختلف، مردم قدرت تشخیص حق از باطل را داشته باشند؛ به نظر من امروز مردم ما تا حد زیادی این رشد را دارند. البته راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی بسیار ضروری است تا از تاثیر و مراجعه به شبکه‌های اجتماعی خارجی بکاهد.
مطهری با بیان این‌که «همه خوبی‌ها را نمی‌توان با زور قانون در جامعه حاکم کرد»، تاکید کرد که «بلکه گاهی نیاز به قانون نیست و باید با تربیت صحیح و اصلاح فرهنگ عمومی یک کار درست را در جامعه نهادینه کرد.»
کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای متولی این کار است
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: این فیلتر می‌تواند برای همه مردم برداشته شود. کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای متولی این کار است و باید بررسی مجددی در این موضوع داشته
باشد.
او با تاکید بر این‌که مقام قضایی راسا نمی‌تواند ممنوعیت این شبکه‌ها را اعلام کند و صرفا می تواند و باید به شکایت‌ها رسیدگی کند، توضیح داد: استدلال مقام قضایی مبنی بر این‌که«با توجه به نقشی که شبکه اجتماعی توئیتر در فتنه سال 88 داشته، این شبکه به هیچ وجه رفع فیلتر نمی‌شود» قابل قبول نیست چون آن شرایط از بین رفته است.
مطهری پیش‌تر هم درباره اظهارنظر مقام‌های قضایی ایران که گفته‌ بودند فیلترینگ توییتر به هیچ وجه برداشته نمی‌شود، گفته بود که مقام‌های قضایی نمی‌توانند ممنوعیت این شبکه‌ها را اعلام کنند و کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای، نهاد رسیدگی‌کننده به این مساله است و اگر آن‌ها فیلترینگ را بردارند، قوه قضائیه نمی‌تواند مانع
شود.
کدام نگاه برای کشور، مشکل ایجاد کرد؟
مطهری در ادامه انتقاد خود تاکید کرد که «کار مطبوعات و سایت‌های خبری طبق قانون به عهده هیات نظارت بر مطبوعات است و کار شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها با کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی و اگر در این موارد شکایت وجود داشت آنگاه قوه قضایی کشور می تواند وارد عمل شود.»
مطهری تاکید کرد که «همین نگاه و رویّه بوده است که مشکلاتی برای کشور ایجاد کرده است.»
‏asarekiani@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه