روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25320
0
0
درخواست محمود عباس از پوتین برای جلوگیری از انتقال سفارت آمریکا
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی خواهان کمک ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای جلوگیری از انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس شده است. صائب عریقات، دبیرکل سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) به خبرنگاران گفته است در صورتی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به وعده انتخاباتی خود برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس عمل کند، دورنمای صلح با اسرائیل "نابود خواهد شد.”
عریقات که از دیپلمات‌های پرسابقه فلسطینی است و برای سال‌ها مذاکرات صلح با اسرائیل را هدایت کرده، گفته است که پیام محمود عباس را در سفر اخیرش به مسکو، به سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تحویل داده است. به گفته عریقات، عباس در این نامه خواهان کمک رئیس‌جمهوری روسیه شده و گفته است چنین انتقالی، خط قرمزی برای فلسطینیان بوده و خطرناک است. روز جمعه، مفتی بیت‌المقدس هم در خطبه‌های نماز جمعه خود گفت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس، "حمله" به مسلمانان سراسر جهان
خواهد بود.
خبرگزاری فرانسه می‌گوید مقام‌های فلسطینی از طریق تماس‌های دیپلماتیک خبردار شده‌اند که ترامپ در مراسم تحلیف خود در ۲۰ ژانویه خواهان انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس خواهد شد. تعیین وضعیت بیت‌المقدس یکی از موانع اصلی در روند صلح خاورمیانه است. اعراب یک سوم جمعیت بیت المقدس را تشکیل می‌دهند. فلسطینی‌ها خواهان تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی با پایتختی بیت‌المقدس شرقی هستند اما اسرائیل این شهر را "پایتخت یکپارچه و ابدی" خود می‌داند. بخش شرقی بیت‌المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه