روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
25 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25246
0
0
دیده‌بان حقوق بشر
سیاست ترس و پوپولیسم جهان را تهدید می کند
دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی هشدار داد: اتفاقاتی مثل بریگزیت و ظهور رهبران پوپولیست همچون دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و رودریگو دوترته منجر به دامن زدن به نفرت، بی‌تحملی و تعصب در جهان شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، دیده‌بان حقوق بشر با این حال در گزارش جدید خود هشدار داد که جهان به خاطر دامن زده شدن به سیاست ترس و ارعاب در سال 2017 بهای سنگینی را پرداخت خواهد کرد.
این گروه در گزارش خود تاکید کرد: انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا آن هم بعد از یک کمپین انتخاباتی تحریک کننده نفرت و بی‌تحملی و همچنین افزایش قدرت احزاب سیاسی مخالف با حقوق جهانی در اروپای غربی، بزرگترین خطر را متوجه جهان کرده است.
در گزارش دیده‌بان حقوق بشر تصریح شده است که سیاست ترس به رهبران خطرناک و پوپولیست در جهان اجازه داده به قیمت آینده مردمی که آنها را انتخاب می‌کنند پا به عرصه سیاست بگذارند.
کنت لات، مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش 687 صفحه‌ای با عنوان گزارش دیده‌بان حقوق بشر برای جهان در سال 2017 هشدار می‌دهد که نسل جدیدی از پوپولیست‌های خودکامه به دنبال براندازی مفهوم حمایت از حقوق بشر بوده و با مساله حقوق بشر نه به عنوان یک ابزار کنترل ضروری برای قدرت رسمی بلکه به عنوان مانعی بر سر اراده اکثریت رفتار می‌کنند.
دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش همچنین دولت‌های روسیه، ترکیه، فیلیپین و چین را به عنوان دولت‌هایی که در حقوق بشر پس‌رفت داشته‌اند، برشمرده است.
این گزارش خاطر نشان کرد: رهبران پوپولیست در این کشورها از پروپاگاندا برای کمک به افزایش قدرت خود استفاده می‌کنند و این مستقیماً قوانین و نهادهایی که حامی شکیبایی، برابری و شرافت انسانی هستند را به چالش می‌کشند.
کنت لات تاکید کرد: ظهور پوپولیسم تهدیدی عمیق را متوجه حقوق بشر می‌کند. ترامپ و سیاستمداران مختلف دیگر در اروپا به دنبال دستیابی به قدرت از طریق توسل به نژادپرستی، بیگانه ستیزی، زن ستیزی و بومی گرایی هستند. همه آنها مدعی می‌شوند که مردم نقض حقوق بشر را برای دستیابی به شغل، اجتناب از تغییر فرهنگی و پیشگیری از حملات تروریستی لازم می‌دانند اما این سریع‌ترین و آسان‌ترین راه برای رسیدن به استبداد است.
وی همچنین مشخصاً درمورد آمریکا گفت: انتخابات اخیر آمریکا نمایانگر سیاست بی‌تحملی بود و رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به دنبال پاسخ دادن به رای دهندگان به حاشیه رفته و محروم شده با توسل به لفاظی‌هایی بود که اصول اساسی شرافت و برابری را رد می‌کرد. این گروه همچنین اعلام کرد که با انتخاب شدن ترامپ به ریاست جمهوری مشخصاً درمورد تهدیدهایی نظیر استرداد گسترده مهاجران، سرکوب حقوق زنان و محدود شدن آزادی‌های رسانه‌ها نگران است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه