روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 دی 1395  |  بین الملل  |  کد خبر: 25183
0
0
تکثیر فراستی بدون پرداخت کپی رایت!
فریور خراباتی - راه اندازی کانال های تلگرام این روزها فرصت خوبی برای تسویه حساب های شخصی شده است.تحت پوشش عناوینی مانند«انجمن منتقدان» یا «باشگاه روزنامه‌نگاران» عده ای دور یکدیگر جمع شده و بدون اینکه نامی از خود به زبان بیاورند، از داخل کمد، تلفن همراه یا تبلت به دست رسانه های دیگر را آماج انتقادات خود قرار می دهند. فرهنگ معین انتقاد را اینگونه معنی کرده
است:
1 - خالص کردن . 2 - جدا کردن خوب از بد. 3 - خرده گرفتن . 4 - برشمردن درستی ها و نادرستی های یک اثر ادبی یا هنری، انتقاد، نزدیک مفهوم نقد است اما بیشتر به «قضاوت منفی اما عینی» در رابطه با گزاره‌ای گفته می‌شود. با این حال نقشی مثبت برای این امر قائل شده‌اند. در اصطلاح رایج و برای رساندن کارکردهای مختلف آن، بعضا این واژه به همراه واژه‌هایی چون«مخرب» و «سازنده» به کار می‌رود(فرهنگ معین).مرحوم علی اکبر دهخدا نیز در معنی نقد چنین آورده است: « خوب و بد کلامی را آشکار ساختن ».
نقد بدون راهکار هیچگونه وجاهتی ندارد، در عین حال کلی‌گویی در نقد نیز آن را از اعتبار ساقط می کند.گو اینکه در روزگار ما نقد«نخوانده» و «نادیده» نه تنها باب شده، بلکه قداره کش مآبانه برای نقد«نادیده» حریف می طلبیم.اصول نقد بر این امر استوار است که منتقد با نام حقیقی خود و با استفاده از چهارچوب های مشخص، اثری را مورد بررسی قرار داده و معایب آن را برشمارد.در این میان هیچ نوشته یا اثر هنری پیدا نمی شود که عاری از عیب یا فاقد محاسن
باشد.
حال اینکه چگونه عده ای، در خفا و بدون نام و نشان دست به نقد(یا تخریب!)‌ همکاران خود می‌زنند احتمالا مقاصدی دارد که خیلی زود آشکار خواهد شد.گو اینکه ما نیز به رسانه‌ای که مدینه فاضله این عزیزان است نقدهای فراوانی داریم اما ترجیح می‌دهیم وقت و توان خود را صرف بهبود جریده خود کرده و به جای متلک پرانی و نشان دادن«کاه» به جای«کوه» سر در گریبان خود کنیم.در نوشته های کوتاه این به ظاهر همکاران(کوتاه به علت فقدان استدلال مشخص!)‌نه خبری از جدا کردن خوب از بد است، نه برشمردن درستی هاست، بلکه تخریب، خودشیرینی و خوش رقصی است، غافل از اینکه این دعوای زرگری پایان خوشی به همراه نخواهد داشت و همان اتفاقاتی که در جریان انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران رخ داد و در پایان مشخص شد، دعواها سر یارکشی و سهم‌خواهی است و اساسا دغدغه صنفی وجود ندارد، روزی نیز ماهیت اصلی این جریان تخریبی مشخص می‌شود و رو سیاهی به زغال می‌ماند.
پی نوشت: « از دشمنان برند شکایت به دوستان/ چون دوست دشمنست شکایت کجا بریم».شاید ارزش خواندن این بیت، بیش از نوشته فوق باشد!
‏Kharabati.farivar@gmail.com
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه