روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25178
0
0
تلاش ها برای مذاکرات صلح سوریه ادامه دارد
تعیین سرنوشت نشست آستانه در آنکارا
سرنوشت نشست آستانه که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، به نشست‌هایی در آنکارا که قرار است میان نمایندگان مخالفان سوری با حضور نمایندگان روس و ترکیه تشکیل شود گره خورده است. این در حالی است که هیات عالی مخالفان سوری در ریاض اعلام کردند که تنها در صورت کناره‌گیری اسد از قدرت و تشکیل هیات انتقالی با اختیارات کامل، در مذاکرات آستانه شرکت می‌کند.
به گزارش ایسنا، برخی منابع آگاه در "هیئت عالی مذاکرات" که شکل گرفته از کنفرانس ریاض است، در گفت‌وگو با روزنامه "عکاظ" چاپ عربستان تاکید کردند در صورت کناره‌گیری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه از قدرت و آغاز تشکیل هیئتی انتقالی با اختیارات کامل با شرکت در مذاکرات آستانه موافق هستند.
روزنامه عکاظ در ادامه از نشست مقدماتی روز سه‌شنبه این هیئت در ریاض برای بررسی امکان مشارکت در مذاکرات آستانه درباره سوریه خبر داد.
منابع مذکور مدعی شدند، "این هیئت تنها طرفی است که صلاحیت مذاکره با مسئولان دولت دمشق را به نمایندگی از گروه‌های مخالف سوری دارد.”
این تلاش‌های ترکیه برای میزبانی این نشست‌ها که احتمال می‌رود دو یا سه روزه باشد در تلاش برای تشویق مخالفان به مشارکت در نشست آستانه است. آن هم بعد از اینکه برخی مخالفت خود را برای حضور در این نشست اعلام کرده‌اند. قرار است در پایان نشست کنونی در آنکارا گروه‌هایی که در نشست‌ها مشارکت خواهند داشت تعیین شوند.
منابع افزودند، مخالفان سوری خواهان موضع صریح روسیه درباره اقدامات نظام سوریه هستند.
"الشرق الاوسط" مصر نیز نوشت، گروه‌های مخالف سوری اعلام کردند که در دومین روز از مذاکرات کارشناسان روس و ترک در آنکارا که با هدف آمادگی برای مذاکرات آستانه برگزار می‌شود، برای بازنگری در بندهای توافقنامه آتش‌بس و بررسی نقض‌های صورت گرفته و راه‌های برخورد با این نقض‌ها به مذاکرات آنکارا می‌روند.
در این نشست‌ها که از روز سه شنبه آغاز شده و در روز اول مربوطبه دیدار کارشناسان روس و ترکیه بود آتش‌بس در سوریه مورد ارزیابی قرار گرفت. پیش‌بینی شده راه حل‌هایی برای پایان نقض‌های آتش‌بس ارائه شود.
زکریا ملاحفجی، عضو دفتر سیاسی ارتش آزاد سوریه گفت: نتایج بندهای توافقنامه آنکارا که مبنی بر آتش‌بس در سوریه بوده و "شامل موارد نقض آن از سوی دمشق می‌شود"، بررسی خواهد شد.
ملاحفجی در ادامه مدعی شد، نظام سوریه مسئول وخیم شده اوضاع در منطقه وادی بردی است!
وی گفت: گروه‌های مخالف از نظام سوریه خواهند خواست در راستای اجرای آتش‌بس در منطقه وادی‌بردی تسهیل عبور و مرورها در این منطقه، ورود کمیته‌ای حقیقت یاب برای بررسی شرایط میدانی و ورود کارگاه‌های حفاظتی جهت اصلاح و رسیدگی به منابع آبی نیجه تلاش کند.
قدری جمیل، نماینده حزب مخالف "تغییر و آزادی" در سوریه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری نووستی روسیه مدعی شد که مخالفان سوری به مذاکرات آستانه دعوت نشده‌اند و تنها از نمایندگان گروه‌های مسلح دولت سوریه دعوت به عمل آمده است.جمیل افزود: انتظار می‌رود مذاکرات آستانه به تثبیت آتش‌بس در سوریه منجر شود.وی در ادامه با تاکید بر اینکه حضور چندین هیئت عملا مانع از مذاکرات مستقیم می‌شود، موفقیت دور بعدی مذاکرات ژنو را در گرو تشکیل هیئتی یکپارچه از مخالفان سوری دانست.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه