روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 25176
0
0
آخرین نطق رئیس جمهور دموکرات ایراد شد
خداحافظی «اوباما» و هشدار برای «ترامپیسم»
همدلی| آخرین نطق باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در دوره ریاست جمهوری اش در شیکاگو تراژیک و البته هشدارآمیز بود. اوباما در نطق خداحافظی اش سعی کرد تا در لفافه، خطر سهل انگاری در برابر قدرت طلبی ترامپ را به مردمش نشان دهد.واقعیتی تلخ برای مردم این کشور که بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی روی آن تاکید دارند. "هر وقت دموکراسی را بدیهی فرض می کنیم به خطر می‌افتد “ شاید بتوان گفت این جمله شاه بیت نطق پایانی اوباما بود که به تیتر بسیاری از رسانه های جهان بدل شد؛ وی در ادامه از همه آمریکایی ها خواست از نظام دموکراتیک این کشور دفاع کنند.
او تهدیدهایی که متوجه نظام دموکراتیک آمریکاست از جمله نابرابری اقتصادی، شکاف های نژادی و فرورفتن بخش های مختلف جامعه در "حباب هایی" که افکار و عقاید در آنها "بر یک مجموعه واقعیت های مشترک" استوار نیست هشدار داد.او همچنین در این نطق از جمله به دستاوردهای دوران ریاست جمهوری اش پرداخت.
اوباما گفت "با هر معیاری بسنجید، آمریکا جای بهتری شده، و در موقعیت قوی تری" نسبت به هشت سال پیش قرار دارد.
او از همه آمریکایی ها و از همه دیدگاه ها خواست مسائل را از دید یکدیگر بررسی کنند و گفت: "ما باید به دیگران توجه و گوش کنیم.”او که در سال ۲۰۰۸ با شعار امید و تغییر به عنوان اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا انتخاب شد اکنون ۵۵ سال دارد.دونالد ترامپ که جای اوباما را خواهد گرفت قول داده است بعضی از دستاوردهای اصلی او را باطل کند که قانون اصلاح نظام مراقبت های بهداشتی موسوم به اوباماکر در کانون آنهاست.
او روز ۲۰ ژانویه به قدرت خواهد رسید.اوباما در آخرین نطق خود با لحنی خوشبینانه صحبت کرد و گفت که انتقال مسالمت آمیز قدرت نقطه درخشان دموکراسی در آمریکاست.اما او گفت "دموکراسی ما بدون وجود این احساس که همه از فرصت های اقتصادی برخوردارند کار نخواهد کرد.”تخمین زده می می شود که حدود ۱۸ هزار نفر در این مراسم شرکت کرده اند. او سخنرانی پیروزی ۴ سال پیش مقابل میت رامنی نامزد جمهوری خواهان را در همین نقطه در شیکاگو ایراد کرده بود.
بلیت های این مراسم رایگان توزیع شد اما در ساعات آخر پیش از سخنرانی هر بلیت هزار دلار در اینترنت خرید وفروش می شد.میشل اوباما،
جو بایدن معاون اوباما و همسرش در این سخنرانی حضور داشتند.هواداران اوباما پیش از شروع این سخنرانی به بی بی سی گفتند که منتظرند او به آنها امید دهد و آنها را راهنمایی کند.آریتا گلسپر گفت: "می دانم که او بعضی از نگرانی هایی که آمریکا درباره رئیس جمهور منتخب ترامپ دارد را برطرف خواهد کرد.”ایراد سخنرانی خداحافظی یکی از سنت های روسای جمهور آمریکا بوده است.
جورج دبلیو‌ بوش و بیل کلینتون نطق خداحافظی خود را از کاخ سفید ایراد کردند و جورج بوش پدر در آکادمی نظامی وست پوینت نطق کرد.آقای اوباما درحالی به کار خود پایان می دهد که میزان رضایت از او براساس نظرسنجی آسوشیتدپرس- مرکز تحقیقات امور دولتی ان او آر سی ۵۷ درصد است که رقمی شبیه بیل کلینتون هنگام ترک کاخ سفید است.
نگرانی محققان برای آینده آمریکا
گروهی از پژوهشگران و کارشناسان آمریکایی بیم دارند که با آغاز دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، گستره‌ کار و فعالیت‌های مستقل آنان محدود و گزارش‌های علمی‌شان از پایگاه‌های اینترنتی "ناپدید" شوند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آتی آمریکا، به‌طورکلی پژوهش‌های علمی کارشناسان و هشدارهای آنان در مورد تغییرات جوی، افزایش دمای زمین و اهمیت حفظ محیط‌زیست را زیر سوال ‌برده و "این گونه مسایل را بازی‌های چینی‌ها" عنوان کرده است.
بنا به ارزیابی کارشناسان، ترامپ تا به حال نه تنها به آمار و ارقام و نتایج علمی بررسی‌ها "علاقه‌ای" نشان نداده، بلکه برعکس همواره در درستی آن‌ها تردید کرده است. از این‌رو دانشمندان و کارشناسان مستقل حوزه‌های گوناگون علمی بیم آن دارند که با روی‌کار آمدن ترامپ، بسیاری از پژوهش‌ها و بررسی‌های آنان از پایگاه‌های اینترنتی پاک شود و امکان دسترسی عموم به تحقیقات‌شان محدود گردد. برخی حتی نگران از دست‌دادن شغل، مقام و رتبه‌ خود نیز هستند.
بنا به گزارش اشپیگل آنلاین، حوزه‌های مربوط به امور تحقیقات فضایی و دگرگونی‌های جوی در حال حاضر بیش از سایر بخش‌ها زیر ضرب قرار دارند.
کارشناسان می‌گویند که پژوهشگران ناسا و ادارات مربوط به حفاظت از محیط زیست آمریکا، از نخستین گروه‌هایی هستند که پیامدهای منفی تغییر سیاست در این زمینه‌ها را تجربه می‌کنند: به نظر می‌رسد که موضوع پژوهش‌های فضایی ناسا، بر خلاف آن‌چه باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام کرده، پس از روی‌کار آمدن ترامپ بیشتر پیرامون تحقیق در باره‌ ماه به جای مارس خواهد بود. بنا بر طرح‌های اوباما قرار بود پروژه‌های مربوط به ماه ابتدا از سال ۲۰۳۰ آغاز خواهد شد.
در این رابطه، سرنوشت پروژه‌ Asteroid RedirecMissio- (ARM) که قرار بود از سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شود، نامعلوم است. به‌ویژه چگونگی اجرای بخشی از این پروژه که تحقیقات‌مربوط به زمین را در برمی‌گیرد، هنوز روشن نشده است. قدر مسلم این است که موافق برنامه‌های ترامپ و تیم او، سفرهای فضایی که از نظر اقتصادی سودآور باشند نسبت به سایر برنامه‌ها ارجحیت دارند.
ناسا هم‌چنین اداره‌ی اغلب ایستگاه‌های ماهواره‌ای مربوط به اندازه‌گیری تغییرات جوی در آمریکا را به‌عهده داشت. این ماهواره‌ها با همکاری ادارات مربوط به حفظ محیط‌زیست این کشور برای گردآوری داده‌هایی به فضا فرستاده شده‌اند که مورد استفاده‌ی پژوهشگران امور جوی در سراسر جهان قرار می‌گیرند. بیشتر این اطلاعات در صنعت کشتی‌رانی، کشاورزی، پیش‌گویی هوا و مراکز اعلام بلایای طبیعی به‌کار می‌رود.
تیم ترامپ در این رابطه اعلام کرده که از بودجه‌ تمام برنامه‌هایی که از سوی ناسا برای "نظارت بر تغییرات جوی" در فضا انجام می‌گیرد کاسته خواهد شد. در این راستا به‌ویژه از برنامه‌هایی یادشده که "از نظر سیاست دموکرات‌ها برای حفظ محیط زیست سودمند" تشخیص داده شده است.
از این پس قرار است اداره‌ مرکزی مربوط به امور محیط زیست و بررسی‌های جوی آمریکا NOAA وظایف بخش تحقیقات جوی ناسا را که در ۸ سال گذشته انجام داده، به عهده بگیرد. این که آیا بودجه‌ی این بخش (بالغ بر یک میلیارد و ۹ میلیون دلار آمریکا در سال ۲۰۱۷) نیز به صندوق NOAA واریز می‌شود یا نه، هنوز ناروشن است.
گفته می‌شود تیم ترامپ هم‌چنین قصد دارد از بودجه‌ی وزارت انرژی آمریکا که هر سال میلیاردها دلار برای تحقیق در زمینه‌ی چگونگی تولید انرژی‌های پاک هزینه می‌کرده، نیز کاسته ‌شود.
هم‌زمان انتظار می‌رود که آژانس حفاظت از محیط ‌زیست این کشور EPA پس از آن که اسکات پرویت، مخالف سرسخت طرح‌های باراک اوباما در زمینه‌ی کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، به ریاست آن انتصاب شد، نیز با کمبود بودجه برای اجرای برنامه‌های حفظ محیط زیستی روبرو شخواهد شد. این آژانس تقلب خودروهای فولکس‌واگن در آمریکا را فاش کرد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه