روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 دی 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 25086
0
0
انتشار شعرهای پیرپائولو پازولینی
گزیده‌ای از شعرهای پیر پائولو پازولینی با ترجمه ونداد جلیلی به همراه مجموعه شعر «اگر تو بودی امروز شنبه بود» سروده فریبا شادلو منتشر شد. کتاب «خویشاوندی با خورشید و باران» گزیده اشعار پیر پائولو پازولینی با ترجمه ونداد جلیلی در ۲۲۴ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۷هزار تومان به چاپ رسیده است. در بخشی از مقدمه کتاب به قلم مترجم می‌خوانیم: «پازولینی را یکی از قله‌های شعر معاصر و گاه نوآورترین شاعر نیمه دوم قرن بیستم می‌شمرند و گذشته از نوآوری‌های بی‌مانندش، شاید مهم‌ترین خصوصیت آثارش این باشد که هرگز در هیچ‌کدام از کفه‌های «هنر» و «اندیشه»‌ ترازوی آثارش کم نگذاشت. اشعارش به صورتی کم‌نظیر به شدت منطقی و در عین حال به شدت پراحساس است و با این ترکیب متناقض‌نما تاثیری نو و عجیب در مخاطبش می‌گذارد. این مجموعه که گزیده‌ای جامع از همه دفترهای شعر او از روزگار جوانی تا روزهای قبل از قتلش است، فرصت مناسبی است تا مخاطب ایرانی با یکی از مهم‌ترین شاعران زمانه‌اش آشنا شود و زمینه ملموسی فراهم آورد تا گذشته از شعرش سایر هنرها و آثار او را نیز بهتر بشناسد و درک کند.»
‌نمایش مجسمه‌های کوره‌چیان
نمایشگاه ماسک، مجسمه‌های علی کوره‌چیان با عنوان «به بهانه چشمانت» گشایش می‌یابد. کوره‌چیان با به‌کارگیری کالیگرافی در هنر مجسمه‌سازی توانسته است ماسک‌هایی را خلق کند که هر کدام تداعی‌کننده مفهوم خاصی هستند. ماسک‌هایی که موضوعاتی مانند شعر فارسی، تجربه زندگی و ... را بیان می‌کنند و هر کدام با فرم منحصر به خود، بیانگر مفهومی هستند که در شعر (تک‌بیت) کنار مجسمه نیز می‌توان آن را یافت. در بخشی از متن معرفی این نمایشگاه آمده است: «چگونگی رسیدن به این احجام ماسک‌گونه محصول اعمال تاثیر معنا و وزن واژگان مورد استفاده شاعر فارسی زبان بر عناصر تشکیل‌دهنده این احجام است. همان‌طور که شاعر فارسی زبان صورت شعر خود را با چینش کلماتی می‌سازد که خود از ۳۲ حرف الفبای فارسی تشکیل شده‌اند، در این آثار نیز کلید واژه مورد استفاده از میان مجموعه کلمات استفاده شده در شعر، براساس پتانسیل‌های بصری حروف تشکیل‌دهنده کلمه در حجم و همچنین مفهوم اصلی شعر انتخاب شدند.» این نمایشگاه روز جمعه، ۲۴ دی‌ماه در گالری «ثالث» به نشانی خیابان کریم‌خان، بین ایرانشهر و ماهشهر، شماره ۱۴۸ افتتاح می‌شود و تا ششم بهمن ادامه خواهد داشت.
آغاز جشنواره موسیقی فجر با تاخیر
روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر اعلام کرد که این جشنواره با دو روز تاخیر آغاز خواهد شد. به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر، درپی ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، جشنواره موسیقی فجر که پیش از این قرار بود از روز چهارشنبه، ٢٢ دی ماه آغاز شود، با دو روز تاخیر و از روز جمعه، ٢۴ دی‌ماه شروع می‌شود و اول بهمن به پایان می‌رسد. با توجه به این جابه‌جایی، تغییراتی نیز در جدول اجراهای سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر به‌وجود آمده که جزییات آن در جدول جدیدی منتشر شده است. کسانی که بلیت‌های سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر را پیش از تغییرات اعلام‌شده تهیه کرده‌اند، می‌توانند با توجه به زمان و مکان اجراهای تغییریافته با همان بلیت‌ها به سالن اجرامراجعه و در کنسرت‌ها حضور یابند. براساس جدول جدیدی که جشنواره موسیقی فجر برای اجراها تنظیم کرده است، برج میلاد میزبان کنسرت‌های بیشتری است، یک اجرا حذف شده، چند اجرا با هم تلفیق شده‌اند و چند سانس جدید نیز به جشنواره اضافه شده است. البته یکی از خوانندگان پاپ، دو اجرای اضافه گرفته است.
مقایسه رمان‌های انقلاب در ایران و جهان
محمدرضا سرشار از انجام کار پژوهشی با موضوع مقایسه تطبیقی رمان‌های انقلاب در ایران و جهان خبر داد. این نویسنده در حال حاضر مشغول انجام این پژوهش ویژه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است و قصد دارد آن را در قالب کتابی ۳۰۰ صفحه‌ای در قطع رقعی وارد بازار کند. او در توضیحی اظهار کرد: «من در مقدمه این کار پژوهشی تلاش کرده‌ام به یک پرسش اساسی پاسخی درخور دهم. بعد از انقلاب یک عده در کشور شبهه‌ای را ایجاد کردند مبنی بر این‌که نمی‌شود رمان دینی نوشت و به طریق اولا نمی‌توان رمان انقلاب دینی (انقلاب اسلامی) را جان داد.» سرشار تاکید کرد: «این شبهه عمدتا با استناد به تعریف هگل از رمان مطرح شده بود. او گفته بود رمان داستان انسان بورژوای امروزی است و بر اساس اومانیسم شکل می‌گیرد. یک عده همچون گئورگ لوکاچ و لوسین گلدمن و این اواخر میلان کوندرا این بحث را ادامه دادند و بر این مواضع پافشاری کردند. در داخل کشور یک عده با تفکرات غیراسلامی همین نظریه‌ را تکرار کردند و بر اساس آن نتیجه گرفتند که رمان دینی و به طریق اولا رمان انقلاب اسلامی نمی‌تواند نوشته شود و من سعی کردم در مقدمه این کتاب که حدود ۳۰ صفحه است نسبت به این شبهات پاسخی درخور دهم.»
پیام کودکان برای دنیا
یک هنرمند در پرفورمنسی متفاوت درباره کودکان کار، پیامی بشردوستانه به سازمان جهانی کار درباره توجه به این قشر از جامعه داده است. کریم الله‌خانی درباره پرفورمنس «سرد و گرم» که چند روز پیش در کرمان اجرا شد، به ایسنا گفت: «پرفورمنس من درباره کودکان کار، یک نگرش جهانی دارد. تلاش و صبوری این کودکان در سراسر جهان، که بیشترین آمار آسیب‌زایی کار در میان کودکان کار در کشورهای جنوب صحرای آفریقاست، در برابر سختی‌ها و تن ندادن به ذلت از نگاه من ستودنی است، اما از طرفی پیامی بشردوستانه به سازمان جهانی کار درباره توجه به این قشر از جامعه جهانی است.» او ادامه داد: «با زبان هنر و اجرای این ایده در نقاط مختلف جهان توسط افرادی از دیگر کشورها، ما می‌توانیم حامل این پیام بشر دوستانه باشیم. معتقدم یک اثر هنری حرف و بیانی جهانی دارد و نباید محدود به زمان یا مکان خاصی تلقی و از ارزش بیانی آن کاسته شود. من باور دارم یک اثر پرفورمنس‌آرت در تعامل با مخاطبش شکل می‌گیرد و به تکامل می‌رسد. خوشبختانه در این اجرا شاهد رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی از سوی مردم بودم.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه