روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
05 دی 1395  |  گردشگری  |  کد خبر: 24160
0
0
تصویب قطعنامه علیه شهرک‌سازی اسرائیل با چراغ سبز اوباما
یک محکومیت تاریخی
همدلی| تصویب قطعنامه محکومیت شهرک‌سازی‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی در شورای امنیت را می توان پیامی آشکار برای سردمداران این رژیم مجعول توصیف کرد. به‌ویژه آنکه بدانیم آمریکا که بزرگ ترین حامی این رژیم از بدو تاسیس آن تاکنون بوده است با دادن رای ممتنع راه را برای تصویب این قطعنامه هموار کرد.ادامه روند نقض حقوق بشر،قوانین بین المللی و تبعیض نژادی که حتی مخالفانی در داخل سرزمین های اشغالی دارد ، توانسته غرب را مجاب به برخورد با اسرائیل کند. «یوال اشتاینتز»، وزیر اسرائیلی در مصاحبه با کانال 2 رژیم صهیونیستی از رای ممتنع آمریکا انتقاد کرد و گفت که آمریکا اسرائیل را «رها کرده است.»
اوباما پیشتر به تل آویو هشدار داده بود که ادامه روند شهرک سازی می تواند لطمات جبران ناپذیری به روند صلح بزند و به نظر می رسد اعلام رای ممتنع از سوی کاخ سفید نیز در همین راستا بوده باشد تا بتواند بخشی از ناکامی های اوباما در مورد صلح خاورمیانه را کمرنگ‌تر کند. علاوه بر اینکه دموکرات ها بی میل نیستند تا خدشه دار کردن برجام از سوی جمهوری خواهان را بی‌پاسخ نگذاشته و با پیش دستی، محور سیاست خارجی دولت ترامپ را هدف بگیرند.
قطعنامه محکومیت شهرک‌سازی‌‌های اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد با ۱۴ رای مثبت تصویب شد رهبران اسرائیل را خشمگین و فلسطینی ها را شادمان کرده است؛
تا جایی که از آن به عنوان یک "پیروزی تاریخی" یاد کرده اند.پیشتر ترامپ به نتانیاهو قول داده بود تمامی تلاش خود را برای به ثمر ننشستن این قطعنامه
بکند.
 گاردین روز شنبه در گزارشی نوشت: رژیم اسرائیل در واکنش غضب آلود به قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه ادامه شهرک سازی در سرزمین‌های اشغالی ، دو تن از سفرایش را از کشورهایی که به این قطعنامه رای مثبت دادند، فراخوانده است.
قرار بود پیش نویس قطعنامه روز پنجشنبه از سوی مصر به شورای امنیت ارایه شود اما در پی رایزنی های فشرده «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اعلام شد که مصر از طرح پیش‌نویس قطعنامه‌اش علیه شهرک سازی‌ها در فلسطین خودداری می کند و حتی روزنامه های اسرائیل نیز از مصر در این‌باره تشکر کرده بودند!
اندک زمانی پس از تصمیم مصر، چهار عضو دیگر غیردائم شورای امنیت یعنی نیوزیلند، ونزوئلا، مالزی و سنگال وارد عمل شدند و قرار شد رای‌گیری این شورا، روز جمعه برگزار شود. در نهایت، این قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب رسید. 14 عضو شورا به این قطعنامه رای مثبت دادند و آمریکا بر خلاف رویه معمول خود از وتو این قطعنامه خودداری کرد و به آن رای ممتنع داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد، اقدامات دیپلماتیکی علیه پیشنهاد‌دهندگان این قطعنامه انجام خواهد داد.
اما رهبری فلسطینیان از تصویب این قطعنامه بسیار خشنود شد و آن را "پیروزی تاریخی" خواند. سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت، تصویب این قطعنامه "سیلی محکمی به صورت" اسرائیل و سیاست شهرک‌سازی آن است.
او افزود، این اقدام اثبات‌کننده حمایت جامعه بین‌المللی از راه حل تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل (راه حل دو کشور) برای استقرار صلح در خاور میانه
است.
صائب عریقات،  مذاکره‌کننده ارشد سابق فلسطینی تصمیم شورای امنیت را یک "پیروزی تاریخی برای امید و صلح" نامید.
بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از یک "قدم مهم" سخن گفت که با برداشتن آن بالاترین ارگان سازمان ملل متحد تاکید کرده که "دورنمای تشکیل دو کشور هنوز هم قابل دستیابی" است.
جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای نوشت: «به عنوان یکی از دوستان دیرینه اسرائیل، از هر فرصتی برای صحبت کردن یا رای دادن برای محافظت از امنیت اسرائیل استفاده کرده‌ام. این دولت به خاطر آنچه سران اسرائیل سابقه‌ای بی‌همتا در حمایت از امنیت اسرائیل می‌خوانند به خود مفتخر است.»
پال رایان، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا هم در بیانیه‌ای اقدام واشنگتن را «کاملاً شرم‌آور» و «لطمه به صلح» خواند. 
لیندسی گراهام، دیگر نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنا در توئیتر نوشت که سیاست خارجی اوباما ازساده‌لوحی و حماقت به سمت اقدامات خطرناک پیش رفته است. 
اسرائیل : به قطعنامه توجهی نداریم
دفتر "بنیامین نتانیاهو"، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در بیانیه‌ای اعلام کرد: این رژیم به مفاد قطعنامه‌ای که شورای امنیت سازمان ملل جمعه‌شب برای پایان دادن به شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین تصویب کرد، پایبند نخواهد بود. نتانیاهو همچنین پس از حمایت سنگال و نیوزیلند از قطعنامه توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی خواهان بازگشت فوری سفرای این رژیم از این دو کشور برای رایزنی شد.
بر اساس این قطعنامه، رژیم صهیونیستی ملزم می شود فوراً و به‌طور کامل تمامی فعالیت‌های شهرک‌سازی خود در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، ازجمله قدس‌شرقی را متوقف کند.
در بیانیه دفتر نتانیاهو همچنین به رای ممتنع آمریکا به این قطعنامه در شورای امنیت نیز اشاره کرده و در انتقاد از آن اعلام کرد: آمریکا نتوانست از اسرائیل در برابر این تبانی محافظت کند.
در این بیانیه خاطرنشان شده است: تل‌آویو برای خنثی کردن آثار منفی این قطعنامه چشم به راه همکاری با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، و «دوستان و متحدان» خود در کنگره این کشور است. دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا، جمعه شب در روزهای گذشته بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آینده آمریکا خواستار وتوی قطعنامه از سوی آمریکا شده بودند. بعد از تصویب آن ترامپ در توییتر نوشت: «در مورد سازمان ملل: بعد از ۲۰ ژانویه اوضاع متفاوت خواهد شد.»
اسرائیل با احداث شهرک‌های صهیونیست‌نشین درصدد تغییر ساختار جغرافیایی اراضی فلسطینی و چهره‌ای صهیونیستی دادن به این مناطق است تا سلطه‌جویی‌هایش را در مناطق فلسطینی تثبیت کند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه