روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 دی 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 24099
0
0
رئیس‌جمهورپس از امضای پنج سند همکاری میان ایران و قرقیزستان مطرح کرد
فصل تازه در روابط تهران – بیشکک
ایسنا | رئیس جمهوری پس از امضای پنج سند همکاری میان مقامهای ارشد ایران و قرقیزستان اعلام کرد که تهران و بیشکک در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به توافقات مهمی دست یافته‌اند و فصل نوینی در روابط دو کشور گشوده شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که ظهر جمعه به وقت محلی در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، با تشکر از استقبال گرم و صمیمانه از سفر هیات ایرانی به این کشور گفت: سفر سال گذشته آقای آتامبایف به تهران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود و امروز هم قدم بسیار مهمی برای توسعه روابط دو جانبه برداشته شد.
رئیس جمهوری افزود: سیاست مستقل دولت قرقیزستان در سطح جهانی، برای ما بسیار حائز اهمیت است. ما برای این سیاست مستقل و نیز فرهنگ اعتدال و ضد افراط که در این کشور هم در میان مسئولین و هم در میان مردم حاکم است، نهایت احترام را قائل هستیم.
دکتر روحانی اظهار داشت: امروز در جلسه خصوصی و نشست مشترک هیات‌های عالیرتبه دو کشور، به توسعه روابط اقتصادی توجه خاص و ویژه‌ای داشتیم. رفع موانع و ایجاد تسهیلات برای اعطای ویزا یکی از مسایلی است که می‌تواند به توسعه روابط ایران و قرقیزستان کمک کند.
رئیس جمهوری ادامه داد: دو کشور لغو روادید را به عنوان سیاست اصولی در روابط فیمابین می‌بینند و امیدواریم این لغو روادید در 3 مرحله انجام شود؛ لغو روادید برای تجار، بازرگانان و بخش‌های صنعتی و کارآفرینان و تولیدگران و در مرحله بعدی لغو روادید برای گروه‌های توریستی و مرحله سوم نیز لغو کامل روادید میان دو کشور است.
دکتر روحانی تصریح کرد: لغو روادید می‌تواند ضمن تقویت رفت‌و آمد توریست‌های دو کشور، رفت و آمد تجار و کارآفرینان را نیز تسهیل کند و زمینه‌ای برای برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور باشد که برای توسعه بیشتر روابط، لازم و ضروری است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در گام بعدی برای توسعه روابط نیازمند تسهیلات در روابط بانکی هستیم، خاطرنشان کرد: بدون نقل و انتقال آسان در روابط و تضمین‌های بانکی، در مواردی که به اعتبارات بانکی و ال‌سی نیاز است، این‌گونه تحرکات اقتصادی و مالی امکان‌پذیر نخواهد بود و امیدواریم در این سفر زمینه بسیار خوبی برای گسترش و تسهیل روابط بانکی بین دو کشور فراهم آمده باشد.
دکتر روحانی گفت: ما همان‌طور که رئیس‌ جمهور قرقیزستان نیز تاکید داشتند از ارتباط ریلی بین چین و قرقیزستان و سپس از طریق ازبکستان، ترکمنستان و ایران به منطقه دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند، کاملاً استقبال می‌کنیم و این را به نفع دو کشور ایران و قرقیزستان و به نفع کل منطقه می‌دانیم که می‌تواند هم برای مسایل اقتصادی و هم برای مسائل فرهنگی در کل منطقه بسیار تاثیرگذار باشد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در مذاکرات مقامات عالی دو کشور تصمیم گرفتیم، کالاهایی که مورد نیاز دو طرف است و در ایران یا قرقیزستان تولید می‌شود، با ارائه تسهیلاتی بدون واسطه ثالث در اختیار طرف مقابل قرار گیرد. این به نفع دو کشور خواهد بود.
دکتر روحانی اظهار داشت: همچنین در زمینه تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور، درباره اقلامی که می‌توانیم برای تبادل آنها از تعرفه‌های ترجیحی استفاده کنیم، مورد بررسی قرار گرفتند. ارائه تسهیلات گمرکی و اتصال مناطق آزاد دو کشور به یکدیگر نیز می‌تواند برای تسهیل تجارت و رونق مبادلات اقتصادی بین دو طرف بسیار تاثیرگذار باشد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: با توجه به اینکه قرقیزستان عضو اتحادیه اورآسیا است، ارتباط ما با قرقیزستان و با کل اتحادیه اورآسیا می‌تواند برای روابط اقتصادی ما موثر باشد و امیدواریم در نشست 26 دسامبر این اتحادیه، تصمیمات خوبی در این زمینه اتخاذ شود.
دکتر روحانی با تشکر از دولت قرقیزستان که در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی همواره به عنوان یک دوست صمیمی و خوب ایران در رای گیری‌ها عمل کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هم همواره از این دوستی و صمیمیت قدردانی می‌کند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه علاقه‌مندیم روابط فرهنگی و دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی دو کشور توسعه پیدا کند، اضافه کرد: ایران به عنوان کشوری که در بسیاری از زمینه‌های «های‌تک» جزو کشورهای اول دنیا است و در بعضی از زمینه‌های دیگر علوم پیشرفته، جزو حداقل 20 کشور اول است، علاقه دارد با دوستانش و با کشورهای اسلامی و به ویژه با کشور دوست‌مان قرقیزستان در این زمینه همکاری داشته باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه تولید دارو علاقه‌مند است در زمینه داروسازی و تامین نیازهای مردم قرقیزستان با این کشور همکاری کند، اظهار داشت: ایران همچنین علاقه‌مند به ایجاد ارتباطات و همکاری‌های نزدیک در زمینه کشاورزی، تامین مواد غذایی دو کشور از یکدیگر و تبادل خدمات فنی – مهندسی است.
رئیس جمهوری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای ارائه خدمات فنی – مهندسی، ساخت نیروگاه برق – آبی، ساخت سد، جاده، ریل، کارخانه‌های تبدیل مواد غذایی و سایر خدمات مورد نیاز در قرقیزستان که دولت این کشور تسهیلات لازم آن را فراهم کند، اعلام آمادگی می‌کند و در این زمینه با آقای رئیس‌ جمهور نیز در مذاکراتمان مباحث مفیدی داشتیم. «الماس بیگ آتامبایف» رئیس جمهوری قرقیزستان نیز در این کنفرانس خبری با بیان اینکه سفر رسمی آقای دکتر روحانی درهای جدیدی را فراروی روابط دو کشور گشوده و برگی جدید در تاریخ روابط تهران – بیشکک است، گفت: این سفر یک گام تحول‌بخش در توسعه روابط ما خواهد بود و شاهد آن خواهیم بود که روابط دو طرف در زمینه‌های مختلف بسیار فعال‌تر شده و گردش کالا بین دو کشور، بسیار گسترده‌تر خواهد شد. رئیس جمهوری قرقیزستان با بیان اینکه این سفر در فضایی آکنده از تفاهم متقابل و گفت‌وگوهای سازنده انجام شد، افزود: در گفت‌وگوهای میان روسای دو کشور بر روابط نزدیک و دوستانه دوجانبه به عنوان پایه و اساس روابط تهران – بیشکک تاکید شد. به زودی بیست و پنجمین سالروز برقراری روابط دیپلماتیک با ایران را جشن خواهیم گرفت که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه اسناد همکاری امضا شده در نشست امروز حاصل گفت‌وگوها و مذاکرات سفر سال گذشته او به تهران بوده است، اظهار داشت: امروز با رئیس جمهوری ایران درباره تنظیم برنامه همکاری‌های 10 ساله آینده دو کشور گفت‌وگو کردیم که اجرای این برنامه تعاملات دو طرف را به سطح جدیدی ارتقا می‌دهد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه