روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
30 آذر 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 23866
0
0
ضیاء موحد، شاعر و پژوهشگر فلسفه:
نمی‌شود زبان، بی‌قاعده باشد
ضیاء موحد با اشاره به رعایت نشدن قواعد زبان، از این‌که «هرکس هرطور دلش بخواهد می‌نویسد» انتقاد کرد. این‌ شاعر پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت درست‌نویسی در رسانه‌ها گفت: «هرکسی با میل خود هرطور دلش بخواهد می‌نویسد و قواعد زبان را رعایت نمی‌کند، به‌خصوص فضای مجازی از هم گسیخته است. البته از زمان‌های دور همین‌طور بود و دو فردی که خطاط بودند به یک شکل نمی‌نوشتند.» او با بیان این‌که یکسان‌سازی در نوشتن به عهده فرهنگستان زبان و ادب فارسی است اظهار کرد: «این‌که هرکس برای خود شیوه‌ای برای نوشتن انتخاب کند درست نیست، بلکه این مسائل باید زیر نظر فرهنگستان باشد.» موحد درباره عملکرد فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: «فرهنگستان از زمان تاسیس تاکنون عملکرد خوبی داشته و گاهی معادل‌های خوبی را برای کلمات بیگانه انتخاب کرده است. پیشنهادهایی برای برخی واژگان داشته که برخی اجرا شده و برخی اجرا نشده‌اند.»
او با بیان این‌که فرهنگستان کتاب «فرهنگ املایی خط فارسی» را برای درست نوشتن چاپ کرده است ادامه داد: «نگارش درست برخی از کلمات را می‌توان با مراجعه به این کتاب دید. به طور مثال گاهی سوال پیش‌ می‌آید که مسئله را با الف بنویسیم یا همزه، بی‌دریغ را سرهم بنویسیم یا جدا، که مراجعه به این کتاب به ما کمک می‌کند. به نظر من کسانی که می‌خواهند ترجمه کنند و به فارسی بنویسند یک جلد از این کتاب را داشته باشند و به آن مراجعه کنند، زیرا روی این پیشنهادها فکر شده است و زبان‌شناسان بر روی آن‌ها تصمیم گرفته‌اند و برای این پیشنهادها دلیل دارند. همچنین افرادی را در جلسات خود دعوت می‌کردند که افراد معتبری هستند. این کمی کار را آسان و نوشته‌ها را یکدست و یکنواخت می‌کند.»
ضیاء موحد درباره آسیب‌های رعایت نکردن درست‌نویسی اظهار کرد: «نمی‌شود زبان بی‌قاعده باشد. اگر بنا باشد هرکس هرطور که می‌خواهد بنویسد یاد گرفتن زبان فارسی از دبستان تا دبیرستان، برای ایرانی تا غیرایرانی (که خواهان یادگیری زبان فارسی است) دچار اشکال می‌شود و درک و فهم کلمات را دشوار می‌کند.» او همچنین درباره تاثیر نویسندگان بر ترویج درست‌نویسی گفت: «این مسئله هنری است؛ آن‌را وارد درست‌نویسی نکنید. هنرمندان برای خود داستانی جدا دارند و هر نویسنده یک سبک نوشتاری دارد.»
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه