روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
29 آذر 1395  |  فرهنگ و هنر  |  کد خبر: 23760
0
0
جدار خارجی بلوار تاریخی تفرجگاه چهارباغ اصفهان کشف شد
جدار خارجی بلوار میانی تفرجگاه چهارباغ اصفهان در پی کاوش‌های باستان شناسی در این مکان تاریخی کشف شد.
«فریدون الهیاری» مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: این جدار درادامه روند کاوش‌ها در محور چهارباغ عباسی و در کنار پایه‌های کشف شده از کاخ جهان نما، اززیر خاک نمایان شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان وی افزود: این بلوار قدیمی ترین و یکی از عظیم‌ترین تفرجگاه‌های جهان در بیش از چهار سده پیش به شمار می‌رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان بر لزوم کاوش برای کشف ساختار صفوی این مجموعه منحصر به فرد تاریخی تاکید کرد و افزود: چند کارگاه باستان شناسی در این تفرجگاه تاریخی فعال شده‌اند تا از این طریق بتوانیم جداره ها، کف فرش‌ها و سپس حوض‌ها و راه آب‌های زیبای صفوی را در این مجموعه بزرگ کشف کنیم.
جدار خارجی بلوار میانی تفرجگاه چهارباغ اصفهان با همکاری سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری و با نظارت کارشناسان ارشد میراث فرهنگی استان کشف شده است.
عملیات احداث محور تاریخی چهارباغ اصفهان در سال 1006 هجری قمری پس از انتخاب اصفهان به عنوان تختگاه پادشاهان صفوی و همزمان با بنای میدان بزرگ نقش جهان آغاز شد.
بسیاری از گردشگران و سیاحان داخلی و خارجی که از عصر صفوی تا دوران معاصر از این تفرجگاه تاریخی دیدن کرده اند، آن را با شکوه توصیف کرده اند.
هم اکنون عملیات ساختمانی ایستگاه قطار شهری در محل دروازه دولت و چهارباغ تاریخی اصفهان در دست اجراست و حفاری‌های سال گذشته در این مکان به کشف پایه‌های در خاک مدفون « کاخ جهان نما »
منجر شد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه