روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
28 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 23736
0
0
هشتگ علیه مهران مدیری
همدلی| سخنان مهران مدیری یک بار دیگر با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. این کارگردان مجموعه‌های طنز تلویزیون که در ماه‌های اخیر با برنامه طنر «دورهمی» در شبکه تلویزیونی نسیم حضور دارد و به شیوه «استند آپ کمدی» برنامه اجرا می‌کند، در چند مورد سخنانی برزبان آورد که واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است.
«تصور کنید یه عده وارد عملیاتی بشن که بهشون گفته بودن که برگشتی توش نیست. اگر ما بودیم چیکار می‌کردیم؟ امروز که شرایط کاملا عادیه، جواب اون دل وجرات خارق‌العاده را و با سازش‌کاری و منفعت‌طلبی می‌دین؟. اگر دل و جرات بعضی کارها را ندارین، چرا پست‌هایی را می‌گیرین که انجام وظایفش دل و جرات می‌خواد؟ تو که نمی‌تونی بتمرگ خونه‌ات»این بخشی از سخنان مهران مدیری در برنامه دورهمی چهارشنبه شب گذشته است که سبب شد تا برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌هایی با عناوین «#مهران_مدیری»، «#سازشکار» و «# دورهمی» هم خود به این سخنان واکنش نشان دهند و هم دیگران را تشویق به پرداختن به این جریان کنند.
آن چه که در سخنان برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، این است که آنان سخنان مهران مدیری در این برنامه را انتقاد از محمدجواد ظریف و تیم دیپلماسی کشور ارزیابی کرده‌اند. موضوعی که البته در سخنان این مجری مشهور تلویزیون به وضوح دیده نمی‌شود. اما آنچه که به نظر می‌رسد گمانه‌زنی‌ها در این باره را تقویت می‌کند. سخنان دوسال اخیر برخی از رسانه‌ها و محافل مخالف مذاکرات هسته‌ای است که معمولا با دوقطبی‌سازی، دلاوری‌های رزمندگان و مدافعان کشور در داخل و خارج را در برابر مداکرات تیم هسته‌ای قرار می‌دادند و گفت‌وگوهای رودرروی مسئولان هسته‌ای و دیپلماسی کشور با همتایان آمریکایی خود را، در این طبقه جای داده و اتهام «سازش‌کاری» را بر مسئولان مذاکره کننده و حتی رئیس جمهور وارد کرده‌اند.
هشتگ سازی علیه مدیری
از همین‌رو برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی که به نظر می‌رسد از هواداران تیم هسته‌ای و موضوع مذاکره برای حل مسائل کشور هستند، این سخنان مهران مدیری را در این جهت ارزیابی کرده و به واکنش پرداخته‌اند.
یک نفر نوشت :«مثل #مهران_مدیری #سازشکار نباشید به فشارها و علیه مردم بودن‌ها، «نه» بگویید.»
کاربر دیگری با یادآوری شیوه شوخی در اسلام و از جانب بزرگان دین، شیوه سخن گفتن مهران مدیری را به چالش کشیده و نوشته است:«امام صادق: رسول خدا #شوخی و مزاح می‌کرد ولی جز #حق چیزی نمی‌گفت.گیرم منظور #مهران_مدیری دولت و اینا نبوده اصلا، به چه حقی رو آنتن تلوزیون میاد میگه:بتمرگ سر جات!»
یکی دیگر نیز نوشت :«‏#مهران_مدیری، در شرایط بحرانی سازش اونم سازشی که حقمون پا برجاست عین شجاعته. شما که توان تشخیص این موضوع رو نداری بتمرگ خونت.»
یک نفر دیگر با انتقاد از برخی رفتارهای مهران مدیری در «معتقدم #مهران_مدیری رو خیلی گنده کردیم.حتی رئیس جمهورم می‌ترسه هرکاری بکنه هرچیزی بگه. اما این جلو خبرنگارا سیگارمی‌کشه به هرکی می‌خواد توهین می‌کنه.»
یک کاربر نیز نوشت:«‏شاید بعضی‌ها حرکت #مهران_مدیری رو به #آزادی_بیان تعبیر کنند! ولی این وقتی معنی داره که آزادی بیان برای امثال #رضا_کیانیان و...هم باشه.»
یک نفر دیگر نیز در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت:«‏نکته‌ای که امثال مهران مدیری و دیگر هنروران شیفته آنتن نمی‌دانند یا فراموش کرده‌اند؛ شعور مخاطب است. از خود مدیری انتظار می‌رفت داشته باشد.»
یکی دیگر از کاربران صریح‌تر از بقیه، سخنان مهران مدیری را متوجه وزیر خارجه دانسته و با لحنی تندتر و کمی توهین‌آمیز، خطاب به وی نوشته است:«‏چقدر بهت میدن که به جوادظریف بگی سازشکار و اینکه باس بره بتمرگه خونش؟ ما گلریزون می‌کنیم دو برابر شو می‌دیم بهت که بری گمشی نبینیمت مدیری جان.»
رابطه دوستانه مدیری و ظریف
این برداشت‌ها از سخنان مهران مدیری در حالی بیان می‌شود که این کارگردان تلویزیون فقط چندماه پس از روی کار آمدن دولت جدید، از محمدجواد ظریف وزیر خارجه دعوت کرد تا از پشت صحنه یکی سریال «شوخی کردم» که آن زمان درحال ساخت بود، دیدن کند. که بر اساس گزارش‌ها این دیدار در فضایی صمیمی برگزار شد.
در آن دیدار مدیری پس از استقبال از ظریف، روند تولید مجموعه جدیدش را برای وی شرح داد. در پی تماس‌های پی‌درپی موبایل دکتر ظریف، مدیری به شوخی از او خواست یک ربع گوشی موبایلش را به او واگذار کند تا وی پاسخ‌گوی تماس‌ها باشد. ظریف هم پاسخ داد: «پس جواب دبیر کل سازمان ملل را هم خودت بده…»
بخش دوم این ملاقات، بازدید دکتر ظریف از دکورهای سریال شوخی کردم بود که مدیری توضیح نسبتا جامعی راجع به نحوه‌‌ ضبط و تولید این مجموعه ارائه داد. این ملاقات صمیمانه با عکس یادگاری دکتر ظریف با بازیگران و عوامل این مجموعه به پایان رسید.
چالش حق طلاق برای مدیری و دورهمی
این تنها سخنان مهران مدیری در این برنامه نبوده که واکنش برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی برخی گروه‌های مرجع اجتماعی را برانگیخته است. وی چندی پیش نیز در یکی از برنامه‌های خود از حضار داخل استودیو خواست مردانی که «حق طلاق» را به همسر خود داده‌اند، به روی سن بیایند که فقط یک زوج حاضر شدند و به روی سکو رفتند. آن گونه که برخی از شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری نوشته‌اند، وی در این برنامه با «تمسخر» این موضوع و «زن ذلیل خواندن» مرد خانواده پرداخت. امری که البته واکنش تند برخی فعالان حوزه زنان و خانواده و همچنین وکلای دخیل در کار خانواده را برنگیخت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه