روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
22 آذر 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 23438
0
0
هنرمندی که ذائقه مخاطب را می‌شناسد
سیدمحمدصادق سیادت‪-‬ موسیقی از جمله هنرهایی است که از گذشته‌های بسیار دور وجود داشته است و بزرگان و علاقه‌مندان آن هر روزه در جهت پیشرفت‌های بیشتر و بهتر آن‌ می‌کوشند، اگر به‌طور ساده بخواهیم موسیقی امروز را با گذشته مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم که در طول این سال‌ها سبک‌ها و سازهای متنوعی وارد این عرصه شده‌اند که هرکدام مخاطبان خاصی دارند؛ علاوه بر این موضوع ظهور خوانندگان نیز بسیار قابل‌توجه است؛ افرادی که در مدتی کوتاه، شهرتی بزرگ به‌دست می‌آورند، بدون شک یک وجه متمایز در خود دارند.
افکار و اندیشه‌های گوناگون در موسیقی
بزرگان و کارشناسان عرصه موسیقی بارها و بارها تاکید کرده‌اند که همه ویژگی‌های موسیقی مانند ریاضی، مسلم و غیرقابل تغییر نیست، بلکه ذوق و قریحه سازنده و نوازنده هم در آن دخالت تام دارد. به معنای دیگر یک هنرمند با استفاده از فکر و اندیشه‌های گوناگون می‌تواند آهنگ‌ها را به نوعی دیگر و متفاوت از دیگران برای مخاطبان خود به اجرا درآورد که این امر خود نوعی هنر و خلاقیت است.
در هر صورت موسیقی امروز به اندازه‌ای پیشرفت داشته است که می‌توان از آن به‌عنوان یک دانش و هنری گسترده‌ و فراگیر یاد کرد که بدون‌شک بخش‌های گوناگون آن، هرکدام تخصص خاصی را می‌طلبد. کارشناسان این عرصه صدایی را موسیقی می‌دانند که بتواند پیوندی میان اذهان مردم ایجاد کند و مرزی از جنس انتزاع، آن را محدود نکند. از همین جهت ما می‌توانیم نگاهی به گذشته داشته باشیم، گذشته‌ای که همچنان گاهی اوقات برای‌مان تبدیل به مرور خاطرات می‌شود، شنیدن آهنگ‌هایی که شاید سالیان سال از عمرشان گذشته باشد، اما در ذهن مردم و کسانی که آن را گوش داده‌اند، پایدار و ثابت است.
حضور ابتذال در اکثریت آثار امروز
در دنیای امروز به دلیل تاثیرگذاری و گستردگی این عرصه در بین جوامع گوناگون، عده بسیاری تلاش کرده‌اند و تمایل نشان داده‌اند تا وارد دنیای موسیقی شوند؛ اما از این میان کمتر کسی توانسته است تا با نظر مثبت حجم زیادی از مخاطبین روبه‌رو شود و سلایق و علایق آنها را به‌دست آورد.
بدون‌شک ورود دنیای مجازی و تاثیرگذاری آن در بحث شهرت، باعث شده است که علایق و تمایل‌ها هر روزه بیشتر شده و عده بیشتری از جوانانی که دوست دارند دیده شوند، به خود جرات وارد شدن به عرصه‌ای را بدهند که هیچ شناخت علمی از آن ندارند؛ برای مثال بسیاری از موزیک‌ها که امروزه با نام رپ و راک توسط جوانان به بازار عرضه می‌شوند، هیچ تبعیتی از قوانین آنها ندارند و گویا این افراد کوشیده‌اند تا اثری متفاوت را با نام موسیقی منتشر کنند و برای مدت کوتاهی کلیپ‌ها و آهنگ‌هایشان در میان مردم و در فضاهای مجازی دست به دست شود. حتی گاهی اوقات بعضی از آنها به اندازه‌ای سخیف و غیرقابل‌باور است که با اعتراض موسیقی‌دان‌ها و به‌خصوص مردم مواجه می‌شود.
استعدادی برتر در موسیقی ایران
اما در این میان، جوانان بااستعدادی نیز پس از مدت‌ها کشف شده‌اند که آثارشان برای مردم جذاب بوده و از آن به‌عنوان یک موزیک واقعی یاد می‌شود. حامد همایون از جمله افرادی است که توانسته است سلایق و علایق مردم را به‌خوبی بشناسد و آثاری را منتشر کند که در ذهن مخاطبانش ماندگار باشد.
نام حامد همایون این روزها بارها و بارها با عنوان استعداد برتر موسیقی ایران مطرح می‌شود و این امر خود دلیل محکمی بر تاثیرگذاری‌های آثارش بر مردم جامعه می‌باشد. از مهمترین نقاط قوت آهنگ‌های او می‌توان به ترکیب ریتم کوبنده و ریتمیک و نوع تنظیم ارکستراسیون آثارش، نوع ملودی‌هایی که ساده و روان است و چینش واژه‌های گوش‌نواز و سلیس اما در قالبی آبرومند اشاره کرد که در مجموع، اثر او را دلنشین و مخاطب‌پسند کرده است.
یک روانشناس بزرگ عرصه موسیقی
این خواننده نسل جوان در مقابل استعداد‌های موسیقی که در جهان مطرح می‌شوند، صدایی معمولی دارد اما توانسته است با فکر و اندیشه‌ای درست، آثاری را منتشر کند که برای مخاطب جذاب باشد، به همین دلیل از نگاه من حامد همایون و یا فردی که به او مشاوره می‌دهد، یک روانشناس بزرگ عرصه موسیقی است چراکه ذهن مخاطب امروز موسیقی در ایران را خوانده است و بر اساس آن توانسته است، شهرتی درست و به‌حق به‌دست آورد. امیدواریم اینگونه افراد در آینده موسیقی ایران بیشتر باشند و پیشرفت‌های بیشتری را برای خود و میهن‌شان به ثبت برسانند، به امید آن روز.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه