روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 آذر 1395  |  دانش و فناوری  |  کد خبر: 23023
0
0
مدیرکل بهزیستی استان گلستان با بیان این‌که در کشور یک میلیون 500 هزار معلول وجود دارد که از این تعداد بیش 48 هزار معلول آن گلستانی هستند، گفت: در سال جاری 9 میلیارد ریال تجهیزات توانبخشی در استان خریداری شده است.
به گزارش ایسنا «ابراهیم غفاری» در آیین بزرگداشت روز جهانی معلولان اظهار کرد: در گلستان بیش از
48 هزار معلول ثبت شده وجود دارد که با احتساب خانواده آن‌ها جمعیت ۱۰۵ هزار نفری را شامل می‌شود.
وی با بیان این‌که استان گلستان به لحاظ تعداد جمعیت در جایگاه 22 و به لحاظ تعداد معلولان ثبت شده در سامانه در استان‌ها رتبه هفت کشوری را دارد، افزود: این آمار نشان دهنده تلاش بیشتر و مطالعات جامع ‌تر برای شناسایی عوامل آن است.
مدیرکل بهزیستی گلستان با اشاره به این‌که در استان ما یک درصد بیشتر از بقیه استان‎ها دارای افراد معلول وجود دارد، تصریح کرد: با مطالعات اولیه مشخص شد که در شهرستان گالیکش آمار معلولیت نابینایی و در شهر‌های آق قلا و گمیشان معلولان ناشنوا بیشتر از سایر نقاط استان است.
غفاری با بیان این‌که 450 میلیون پرداخت مستمر ما به افراد تحت پوشش بهزیستی در استان گلستان است، تصریح کرد: یک هزار و 700 معلول در پشت نوبت استفاده از خدمات هستند که نمی‌توانند از حداقل حمایت‌ها بهره مند شوند.
وی از رشد سه برابری توانمندسازی دانش و سطح سواد معلولان خبر داد و گفت: از سال ۹۴ شهریه دانشگاهی تمام معلولان دانشجو پرداخت‌شده است. در سال تحصیلی جدید 302 دانشجو از این امکانات
بهره مند شدند.
مدیرکل بهزیستی استان گلستان افزود: در حوزه دانش‎آموزی نیز به یک هزار و 766 دانش‎آموز از سوی بهزیستی، کمک هزینه تحصیلی پرداخت شده است.
غفاری در ادامه با اعلام وجود 60 مرکز نگهداری افراد معلول در استان، اظهار کرد: قریب به 3 هزار نفر در این مراکز نگهداری می‎شوند که از این تعداد 370 معلول مجهول الهویه هستند.
وی با اشاره به فعالیت ۲۶ مجتمع خدماتی بهزیستی غیردولتی در استان عنوان کرد،: ۱۰۰ درصد روستاهای گلستان تحت پوشش خدمات cbr قرار دارند.
مدیرکل بهزیستی استان گلستان با بیان این‌که امیدواریم در آینده CBR روستایی به شهری نیز تبدیل شود، خاطرنشان کرد: ۵۲۶ معلول ضایع نخاعی استان از 100 درصد خدمات بهزیستی برخوردار هستند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه