روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 22998
0
0
رئیس مجلس به اظهارات محمود صادقی درباره رئیس قوه قضائیه واکنش نشان داد
دفاع برادرانه
همدلی | علی لاریجانی، رئیس مجلس از برادرش آیت الله صادق آملی لاریجانی دفاع کرد. او روز گذشته در پاسخ به محمود صادقی که خواستار دفاع از شان مجلس به خاطر حکم جلب یک نماینده مجلس شده بود، اظهارات او درباره حساب‌های قوه قضائیه را اتهام دانست. لاریجانی گفت: «اتهام‌زنی آزادی بیان نیست.» این دفاع لاریجانی از رئیس دستگاه قضا در حالی بود که پیش‌تر آیت‌الله آملی لاریجانی از برادرش به خاطر سکوت رئیس مجلس در برابر اظهارات محمود صادقی انتقاد کرده بود و گفته بود نیازی به دفاع ندارد.
گلایه از برادر
بعد از آنکه محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس خواستار توضیح وزیر اقتصاد درباره حساب‌های قوه قضائیه شد، رئیس دستگاه قضا از علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه که برادر بزرگ‌تر اوست، گلایه کرد و گفت:«یک نماینده فراکسیون امید که به شما منتسب است، رئیس قوه قضائیه را منتسب کرده است که میلیارد‌ها به حساب خود ریخته است.» آملی لاریجانی با انتقاد از سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: «اگر چه ایشان انصاف به خرج دادند اما به ایشان می ‌گویم از پشت تریبون مجلس چنین تهمتی به رئیس قوه قضائیه زدند، شما مسئولیتی نداشتید؟ چرا مایه شرمساری نبود؟ البته من نیاز به دفاع ندارم و خداوند ناظر بر همه چیز است.» اما روز گذشته علی لاریجانی در جبران عمل نکرده خود برآمد.
هفته گذشته یکشنبه شب بود که ماموران دادستانی با حکم جلبی از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه به قصد بازداشت محمود صادقی نماینده تهران به درب منزل وی رفتند. همان شب تجمعی در مقابل خانه این نماینده مجلس شکل گرفت. تعدادی از نمایندگان نیز به خانه صادقی مراجعه کردند. در نهایت صادقی آن شب بازداشت نشد و با پیگیری نمایندگان مجلس قرار بر این شد تا اتهامات صادقی در جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری شود. با این حال او دو روز بعد از این اقدام دادستانی داوطلبانه به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرد. او به رسانه‌ها درباره این اقدامش توضیح داد که برای جلوگیری از ملتهب شدن فضا در دادسرا حاضر شده است.
تاکید لاریجانی به حرکت مجلس در مسیر مدرس
در جلسه روز گذشته مجلس اما، رفتار با این نماینده مجلس حاشیه‌ساز شد. صبح دیروز علی لاریجانی به مناسبت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس بخشی از نطق پیش از دستور خود به مقام مدرس و شان مجلس اختصاص داد. او گفت: مدرس به حق معتقد بود مجلس نقطه قضا و قدر است و عظمت هر ملتی به عظمت مجلس است. او افزود: از دور دوم مجلس که مدرس ناظر و مجتهد تراز اول بود، تا پایان مجلس ششم، اهتمام ویژه‌ای به جایگاه مجلس داشت و در همه امور اظهار‌نظر تاثیرگذاری داشت. وی تاکید کرد: مدرس به سایر نمایندگان توصیه‌ای کرده است؛ البته وکلا تصدیق می‌کنند کاری که ما قبول کردیم بهترین کارهاست و باید بهترین اوقات را برای این کار مقرر کنیم.
رئیس مجلس تاکید کرد: شرایط زمان مدرس و سال‌های مشروطیت و به هم‌ریختگی‌های بین‌المللی و داخلی بر تفکر محوریت مجلس بی‌تاثیر نبود. اما نظریه مدرس مختص دوره‌ای خاص نیست. مدرس می‌گفت با جمهوری مخالف نیستم اما این جمهوری که می‌خواهند به ما تحمیل کنند، مبتنی بر خواست مردم نیست.
لاریجانی با بیان اینکه تلاش‌های آن مرد بزرگ در تاسیس نظام جمهوری اسلامی تاثیر گذاشت، خاطرنشان کرد: بنیانگذار جمهوری اسلامی و امام و رهبری بر همین روال مجلس را در راس امور قرار دادند. لاریجانی سپس ابراز امیدواری کرد که مجلس در جهت مدرسه مدرس حرکت کند.
از مدرس و شجاعتش می‌گویید، چرا از شان مجلس دفاع نمی‌کنید؟
محمود صادقی نیز در بخشی از جلسه دیروز در تذکر قانون اساسی خطاب به رئیس مجلس به حکم جلب خود پرداخت و گفت: بگویم حکم جلب غیر قانونی من برخلاف نص صریح اصل ۸۶ و قانون نظارت بر رفتار نمایندگان بوده و صرفاً به خاطر تذکر من به وزیر اقتصاد برای سپرده‌ها و حساب‌های قوه قضائیه بوده است. او با بیان اینکه دستگاه قضایی معتقد است که من به آنها تهمت زده‌ام، اظهار داشت: متن دقیق اظهارات این جانب را در ۲۴ آبان مشاهده کنید، من کجا تهمت زده‌ام؟ من از وزیر اقتصاد پرسیدم شما که می‌گویید این حساب‌ها براساس موازین شرعی و قانونی بوده است براساس کدام اصول بوده است؟ آیا اصل ۵۳ قانون اساسی ما را ملزم نمی‌کند که تمامی درآمدها به خزانه کل کشور واریز شود؟ آیا این تهمت است یا سوال؟
این نماینده حقوقدان مجلس ادامه داد: آیا نماینده مجلس حق سوال کردن ندارد؟ صادقی با یادآوری نطق پیش از دستور لاریجانی درباره مدرس گفت: شما از مدرس و شجاعت او سخن می‌گویید چرا اشاره‌ای به تعرض به مجلس نکردید؟ ماموران دادستانی کمین کرده بودند تا من را بگیرند. ٱین تذهبون؟ چرا از شان مجلس دفاع نمی‌کنید؟ چرا واکنشی نشان نداده اید؟ من از خودم دفاع نمی‌کنم بلکه فقط از شان مجلس که میراث انقلاب مشروطیت و خون پدر شهیدم است، دفاع می‌کنم.
او با بیان اینکه سوالش مغایرتی با آرامش کشور ندارد، خاطرنشان کرد: آرامش کشور را آن بازپرس و آن ماموران بر هم می‌زنند. این اظهار برخلاف تمام موازین مجلس و قوانین بوده است، ولی با آنکه این اظهار را خلاف قانون می‌دانستند داوطلبانه روز سه شنبه به دادستانی رفتم تا به ساختارها احترام بگذارم. رئیس فراکسیون شفافیت مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: دستگاه قضایی با رفتار خود ساختارشکنی و بی‌احترامی کرده است و من از شما می‌خواهم از شان مجلس دفاع کنید.
دفاع فیلسوف از برادرش
پس از تذکر صادقی سکوت در مجلس حکمفرما شد. رئیس مجلس که دکترای فلسفه دارد، در پاسخ به صادقی گفت: این صحبت‌ها متناسب روابط بین قوا نیست. شما در تذکرتان احساس می‌کنید حقی پایمال شده است، من مطالب را دیدم. شما بخشی از صحبت‌ها را گفتید. خطاب شما به وزیر اقتصاد بود که براساس کدام ماده قانونی این کار انجام شده است، ولی این نکته را هم نگفتید که بیان کرده‌اید براساس کدام قانون به حساب شخصی این مبالغ واریز شده است؟ این نکته اتهام است. این دروغی است که رسانه‌های ضد انقلاب آن را مطرح کرده‌اند و انتظار نبود که شما فرزند شهید صادقی آن را بیان کنید.
او ادامه داد: شما و آقای رحیمی و آقای مازنی پیش من آمدید و من گفتم این حرف نادرست است و به نام قوه قضائیه است و شخصی نیست که شما باید آن را اصلاح می‌کردید. رئیس قوه مقننه با بیان اینکه اتهام‌زنی آزادی بیان نیست، اظهار داشت: ما مفتخریم در مجلس مدرسی هستیم که از حق دفاع می‌کند، وقتی شما اتهامی بزنید آبروی فرد و تشکیلاتی ریخته می‌شود. شما روحانی بوده‌اید، مگر در احادیث نداریم که حفظ آبروی مومن واجب است. آبروی افراد مهم است، حرف آقای وزیر درست بود و شما باید صحبت‌هایتان را درست می‌کردید.
لاریجانی با بیان اینکه عبارت بازپرس بی‌خرد واقعاً درست نیست، تصریح کرد: نباید فضای قوه ‌قضائیه و مجلس تخریب شود. قضات ما شریف هستند، ولی معتقدم نکته‌ای که گفتید باید در هیات نظارت مورد بررسی قرار می‌گرفت و ما نظرمان را به قوه قضائیه می‌گفتیم و این ملاک است. او افزود: روزی که این اتفاق افتاد گفتید که به خاطر بیان آن تذکر بوده است که آن هم درست نیست. من آقای ساداتی‌نژاد را دیدم و ایشان هم گفتند که از شما شکایت کردند و شکایت‌های دیگری هم هست.
رئیس مجلس با اشاره به تماس چندی پیش محمدعلی وکیلی با او، یادآور شد: آقای وکیلی یکشنبه پیش تماس گرفتند و گفتند آقای صادقی مطلبی دارند. گفتند که باید این مسئله در هیات نظارت بررسی می‌شد ولی اگر قوه قضائیه اصراری دارند بروند. زمانی این بحث هم درباره آقای مطهری مطرح بود که من به ایشان گفته بودم شما در جلسه دادگاه شرکت کنید. هر دو بر حسب شرایط امکان‌پذیر است.
لاریجانی با بیان اینکه ما تلاش کردیم این مسئله ادامه نیابد، ابراز داشت: کار شما برای پاسخ دادن و حضور در دادستانی درست بود. من به هیات نظارت هم توصیه کردم جلسه بگذارند و حرف شما و حرف دادستانی را گوش کنند و یک نظر منصفانه اتخاذ کنند.
او با بیان اینکه اقدام شبانه دادستانی درست نبود، عنوان کرد: من مسئله را پیگیری کردم و آنها هم موضوع را رها کردند و ماموران بازگشتند. تضادها را بیشتر نکنید، شرایط کشور حساس است، شما خباثت‌های آمریکا را مشاهده می‌کنید. ما باید فکر کنیم و مجلس و مسئولان تصمیمی مبتنی بر منافع ملی اتخاذ کنند. از طرف دیگر اوضاع منطقه است. دلسوزی آن است که مسائل تشنج‌آمیز را مطرح نکنیم و به مسائل دامن نزنیم، وگر نه کسی نمی‌گوید و دفاع نمی‌کند که کسی نظر ندهد، اما باید آن مسئله با لحن درست مطرح شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه