روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 22925
0
0
معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشوراعلام کرد
حکم اعدام بابک زنجانی تایید شد
حکم اعدام بزرگترین متهم نفتی تایید شد. هفته گذشته خبری روی خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت که حاکی از لغو حکم اعدام بزرگترین بدهکار نفتی ایران بود. چند ساعت بعد از انتشار این خبر، رسول کوهپایه‌زاده، وکیل مدافع بابک زنجانی، لغو اعدام موکلش را تکذیب کرد و گفت که دیوان هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است و حکم تا آخر هفته صادر خواهد شد. کوهپایه‌زاده که از دی ماه سال گذشته خواهان آزادی بابک زنجانی بر اساس 242 قانون آیین دادرسی کیفری است، آزادی موکلش را گامی برای بازگرداندن اموال بیت‌المال عنوان کرد. با این حال روز گذشته خبری منتشر شد که امید را از بابک زنجانی و وکیل او می‌گرفت. دیوان عالی کشور که از برجسته‌ترین قضات و برای نظارت بر اجرای صحیح قوانین کشور تشکیل شده است، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید کرد. غلامرضا انصاری، معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور با اعلام این خبر به ایسنا، همچنین از نقض حکم اعدام مهدی شمس و حمید فلاح هروی دو متهم دیگر پرونده موسوم به فساد نفتی خبر داد.
اما آیا اعدام بابک زنجانی بدهی او را به بیت‌المال بازمی‌گرداند؟ برخی معتقدند اعدام بابک زنجامی تغییری در وضعیت پول‌های رفته از بیت‌المال حاصل نمی‌کند. یک وکیل دادگستری درپاسخ به این سوال همدلی که آیا با تایید شدن حکم اعدام بابک زنجانی در دیوان عالی کشور امکان بررسی مجدد حکم او وجود دارد، می‌گوید: اگر خانواده بابک زنجانی اعمال ماده 477 آیین دادرسی کیفری یعنی از رئیس قوه قضاییه درخواست اعاده دادرسی کنند و رئیس دستگاه قضا آن را بپذیرد، حکم در شعب خاص دیوان عالی کشور بررسی مجدد خواهد شد.
دی ماه سال ۹۳ بود که سخنگوی قوه قضائیه از صدور قرار مجرمیت بابک زنجانی خبر داد و گفت: قرار مجرمیت بابک زنجانی دو هزار صفحه است و باید هر صفحه مطالعه شود و زمان می‌برد تا تائید شود و پرونده بسیار سنگین و شامل ۲۰۹ جلد است که با ملزومات آن هر جلد ۲۰۰ صفحه دارد. بررسی پرونده بابک زنجانی ادامه داشت تا اینکه ۱۱مهر ماه سال گذشته جلسات محاکمه بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده فساد نفتی بر اساس کیفرخواست ۲۳۷‌ به صورت علنی و به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد و دادگاه در 26 جلسه و با حضور خبرنگاران به اتهامات این سه نفر رسیدگی کرد. در نهایت ۱۶ اسفند ماه سال گذشته حکم این پرونده صادر و بابک زنجانی متهم ردیف اول، مهدی شمس متهم ردیف دوم و حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی به اعدام، رد مال و جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شدند. این حکم ۱۶ فروردین ماه امسال در ۳۱۸ صفحه به رسول کوهپایه‌زاده وکیل بابک زنجانی ابلاغ و یادداشت‌برداری از آن آغاز شد. در نهایت این پرونده ۲۰ اردیبهشت به دیوان عالی رفت و اکنون در این مرجع قضایی در حال رسیدگی است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه