روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 22648
0
0
مردم قم با آیت الله موسوی اردبیلی وداع کردند
بی اعتنایی رسانه ملی به عزای فقیه معتدل
همدلی| مراسم تشییع پیکر مرجع فقید شیعه مرحوم آیت‌الله موسوی اردبیلی که ظهر چهارشنبه دارفانی را وداع گفت، روز گذشته با حضور گسترده مردم متدیّن، علما، مراجع عظام تقلید و اساتید حوزه علمیه قم از مقابل بیت آن مرحوم به سمت حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد. مردم قم و سراسر کشور با شعار «لا‌اله الا‌الله/ عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، مهدی صاحب زمان صاحب عزاست امروز» و با در دست داشتن تصاویری از این مرجع تقلید، پیکر آن مرحوم را تا حرم حضرت معصومه(س) تشییع کردند.
رئیس جمهوری وارد قم شد
در مراسم تشییع پیکر مطهر آیت‌الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی علاوه بر رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حضرات آیات عظام تقلید مکارم شیرازی، عبدالله جوادی آملی، وزرای اطلاعات و بهداشت و درمان، دادگستری، حجج‌الاسلام اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری، اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، اعضای جامعه مدرسین و شورای مدیریت حوزه علمیه قم و دیگر مقامات کشور حضور داشتند. حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون حقوقی رئیس جمهوری، امام جمعه و استاندار اردبیل، استاندارتهران، شیخ صلاح‌الدین از علمای بزرگ ترکیه، حجج اسلام سیدجواد شهرستانی و علی خمینی، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) و سید حسن خمینی نوه گرامی امام(ره) از دیگر شرکت‌کننده دراین آیین بودند. همچنین هیاتی متشکل از حمید میرزاده، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، مهندس محسن‌هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین رستگاری، مشاور آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی، به نمایندگی از رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم حضور داشتند. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه و حجت‌الاسلام والمسلمین خلفی رئیس حوزه ریاست به نمایندگی از طرف رئیس قوه قضاییه در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله موسوی اردبیلی شرکت کردند. نماز این مراسم را آیت‌الله شبیری زنجانی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) اقامه کرد. پس از اقامه نماز مراسم خاکسپاری مرحوم آیت‌الله اردبیلی انجام شد.
فقدان آیت‌الله‌ موسوی اردبیلی ضایعه‌ای بزرگ است
رئیس جمهور در حاشیه مراسم تشییع و خاکسپاری آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگاران و در توصیف شخصیت آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: مرحوم آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی از مراجع عالیقدر و از شخصیت‌های بنام و موثر در انقلاب اسلامی بودند. رئیس جمهوری با بیان اینکه آیت‌الله العظمی موسوی اردبیلی از یاران نزدیک امام راحل و مقام معظم رهبری بودند، ادامه داد: ایشان جزء چهره‌های مشهور و از علمای بزرگ تهران در دوران نهضت اسلامی بودند و در پیروزی انقلاب نقش بسیار تاثیرگذاری داشتند.
روحانی با اشاره به تلاش‌ها و خدمات ارزنده آیت‌الله موسوی اردبیلی در انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: ایشان به عنوان یکی از اعضای شورای انقلاب و نیز نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی و پس از آن به عنوان یکی از شخصیت‌هایی که در کنار شهید آیت‌الله بهشتی قوه قضائیه اسلامی را سامان دادند، خدمات ارزنده‌ای را به کشور داشته‌اند.
رئیس جمهوری با اشاره به مجاهدت‌های آیت‌الله‌العظمی موسوی اردبیلی در زمینه تعلیم و تربیت، اظهار داشت: ایشان در دانشگاه و حوزه از موسسین مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی بوده و نقش بسیار تاثیرگذاری برای تربیت شاگردان بزرگ داشته‌اند.دکتر روحانی فقدان این عالم بزرگوار را ضایعه‌ای بزرگ برای حوزه‌های علمیه، نظام جمهوری اسلامی، وفاداران به انقلاب و مقلدین و شاگردان ایشان و مردم استان اردبیل دانست و تاکید کرد: این عالم فقید سال‌ها در اردبیل برای تعلیم و تربیت انسان‌های بزرگ در آن منطقه تلاش کردند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه «ایشان یک شخصیت بنام علمی و انقلابی و چهره‌ای تاثیرگذار در نظام جمهوری اسلامی ایران بودند»، گفت: ما از فقدان این عالم عالیقدر بسیار متاثر هستیم و امیدواریم شاگردان و فرزندان ایشان بتوانند جای خالی آن بزرگوار را پر کرده، راه امام، انقلاب و مقام معظم‌رهبری را به خوبی ادامه دهیم.
بی اعتنایی رسانه ملی به عزای عمومی
با این که رئیس جمهوری دو روز گذشته را به خاطر درگذشت آیت‌الله سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی عزای عمومی اعلام کرده بود، اما از حال و هوای شبکه‌های مختلف صدا و سیما چنین توجهی دیده نشد. منظور از عزای عمومی اجرای مشخص و دقیق یک پروتکل است تا مخاطب دریابد اتفاقی افتاده و به احترام متوفا یا قربانیان یک حادثه در داخل یا خارج از کشور برنامه‌ها یا از شکل عادی خارج شده یا نشانی در نظر گرفته‌اند مانند خط مورب مشکی یا استفاده از تصویر شخص فقید در گوشه تصویر.
عزای عمومی البته تنها در صدا و سیما نمود ندارد. کما این که مهم‌ترین جنبه رسمی آن نیمه برافراشته شدن پرچم کشور است و چند کار نمادین دیگر.
اهمیت شخصیت آیت‌الله موسوی اردبیلی تنها در این نبود که در دو دهه آخر عمر در زمره مراجع تقلید شیعه در قم احصا می‌شد. او یکی از اعضای حلقه اصلی یاران امام بود و به لحاظ حکومتی هم دو بار فراتر از جایگاه قضایی ظاهر شد.یک بار بعد از انفجار هشتم شهریور که کشور نه رئیس جمهور داشت و نه نخست‌وزیر و تا انتخابات بعدی عضو شورای ریاست جمهوری بود. نوبت بعد نیز پس از رحلت امام بود که قبل از انتخاب رهبر جدید و در فقدان امام اداره کشور عملا بر عهده رئیس جمهور وقت (آیت‌الله خامنه‌ای)، رئیس مجلس (‌هاشمی رفسنجانی)، نخست‌وزیر وقت و آیت‌الله موسوی اردبیلی بود و اگر انتخاب رهبر جدید به سرعت و طی 24 ساعت انجام نشده بود کار این شورا ادامه می‌یافت.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه