روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
04 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 22571
0
0
رئیس جمهور:
بسیج جناح و حزب نیست
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه گفت: اوایل آذرماه هر سال، یادآور فرمان حضرت امام در سال ۵۸ برای تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی و سازمان بسیج مستضعفان است. این فرمان امام راحل و هم پیش‌بینی نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی در اصل ۱۵۱، دولت را موظف می‌سازد که امکانات و فرصت‌های لازم را برای آموزش نظامی همه مردم فراهم کند.
او با بیان اینکه بسیج و آمادگی ملی وظیفه تک تک آحاد مردم است و قانون اساسی این وظیفه را بر دوش همه مردم گذاشته است، گفت: هنگامی که جمعیت کشورمان ۳۶ میلیون نفر بود، حضرت امام فرمان تشکیل ارتش ۲۰میلیونی را دادند، یعنی همه کسانی که توان به دست گرفتن سلاح را داشتند، موظف شدند تا آموزش نظامی دیده و برای دفاع از تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی، وارد صحنه شوند.
رئیس جمهور نقش بسیج مستضعفان را در دوران دفاع مقدس بسیار ارزشمند خواند و تاکید کرد: بدون تردید اگر در جنگ هشت ساله، بسیج نبود، پیروزی‌های بزرگ نیز امکان پذیر نمی‌شد. بسیج به معنای عام کلمه شامل همه کسانی می‌شود که به صورت سازمانی، حمایت‌های مردمی، جهاد سازندگی و عشایر خود را برای فداکاری آماده می‌کنند.
روحانی اظهار داشت: نیروهای مردمی پشتیبان نیروهای مسلح در یک دفاع مشروع و مقدس هستند اما در ایران بسیج نه تنها از نیروهای مسلح پشتیبانی می‌کند بلکه در خط مقدم دفاع حضور دارد و حتی در ایام عملیات‌های جنگی، آن نیرویی که خط‌شکن و پیشتاز بود، عمدتا نیروهای بسیج بودند و این موضوعی است که در جنگ‌های دنیا بی‌سابقه است.
رئیس جمهور با بیان اینکه نقش بسیج در دفاع هشت ساله و حراست از نظام جمهوری اسلامی و در تمام ایام خطر مشهود است، گفت: امروز نیز نیازمند تقویت بیش از پیش بسیج هستیم. بسیج به معنای این است که همه مردم ایران آموزش‌های لازم را برای روز خطر گذرانده‌اند و تردیدی نیست که اگر همه مردم به عنوان بسیج ده‌ها میلیونی، در آمادگی باشند در این صورت اصل بازدارندگی که در قرآن و در قوانین کشورمان برای نیروهای مسلح پیش بینی شده، به خوبی تحقق خواهد یافت. روحانی افزود: همبستگی مردم و نیروهای مسلح در قانون به گونه‌ای پیش‌بینی شده است که در ایام جنگ مردم در کنار نیروهای مسلح و در زمان صلح نیروهای مسلح در کنار مردم حضور دارند به گونه‌ای که در اصل ۱۴۷ قانون اساسی عنوان شده دولت باید در زمان صلح از افراد و تجهیزات فنی ارتش در کارهای امدادی، آموزشی، تولیدی و جهاد سازندگی با رعایت کامل موازین عدل اسلامی استفاده کند و از آنجایی که در زمان تصویب قانون اساسی، ارتش را به عنوان تنها نیروی مسلح در کشور داشتیم، بی‌تردید امروز شامل همه نیروهای مسلح می‌شود. رئیس جمهور اظهار داشت: امروز که به تولید و تحول اقتصادی نیاز داریم، نیروهای مسلح باید در خط مقدم این کار حضور داشته باشند و دولت نیز وظیفه دارد از آنها بخواهد که در زمان صلح دراین عرصه حضور داشته باشند.
رئیس جمهور افزود: امروز هم همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید دارند مساله اصلی کشور اقتصاد است و دشمن نیز با حربه تحریم، این عرصه را مورد تهاجم قرار داده است. امسال به نام اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نامگذاری شده و لذا باید همه تلاش ما در مسیر رونق، عبور از رکود و ایجاد اشتغال برای جوانان متمرکز شده و به عنوان مساله اصلی مورد توجه قرار گیرد. روحانی با تاکید بر اینکه بسیج یک نیروی مردمی است و بسیج جناح و حزب نیست بلکه همه ملت ایران است، گفت: در قانون اساسی نیز در اصل ۱۵۱ صراحتا اعلام می‌کند که باید امکانات آموزش نظامی برای همه مردم ایران به منظور دفاع فراهم شود.
رئیس جمهور افزود: اخیرا در قانون انتخابات که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کردند، تاکید شده که نیروهای مسلح نباید در این عرصه دخالت کنند و وظیفه بسیج و سایر نیروهای مسلح حمایت و دفاع از انقلاب، نظام اسلامی و تمامیت ارضی کشور است. روحانی بسیج را به معنای الگوی وحدت ملی توصیف کرد و اظهارداشت: بسیج شامل همه جناح‌ها، مذاهب و قومیت‌ها و همه ملت ایران است. روحانی با اشاره به اینکه امروز مسلمانان در بسیاری از کشورها از الگوی بسیج پیروی می‌کنند، گفت: در لبنان، عراق، سوریه، یمن، افغانستان و همه کشورهای اسلامی که با معضلی مواجه می‌شوند، یکی از الگوهای بسیار کارآمد برای مقابله با خطر و دفاع از کشورشان، الگوی بسیج است که به دست امام راحل و در چارچوب قوانین موضوعه کشورمان بنیانگذاری شده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه