روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
03 آذر 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 22510
0
0
عیادت رهبر انقلاب و بزرگان نظام از آیت الله موسوی اردبیلی
همدلی|حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی صبح دیروز با حضور در یکی از بیمارستان‌های تهران از آیت‌الله موسوی اردبیلی عیادت کردند.پزشکان حال عمومی وی را تا این لحظه مساعد اعلام کرده‌اند. دکتر علی پارسا در خصوص وضعیت جسمانی آیت‌الله موسوی اردبیلی گفت: ایشان در بیمارستان لاله تهران بستری هستند و نسبت به روز گذشته وضعیت بهتری دارند.وی خبر در کما بودن آیت‌الله اردبیلی را رد کرد و گفت که ایشان در حالت کما نیستند. تنها ضریب هوشی آیت‌الله اردبیلی کم شده و پزشکان با تمام توان در راستای خدمات‌رسانی گام بر می‌دارند.همچنین رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در بیمارستان لاله از آیت‌الله موسوی‌اردبیلی عیادت کرد. هاشمی‌رفسنجانی پس از حضور در بیمارستان با حجت‌الاسلام سیدعلی موسوی اردبیلی، فرزند آیت‌الله اردبیلی و جمعی از اعضای بیت او و رئیس بیمارستان به گفت‌وگو پرداخت و از حال عمومی وی آگاه شد. حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور، محمود علوی وزیر اطلاعات، آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس دستگاه قضا و رئیس دولت اصلاحات نیز از جمله افرادی بودند که به عیادت دادستان اسبق انقلاب رفتند.
زندگینامه
آیت ا... ‏ موسوى اردبیلى در سال 1399 وارد مدرسه علمیه ملاابراهیم در شهر اردبیل شد. وی در سال ۱۳۲۲ برای خواندن درس حوزوی در مراتب بالاتر وارد شهر قم شد و حدوداً 3 سال در این شهر اقامت گزید. او در قم از کلاس درس اساتیدی چون سیدمحمدرضا گلپایگانی و سیداحمد خوانساری بهره برد.موسوی اردبیلی در ۱۶ آبان ۱۳۲۴ به عراق رفت. او در این شهر حدود دو سال اقامت داشت و در مدرسه علمیه « سید » مشغول به تحصیل شد، اما هنگامی که از بیماری پدرش اطلاع یافت درس را نیمه رها کرد و به کشور بازگشت.او در قم فعالیت خود را در حوزه علمیه ادامه داد و مجله‌ای دراین شهر به نام «مکتب اسلام» منتشر کرد.
بازگشت به اردبیل
اردبیلی در سال 1339 به علت بیماری و ضعف به توصیه پزشکان مجبور به مراجعت به خلخال شد و تا سال 1347 در خلخال ماند. از جمله فعالیت‌هایی که وی در بازگشت به خلخال انجام داد می‌توان بازسازی مدارس، تدریس علوم حوزوی و همچنین تصمیم به احداث یک کارخانه بود که با ممانعت شاه روبه‌رو شد، نام برد.
فعالیت‌های سیاسی
او در اردبیل فعالیت‌های سیاسی نیز انجام داد؛ در زمان جنگ شش روزه اعراب و اسراییل که در آن دوران حکومت ایران از اسراییل حمایت و بر ضد اعراب خبر منتشر می‌کرد، موسوی اردبیلی در منبرهای خود به حمایت از اعراب سخنرانی کرد که باعث شد حکومت تصمیم به دستگیری وی بگیرد. وقتی این خبر انتشار یافت عده‌ای از روحانیون در حمایت از وی دست به اعتصاب زدند که دولت وقت از به زندان انداختن وی منصرف شد.
تهران و پس از انقلاب
وی در سال 1347 به خاطر فشارهای حکومت تصمیم به مهاجرت به تهران می‌گیرد و برای اینکه دولت متوجه تصمیمش نشود، به بهانه کمک به زلزله‌زدگان مشهد از اردبیل خارج می‌شود و به تهران می‌آید.در اوایل انقلاب وی رئیس دستگاه قضایی کشور بود و وظیفه تدوین قوانین کیفری، جزائی و حقوقی دادگستری و انطباق آن‌ها با موازین شرع و فقه اسلامی را داشت. عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور و ریاست دیوان عالی کشور از دیگر مسئولیت‌های او پس از انقلاب اسلامی است.
وی در سال ۱۳۶۸ در پی رحلت امام خمینی رحمه‌الله‌علیه به شهر مقدس قم، هجرت کرد و هم اکنون در این شهر اقامت دارد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه