روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 آذر 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 22397
0
0
همت‌ها و هدف‌ها
دکتر محمدعلی نویدی‪-‬ ریشه‌شناسی اراده‌ها و همت‌ها و قصده‌ها و خواست‌ها، از جمله مباحث و موضوعات مهم در سبک و شیوه زندگی آدمیان و نحوه رشد و پیشرفت جوامع است. کارهای مهم و بزرگ انسان و حیات بشری و امور اجتماعی با همت‌ها و اراده‌ها و عمل‌ها و فعلیت‌ها، سر و کار دارند؛ فلذا در اینجا به تحقیق و بررسی و مطالعه برخی از پایه‌ها و شالوده‌های همت‌ها و اراده‌ها، می‌پردازیم.
یکی از ارکان اصلی همت‌ها، ویژگی‌ها و خصوصیات و خصلت‌های ارثی و ژنتیکی و موروثی است، یعنی آدمیان از طریق ژن‌ها و عوامل کروموزومی و نسلی برخی از صفات و ویژگی‌های والدین و آباء و اجدادی خود را به ارث می‌برند، پس در ذات و ماهیت روح و جان افراد انسانی قدرت و قابلیت و ظرفیت‌های گوناگون اراده‌ای و همتی نهفته و خفته است. آدمیان در داشتن اصل خواست و اراده و همت، وجه مشترک و مشابه دارند، ولی در مراتب و شدت و ضعف همت داشتن متفاوتند که منشا و سرچشمه یکی از آنان وراثت است، مثلا اگر همت امیرکبیر و ستارخان با سایر افراد مقایسه شود، این مراتب و درجات بیشتر عیان می‌گردد.
یکی دیگر از عوامل بنیادی همت‌ها، نوع تعلیم و تربیت انسان‌ها و جامعه بشری است، تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش در ساختار و شکل‌دهی شخصیت آدمیان و نحوه ظهور و تجلی اراده‌ها و همت بسیار دخیل و موثر است، آموزش و یادگیری شامل تعالیم و معارف و علوم و دانش و اندیشه‌های گوناگون و مختلف می‌شود. هر اندیشه و دانشی در ساختار روحی و شخصیتی انسان اثر به‌خصوص و ویژه دارد، بافت و ساخت وجودی و منشی آدمی، با این آموزش‌ها و تعالیم کاملا مرتبط است. آموزش‌های حقیقی دینی و تعالیم ربانی و وحیانی را این شکل‌گیری شخصیت و منش و کنش انسان تاثیر عمیق و فراوانی دارد، نوع مهارت‌آموزی و تخصص‌گرایی و فن‌دانی و دانش‌های حرفه‌ای در ساخت روحی و در نتیجه در همت‌های آدمیان مدخلیت تام و تمام دارد، بنابراین، انحاء و انواع یادگیری‌ها و آموزش‌ها و گونه‌ها و اقسام پرورش‌ها و تربیت‌ها، در شکل‌گیری و ظهور همت‌ها موثر
می‌باشد.
یکی دیگر از بنیان‌ها و پایه‌ها و ریشه‌های همت‌ها و اراده‌ها، نوع و ویژگی محیط اجتماعی می‌باشد، منظور از محیط اجتماعی، مجموعه اوضاع و احوال و صفات و کیفیات و شرایط و امکانات و هنجارها و ارزش‌ها و اندیشه‌ها و افکار حاکم در جامعه است، محیط اجتماعی در خصوص انسان و افراد جامعه همان نقشی را ایفا می‌کند که محیط زیست در خصوص هر گونه موجود زنده، محیط زیست، اوضاع و احوال زیستی برای رشد و توسعه و بقای موجودات زنده است. به‌عنوان مثال در محیط زیست آلوده و در میزان آلودگی غلیظ امکان تنفس برای آدمی باقی نمی‌ماند، کجا مانده به اینکه به فکر رشد و توسعه نیز باشد! پس در محیط اجتماعی عوامل اثرگذار و امور احاطه‌کننده انسان منشا تغییر و تحول در زندگی بشر و زندگی انسانی می‌گردد، در واقع مجموعه‌ای از مناسبات و روابط و کنش‌ها و واکنش‌های اجتماعی و فرهنگی، بر افراد جامعه اثر
می‌گذارد.
در جوامع انسانی، محیط‌های اجتماعی گوناگون و متعدد و متکثر وجود دارد، بدین‌سان همت‌های مختلف و گوناگون تکون و تکوین پیدا می‌کنند، جامعه‌ای که به فکر رشد همت‌های بلند و بزرگ باشد در فکر و عمل ایجاد و تمهید محیط اجتماعی مناسب و مساعد خواهد بود، داشتن محیط اجتماعی مساعد همانند داشتن زمین مناسب و مساعد برای رشد بذر‌ها و نهال‌ها است. باغ زندگی انسان در محیط موافق و مناسب جان و هستی انسان، قابل رشد و شکوفایی و سرسبزی و ثمردهی و سایه‌افکنی است.
ادامه دارد...
اخبار مرتبط
دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه