روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
26 آبان 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 22218
0
0
گزارش باقر لاریجانی از ماجرای سرقت علمی و مجله نیچر
معاون آموزش وزارت بهداشت در جلسه بررسی تقلب علمی که در وزارت بهداشت تشکیل شد، گفت: چند وقت پیش مجله ساینس حدس و گمانی زده که ۱۰ درصد مقالات پژوهشی کشور ساختگی است. پس از آن در تحقیق و تفحصی که کردیم حدود ۳۰۰ موسس در این زمینه کار می کند‌.
به گزارش خبرآنلاین؛ باقر لاریجانی، ادامه داد: مجله ساینس این تخمین زده و مصاحبه کرده که چرا این اتفاق در ایران رخ می‌دهند. ما نمی‌خواهیم بگوییم که هیچ مشکلی نداریم و چنین اتفاقی نیفتاده است اما این مجله در گزارش خود این موضوع را بزرگنمایی کرده است.
لاریجانی با اشاره به بزرگنمایی مجله ساینس در رابطه با تقلب علمی در ایران گفت: این مجله در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است که در ایران بازار تقلب علمی و پایان نامه نویسی رونق پیدا می کند.
او گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ما خواسته است حجم این حادثه را بسنجیم، پس از گزارش مجله ساینس، مجله نیچر نیز گزارش دیگری را منتشر کرد و ذکر کرد که سال قبل بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مقالاتی که از پژوهشگران ایرانی در سایت علمی منتشر شده به دلایلی از روی سایت جمع شده است.
لاریجانی ادامه داد: یکی از دلایلی که سبب شده مقالات از سایت جمع شود این است که محققی در جای دیگری مقاله خود را چاپ کرده که سایت دیگر پس از بررسی آن را جمع می کند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان این‌که این اتفاق در کشورهای دیگر نیز اتفاق می‌افتد، گفت: در میان گزارش‌های سرقت علمی در ایران ۵۸ مقاله از سری مقالات بی‌ام‌سی درجاتی از مشکلات را داشتند‌. ۴۲۰ نفر از افراد در گیر آن بودند. و از این تعداد ۱۰۰ نفر بیشترین درگیری را داشتند و از میان آن‌ها ۴ نفر تخلف بارز داشتند که اکثریت آن‌ها دانشجو بودند و پابلیکیشن خوبی ندارند.
او افزود: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته‌اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند.
باقرلاریجانی بیان کرد: تبعا ساختاری با این تخلفات و این افراد برخورد می‌کنیم و وزارت بهداشت تمهیدات خود را برای جلوگیری از چنین تخلفاتی در نظر خواهد گرفت.
او گفت: باید با بازار تخافات برخورد کنیم، ما بررسی کرده‌ایم که این تخلفات در کدام رشته‌ها صورت گرفته و کدام دانشگاه‌ها نقش بیشتری در این تخلفات داشته‌اند. افراد متخلف و دانشگاه‌ها برای ما کاملا روشن است و با آن‌ها برخورد می‌شود.
معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: در مقابل این همه پابلیکیشینی که چاپ می‌شود تعدادی از آن دچار مشکل بوده‌اند. ۳۰ هزار پابلیکیشین داریم ولی نباید در کشور این مشکل توسعه پیدا کند.
او با اشاره به انتشار اسامی افراد سرشناس و وابسته به دولت در این جریان بیان کرد: واقعه دیگر که همزمان با انتشار گزارش این مجلات در رابطه با سرقت علمی رخ داد انتشار اسامی بود که هیچ کدام ربطی با این ماجرا ندارند. افراد صاحب نظری مثل دکتر هاشمی و دکتر میرزاده و .. هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: از مجموعه ۳۰ هزار پابلیکیشن ۱۴۰ نفر ایندکس خوبی دارند و برخی از آن‌ها ۱۰ هزار بار دیده شده اند و به آن‌ها استناد شده است. نباید با یک اتفاق مجموعه حیثیت کشور را خراب کنیم، افرادی که تعداد پابلیکیشن‌های زیادی دارد در دنیا زیاد هستند که بسیاری از آن‌ها ۲۰ تا ۳۰ سال کار کرده‌اند و سابقه دارند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه