روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
18 آبان 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 21711
0
0
آیت‌الله آملی لاریجانی: می‌گویید قلم‌ها را نشکنید ولی از برخورد نکردن با فلان روزنامه گلایه می کنید
واکنش صریح به سخنان رئیس جمهور
همدلی| دو روز پس از آن‌که رئیس جمهور در افتتاح نمایشگاه سالانه مطبوعات گفت «روزنامه‌نگاران باید به امنیت جامعه کمک کنند و باید خودشان نیز امنیت داشته باشند. از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست.‏ نباید با بهانه‌های واهی قلم‌ها را شکسته و دهان‌ها را ببندیم.» دیروز رئیس قوه قضائیه به این اظهارنظر پاسخ داد. آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: «برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید و اینکه قلم‌ها را نشکنید و دهان‌ها را نبندید.»
به گزارش خبرگزاری میزان آملی لاریجانی که در جلسه مسئولان عالی قضایی سخن می‌گفت با تسلیت ایام شهادت سبط نبی اکرم(ص) حضرت امام حسن مجتبی(ع) بنا به روایتی که هفتم صفر را روز شهادت ایشان می‌داند، اظهار کرد: ماه صفر همانند ماه محرم، ماه عزا و اندوه محبان اهل بیت(ع) است خصوصا از اربعین تا آخر این ماه.
رئیس قوه قضاییه پس از اشاره به مراسم روز 13 آبان و مباحثی که حول و حوش این واقعه وجود دارد، مهم‌ترین بخش اظهارات خود را به موضوع افتتاح نمایشگاه مطبوعات و پاسخ به اظهارات رئیس جمهور اختصاص داد. و در همین رابطه گفت: «مطبوعات و رسانه‌ها در هر کشوری نقش شفاف‌سازی و آگاهی‌بخشی را بر عهده دارند و فی‌الجمله نظام فکری جامعه را شکل می‌دهند. حتی در امور ارزشی و دینی اینگونه است، یعنی چه در این امور جامعه رشد کند و چه رو به زوال برود قطعا رسانه‌ها دخیل بوده‌اند.»
آملی لاریجانی با گفتن اینکه همه موظفند از نقش آگاهی بخشی رسانه‌ها دفاع کنند، مطبوعات را چشم بینای جامعه و مانع بسیاری از تخلفات توصیف کرد و افزود: «آزادی بیان در جمهوری اسلامی با وجود تبلیغات مسمومی که در این زمینه می‌شود، یک آزادی معقول و منطقی و واقعی است.»
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: «در عرصه مطبوعات و رسانه‌ها از صدا و سیما گرفته تا روزنامه‌ها، همه قوا را نقد می‌کنند، منتهی برخی انتظارات بالایی دارند و می‌خواهند آزادیشان مطلق باشد در حالی که در هیچ کجای دنیا و در هیچ نظام سیاسی، آزادی مطلق وجود ندارد، زیرا آزادی‌ها با هم دچار تزاحم می‌شوند. گاهی آزادی یک فرد با آزادی فرد دیگر مزاحمت می‌کند. گاهی آزادی فردی ممکن است با ارزش‌های اخلاقی یا مصالح ملی تزاحم پیدا کند. در تمامی کشورها حتی در نظام‌های لیبرال دمکراسی معتقدند که آزادی به نحوی باید محدود شود، چنانکه می‌بینیم خود آنها در بحث تاریخی هولوکاست انکار آن را مخالف مصالح خود می‌بینند و آن را ممنوع می‌کنند.» وی در ادامه اظهار داشت: «ما در جمهوری اسلامی، قانون اساسی و اسلام را به عنوان چارچوب‌های اصلی حیات سیاسی خود شناخته‌ایم و قانون اساسی را نه از باب زور بلکه به عنوان بستر زندگی سیاسی خود پذیرفته‌ایم. بر همین اساس مطبوعات، رسانه‌ها و همه مسئولان باید ملتزم به قانون اساسی و شرع مقدس اسلام باشند و این را نباید نوعی مقید یا مضیق ساختن مطبوعات تلقی کرد چرا که ارزش‌های اخلاقی و قانونی، برای آزادی واقعی انسان‌ها هستند و خط کشی‌های اسلام نیز برای حمایت از همین آزادی‌ها است.»
آملی لاریجانی در بخش دیگری گفت: «برخی فشار می‌آورند که چرا فلان روزنامه را نمی‌بندید و برخی دیگر فشار می‌آورند که چرا فلان رسانه را توقیف کرده‌اید؛ در پاسخ به تمام این فشارها ما یک سخن داریم و آن اینکه ما راه خود را براساس قوانین کشور و موازین شرعی طی می‌کنیم و اگر عنوان مجرمانه‌ای بر اقدام یک روزنامه یا رسانه صدق نکند دلیلی ندارد به موضوع ورود پیدا کنیم.»
رئیس قوه قضاییه با اشاره به انتقادات رئیس جمهور در برخورد با رسانه‌ها در مراسم افتتاح نماشگاه مطبوعات گفت: «برخی می‌گویند قلم‌ها را به بهانه‌های واهی نشکنیم یا دهان‌ها را به بهانه‌ای غیر اساسی نبندیم؛ واضح است خطاب آنان به دستگاه قضایی است. این نوعی افترا به قوه قضاییه است و بلکه توهین و عجیب است کسانی که چنین افتراها و اهانت‌هایی را به قوه قضاییه روا می‌دارند، مدام هم دم از اخلاق و اسلام می‌زنند. این‌گونه افتراها و توهین‌ها با کدام اخلاق و اسلام، سازگار است؟! این‌گونه افتراها به قوه قضاییه و تضعیف دستگاه قضایی به سود چه کسی است؟»
آملی لاریجانی خطاب به رئیس جمهور گفت: «برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می‌یابید ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید و اینکه قلم‌ها را نشکنید و دهان‌ها را نبندید! البته ما به هیچ کدام از این سخنان کاری نداریم و راه قانونی خود را می‌رویم.»
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه موضوع رسانه واجد حساسیت‌های خاصی است، اظهار کرد: «ما همواره تاکید داریم که پیش از طی شدن روند قانونی یک پرونده و رسیدگی‌های قضایی و صدور حکم، نام کسی در رسانه‌ها برده نشود و آبروی کسی نرود. البته منکر این نیستیم که ممکن است خود قوه قضاییه هم در جاهایی مرتکب این اشتباه شده و از کسی نام برده باشد، اما اصل این موضوع همواره مورد تاکید است که به بهانه آزادی بیان و آزادی مطبوعات نباید به کسی افترا بزنیم و آبروی افراد را در معرض تهدید قرار دهیم.»
آملی لاریجانی همچنین با اشاره به نظر رئیس جمهور پیرامون سپردن تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات، این سخن را خام و غیر حقوقی توصیف کرد و افزود: «مثالی که در این زمینه می‌زنند، نظام پزشکی است، حال آنکه هم مثال و هم ممثل در اینجا غلط است.»
رئیس قوه قضاییه در توضیح این موضوع با تبیین روند تصویب قانون قبلی مطبوعات و کشمکش‌های موجود میان مجلس و شورای نگهبان در زمان تصویب این قانون تاکید کرد: «تشخیص جرم قطعاً با قاضی است و ارجاع آن به غیر قاضی، و تحمیل آن بر قاضی خلاف شرع است و همین نکته استدلال شورای محترم نگهبان در رد لایحه قبلی مطبوعات در اوایل دهه هشتاد بود. ارجاع به کارشناس برای تشخیص موضوع و نظر مشورتی مانعی ندارد و بلکه بر حسب قانون در مواردی لازم است. در نظام پزشکی نیز همین گونه است و آرای هیات‌های بدوی نظام پزشکی طبق قانون، یک نظر مشورتی کارشناسی و تخصصی است. اگر غیر از این باشد خلاف شرع و قانون است و نه تنها هیات منصفه مطبوعات یا هیات‌های رسیدگی کننده در نظام پزشکی بلکه حتی خود بنده نیز به عنوان رئیس قوه قضاییه نمی‌توانم در رای قاضی دخالتی داشته باشم زیرا قاضی در مقام استدلال و صدور رای، مستقل است.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه