روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
12 آبان 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 21378
0
0
رویترز:
اروپا امیدوار به انتخاب کلینتون برای تسهیل اجرای برجام
رویترز در گزارشی در مورد موانع پیش‌ روی اجرای توافق هسته‌ای، نوشته است که تجار اروپایی که از تداوم مشکلات بانکی و ناممکن بودن سرمایه‌گذاری کلان در ایران ناخرسند هستند، امیدوارند انتخاب «هیلاری کلینتون» به ریاست‌جمهوری آمریکا، جانی در برجام بدمد. بنابر این گزارش که خبرگزاری فارس آن را پوشش داده است، هرچند که این تجار می‌دانند که انتخاب کلینتون هم به معنی سرازیر شدن به بازار ایران نیست، اما در عین حال امیدوارند که تداوم قدرت دموکرات‌ها، عدم اطمینانی را که در برابر برجام قرار دارد، مرتفع کند. در بخشی از این گزارش آمده است: «گروه‌های تجاری می‌گویند این مسئله می‌تواند به ورود قدرتمندتری به بازار ایران در سال 2017، منجر شود، به خصوص اگر در نیمه دوم سال و پس از پیروزی کلینتون، حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه‌رو ایران در ماه می بار دیگر انتخاب شود.» «متیو اتورنیو» مشاور شرکت‌های فرانسوی در مورد بازار ایران، می‌گوید:«اگر کلینتون و روحانی پیروز شوند، دریچه فرصتی به وجود می‌آید که از آنچه الان هست بسیار بزرگتر خواهد بود. این چیزی است که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی منتظرش هستند.»
رویترز با بیان اینکه بعد از رفع تحریم‌های ایران در ماه ژانویه، بسیاری از شرکت‌های اروپایی با اطلاع از پتانسیل بالای اقتصاد ایران، آماده ورود به این کشور بودند و برنامه‌های گسترده‌ای در این زمینه داشتند، نوشته است:«اما ظرف چند ماه این خوشحالی رنگ باخت و جای خود را به ناخرسندی از جانب هر دو طرف داد.» بنابر این گزارش، مهم‌ترین مانع در مسیر تجارت با ایران بی‌میلی بانک‌های بزرگ برای تامین مالی قراردادهای تجاری با ایران است، چراکه این بانک‌ها نگران این هستند که با این کار تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا را نقض کرده و با جریمه‌های کلان مواجه شوند. با وجود آنکه وزارت خزانه‌داری آمریکا دستورالعمل‌هایی را برای کاهش این موانع صادر کرده، اما حتی «جان کری» وزیر خارجه آمریکا هم این هفته در نشستی در لندن اذعان کرد که هنوز تجارت با ایران دشوار است.
به نوشته رویترز، مقامات آلمانی اخیرا در دیدار با «دنیل فرید» هماهنگ‌کننده تحریم‌های ایالات متحده، نارضایتی خود را از این وضعیت ابراز کرده اند. نویسنده گزارش تاکید کرده است که همه طرف‌ها معتقدند که فارغ از اینکه چه کسی در آمریکا رئیس‌جمهور می‌شود، این مشکلات کم و بیش ادامه پیدا می‌کند، چراکه برخی از مشکلات به ساختار بانکی ایران بازمی‌گردد. «فریدولین استراک» رئیس بخش بازارهای بین‌المللی فدراسیون صنایع آلمان می‌گوید: «همه می‌دانند که تقویت روابط اقتصادی ما (با ایران) روندی طولانی و گام به گام خواهد بود.» با این وجود، انتخاب کلینتون می‌تواند پیام مثبتی برای اروپا باشد، چراکه وی از برجام حمایت کرده و «جیک سالیوان» مشاور ارشد او از کسانی بوده که نقش مهمی در مذاکرات با ایران در عمان داشته است. در مقابل ترامپ برجام را «یکی از بدترین توافق‌های تاریخ» توصیف کرده است. به نوشته رویترز، چشم‌انداز پیروزی ترامپ مایه نگرانی اروپایی‌ها
شده است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه