روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
02 آبان 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 20684
0
0
درخواست بیش از 700 خبرنگار از قوه قضاییه برای آزادی یاشار سلطانی
رسانه را نیروی مبارزه با فساد بدانید
همدلی| بیش از 700 نفر از اهالی رسانه در نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی مدیر مسئول سایت معماری نیوز از مسئولان قوه قضاییه شدند. در این نامه سرگشاده که به امضای خبرنگاران اصلاح‌‌طلب و اصول‌‌گرا رسیده است تاکید شده: رسانه بخشی از نیروی مبارزه با فساد است. یاشار سلطانی از 27 شهریور ماه در بازداشت به سر می‌برد. این در حالی است که فردی که در کانال تلگرامی خود تصاویر جعلی منتسب به مینو خالقی را منتشر کرده بود پس از 5 روز بازداشت آزاد شد. یکی از علت‌های بازداشت سلطانی انتشار گزارشی درباره پرونده واگذاری‌های غیرقانونی است که این روزها در کمیسیون عمران مجلس به سر می‌برد.
نامه اهالی رسانه به مسئولان قضایی
بیش از 700 نفر از اهالی رسانه خواستار آزادی یاشار سلطانی شدند. آنها نامه‌ای سرگشاده به مسئولان قضایی نوشته و ‌برای مبارزه با سرطان فساد اقتصادی اداری و اعلام آمادگی کرده اند. امضا کنندگان این نامه خبرنگاران و روزنامه نگاران از همه جریان‌های سیاسی هستند. در این نامه آمده است: «ما اهالی مطبوعات و‌ رسانه، صرف‌نظر از گرایش‌های سیاسی‌مان، به ضرورت وجود شفافیت معتقدیم و‌ ابهام در اجرای قانون را یکی از نقاط ضعف احتمالی کشور دربرابر نااهلان می‌دانیم. متعهد به تمامیت ارضی، حیثیتی و اعتقادی ایران عزیز هستیم و دفاع از کیان کشورمان را بر اصلاح‌طلب یا اصول‌‌گرا بودن و بر هر مسئولیت دیگر مقدم می‌دانیم. از این قرار است که این‌چنین خیرخواهانه بر رسالت آگاهی‌بخشی و‌شفاف‌سازی خود اصرار می‌ورزیم.» در بخش دیگری از این نامه با اشاره به بازداشت یاشار سلطانی نوشته شده است: «او مثل هر خبرنگار دیگر آگاهی‌بخشی به مردم و اطلاع‌رسانی را وظیفه خود می‌دانست و درخواست ما اهالی رسانه این است که اگر برخی افراد ادعا می‌کنند در مسیر اطلاع‌رسانی او با اتهامات نادرست مواجه شده‌اند، قوه محترم قضاییه «به ادعای هر دو سوی موضوع توامان و همزمان رسیدگی کند» و تا زمان اثبات ادعای یکی از طرفین، یاشار سلطانی از طریق توسل به راهکارهای قانونی آزاد شود، و چنانچه اطلاع‌رسانی او پس از بررسی‌های لازم در محاکم حقوقی خلاف واقع تشخیص داده شد، سپس با وی به عنوان نشر اکاذیب و افترا برخورد قضایی صورت پذیرد. ما اهالی رسانه با تلاش در بازگرداندن شفافیت، درحقیقت نیت کمک به نهادهای نظارتی و قضایی داریم، چرا که هدف مشترک همه ما جز مصونیت و کامیابی هر چه بیشتر ایران اسلامی نیست. آزادی او به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این آسودگی خاطر را می‌دهد که در فرازونشیب تلاشِ پاک از منفعت‌طلبی حزبی برای شفاف‌سازی، از اعتماد و‌ حمایت کارگزاران خیرخواه نظام برخوردارند و این آسودگی خاطر، بی‌تردید سنگر سربلند کشورمان را در مواجهه با نااهلان، نفوذناپذیرتر و مستحکم‌تر می‌سازد.»
بیش از یک ماه پیش بود که یاشار سلطانی، مدیر مسئول سایت معماری نیوز بازداشت شد. پیش از بازداشت سلطانی، سایت خبری او از دسترس خارج شد. دلیل این مساله انتشار فهرست واگذاری املاک توسط شهرداری تهران به بعضی از اعضای شورای شهر بود. این سایت سند گزارش خود را نامه سازمان بازرسی کل کشور برای محمد جواد شوشتری، مشاور و مدیر کل دفتر شهرداری تهران ذکر کرده بود. بعد از انتشار این گزارش محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در نامه‌ای نوشت که هیچ خط قرمزی در برخورد با جرم و فساد ندارم. البته همین نامه خود حاشیه‌ای داشت چرا که مخاطب نامه قالیباف نه سازمان بازرسی بلکه دادستان کل کشور بود. قالیباف در این نامه نوشت: یک سند مخدوش دستمایه هتک حرمت افراد شد. او همچنین قوه قضاییه را مرجع رسیدگی عنوان کرده بود. این واکنش قالیباف در حالی بود که پیش‌تر حقوق‌های نجومی برخی مدیران دولتی در رسانه‌ها انتشار پیدا کرده بود. رسانه‌ها و چهره‌‌های سیاسی نیز رفتار قالیباف را با رفتار دولتمردان مقایسه کردند. در واکنش اعضای دولت به فیش‌های حقوقی وزیر اقتصاد از مردم عذرخواهی کرد و رئیس و سخنگوی دولت به خاطر شفافیت از رسانه‌ها تشکر
کردند.
سلطانی از 27 شهریور ماه در بازداشت به سر می‌برد. برای این روزنامه نگار وثیقه 200 میلیون تومانی صادر شده بود که به خاطر ناتوانی سلطانی در تامین آن قرار وثیقه به قرار بازداشت تبدیل شد. وکیل این روزنامه نگار بعد از بازداشت موکلش گفت: «سلطانی سه شکایت دارد که در شعبه چهارم دادسرا به ریاست بازپرس مرداخانی، در حال رسیدگی هم‌زمان است. اولین شکایت مربوط به انتشار خبر عروسی دختر قالیباف در پارک لویزان بوده و دومین شکایت مربوط به انتشار خبری درباره فعالیت فرزند آقای چمران در شرکت نوسازی اراضی عباس‌آباد است و درنهایت شکایت سوم مربوط به شکایت قالیباف به‌واسطه انتشار لیست واگذاری مسکن است.»
رفتار دوگانه اعتماد مردم به نظام را خدشه‌‌دار می‌کند
بهرام پارسایی، سخگوی فراکسیون امید در مجلس می‌گوید: تحقیق و تفحص درباره پرونده املاک نجومی در کمیسیون عمران قرار گرفته که بعد از تصویب شدن به صحن مجلس می‌آید. پارسایی درباره اسناد مرتبط با پرونده واگذاری املاک نجومی به
«‌همدلی» می‌گوید: حتی اگر اسنادی حاکی از قانونی بودن واگذاری‌ها وجود داشته باشد، نشان‌دهنده قانون
غلط است. در هیچ کجای دنیا چنین قانونی وجود ندارد که فردی به نیرویش یک و نیم میلیارد تومان امتیاز
بدهد.
این نماینده مجلس واگذاری املاک شهرداری را با فیش‌های نجومی برخی از مدیران دولتی مقایسه می‌کند و می‌گوید: کل فیش‌های حقوقی طبق اطلاعاتی که دیوان محاسبات اعلام کرده 20 میلیارد تومان است که فیش‌های حقوقی بر اساس کار انجام شده اند و بحث دو تا سه میلیارد تومانی در هر پرونده واگذاری املاک وجود دارد. به این ترتیب بحث در این مورد بسیار گسترده‌تر از فیش‌های حقوقی است که سایت‌ها اعلام کردند. پارسایی با اشاره به بازداشت یاشار سلطانی ادامه داد: متاسفانه برخورد دوگانه‌ای صورت گرفت که باعث خدشه‌دار کردن اعتماد مردم به نظام می‌شود.
5 روز بازداشت برای منتشر کننده عکس‌های مینو خالقی
ماجرای دیگر به مینو خالقی مربوط می‌شود. بعد از ابطال آرای منتخب سوم مردم اصفهان در انتخابات مجلس دهم، حواشی زیادی در رسانه‌ها به پا شد. همه علت ابطال آرای این منتخب مردم را می‌پرسیدند. سخنگوی شورای نگهبان اما اعلام کرد دلیل ابطال آرای خالقی به خود وی گفته می‌شود. این سخن این گونه تحلیل می‌شد که شورای نگهبان قصد ندارد با اعلام دلایل حذف خالقی از مجلس آبروی او را خدشه دارد کند. حتی مسئولان وزارت کشور اعلام می‌کردند که در جریان ابطال آرای مینو خالقی نیستند. با این حال در اقدامی عجیب و غیراخلاقی چند عکس بی‌حجاب از مینو خالقی در فضای مجازی پخش شد. این عکس‌ها از کانال تلگرامی قیچی منتشر می‌شدند. مینو خالقی نیز در بیانیه‌ای ضمن واکنش به انتشار این تصاویر، انتساب آنها را به خود تکذیب کرد. او همچنین گفت که ماجرا را پیگیری
می‌کند.
برخی از شخصیت‌های سیاسی نیز نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند و در نهایت پیگیری‌های مسئولان قضایی منجر به بازداشت مدیر کانال تلگرامی «قیچی» شد. این فرد 22 اردیبهشت ماه بازداشت شد و 5 روز بعد آزاد شد. او در همان روز آزادی تصویری در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن نوشته بود: «ایستاده‌‌ام چو شمع، مترسان ز آتشم.»
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه