روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
11 مهر 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 19602
0
0
کارمندان همچنان بالاتر از سایر مشاغل مالیات می پردازند
در حالی که به گفته برخی از مسئولان، فرار مالیاتی در کشور به 60 درصد رسیده است آخرین آمارهای بانک مرکزی از درآمدهای مالیاتی در چهار ماهه نخست سال نشان می‌دهد که سهم کارمندان از پرداخت مالیات همچنان در حال سبقت‌گیری از دیگر افراد جامعه است. طبق آمار بانک مرکزی یک سوم از درآمدهای مالیاتی که حدود 16 هزار میلیارد تومان است مربوط به حقوق کارمندان بخش عمومی است.
طبق اعلام بانک مرکزی، دولت در چهار ماهه نخست امسال از محل مالیات مشاغل 16.2 هزار میلیارد درآمد داشت و کارکنان بخش خصوصی نیز 14.8 هزار میلیارد ریال در این مدت مالیات به دولت پرداخت کردند که به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم پرداخت مالیات بر درآمد قرار دارند. سهم مالیات مستغلات از این فصل از درآمدهای دولت فقط 2.4 هزار میلیارد ریال بوده است.
این درآمدها در حالی است که پیش بینی دولت برای درآمد از محل مالیات بر درآمد برای کل امسال 140.7 هزار میلیارد ریال بود که سهم چهار ماهه نخست امسال از این رقم 47.8 هزار میلیارد ریال برآورد می شد که رقم قابل قبولی به نظر می‌رسد.
این در حالی است که در چهار ماهه نخست پارسال دولت 38.1 هزار میلیارد ریال مالیات از محل مالیات بر درآمد، اخذ کرد در حالی که رقم مورد نظر دولت در این محدوده زمانی 47.8 هزار میلیارد ریال بود.
همچنین دولت امسال در مجموع پیش بینی کرده است که از محل مالیات بر ثروت 25.1 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کند که سهم چهار ماهه نخست امسال از این رقم 8.5 هزار میلیارد ریال است.
با این وجود عملکرد چهار ماهه دولت نشان می دهد که دولت توانسته 8.3 هزار میلیارد ریال از درآمد مالیاتی خود را از این بخش محقق کند.
فصل مالیات بر ثروت شامل مالیات بر ارث و نیز مالیات مرتبط با نقل و انتقال سرقفلی، سهام، املاک، حق تمبر و اوراق بهادار است.
همچنین دولت در مدت یاد شده از محل مالیات اشخاص حقوقی 107.8 هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی داشت در حالی که رقم مورد نظر دولت برای این مدت 114 هزار میلیارد ریال و برای کل امسال 335.7 هزار میلیارد ریال است.
این بخش شامل مالیات علی الحساب اشخاص حقوقی دولتی، معوقه اشخاص حقوقی دولتی، مالیات نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی، مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی و مالیات علی الحساب شرکت های دولتی در حال واگذاری است.
همچنین آمارهای اعلامی بانک مرکزی نشان می‌دهد که درآمدهای دولت از محل مالیات های مستقیم نیز به خوبی تحقق یافته است. طبق آمار اعلام شده در مجموع دولت در چهار ماهه نخست امسال در بخش مالیات های مستقیم 166.2 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرد در حالی که رقم پیش بینی شده برای این مدت 170.4 هزار میلیارد ریال بود. این در حالی است که دولت در چهار ماهه نخست پارسال 132.7 هزار میلیارد ریال درآمد مستقیم کسب کرده بود.
دولت باید تا پایان سال 501.5 هزار میلیارد ریال معادل 50 هزار میلیارد تومان درآمد مستقیم کسب کند تا بتواند بخشی از هزینه‌های بودجه‌ای خود را با آن
پوشش دهد.
اما در بخش مالیات‌های غیرمستقیم تحقق درآمدهای مالیاتی کمتر از پیش بینی‌ها بوده است به گونه ای که در چهارماهه نخست امسال دولت 130.8 هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است در حالی که رقم پیش بینی شده برای این مدت 182.4 هزار میلیارد ریال بوده است. در مجموع در بخش مالیات های مستقیم و غیرمستقیم، در چهارماهه نخست امسال دولت 297 هزار میلیارد ریال عملکرد مالیاتی داشت در حالی که رقم مصوب مورد نظر برای این مدت 352.7 هزار میلیارد ریال بود.
براساس قانون بودجه 1395 کل کشور، دولت باید امسال 1038.3 هزار میلیارد ریال (یک تریلیون و 38 هزار میلیارد و 300 میلیون ریال) درآمد مالیاتی داشته
باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه