روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
06 مهر 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 19300
0
0
درپی اعتراضات دانشجویان پیرامون «هزینه‌های سنوات» وزیر علوم گفت:
آئین‌نامه پولی شدن سنوات تحصیلی عطف به ماسبق نمی‌شود
همدلی- وزیر علوم ایران، گفته است، آئین‌نامه جدید آموزشی کارشناسی ارشد و دکتری که مربوط به پولی شدن سنوات تحصیلی است، مربوط به آینده است.
محمد فرهادی، در واکنش به اعتراض دانشجویان دانشگاه‌های تهران درباره پولی‌شدن سنوات تحصیلی دانشگاه‌های دولتی، توضیح داده که «در صورت طولانی‌شدن مدت ادامه تحصیل، این آئین‌نامه عطف به ماسبق نخواهد شد.»
بر اساس این آئین‌نامه، طول دوره تحصیلی رایگان برای مقطع کارشناسی ۸ ترم (چهار سال)، برای مقطع کارشناسی ارشد ۴ ترم (دو سال)، و برای دوره دکترا ۸ ترم (چهار سال) است. اگر تحصیل دانشجو از این دوره بیشتر شود، هزینه‌ ترم‌های بعدی را خود دانشجو باید بپردازد و اولویت امکانات رفاهی از جمله خوابگاه هم با دانشجویان جدید خواهد بود. به گفته وزیر علوم اگر برای مثال، استاد راهنما تشخیص دهد که باید مدت تحصیل دانشجو بیش از حد قانونی و براساس آن چیزی که در آیین‌نامه آمده باشد، دانشجو بابت آن مدتی که اضافه‌تر باید تحصیل کند، پولی نمی‌پردازد.
فرهادی همچنین بر این موضوع تاکید کرده است که چنان‌چه دانشگاهی خلاف آیین‌نامه عمل کند، وزارت علوم بررسی و نظارت خواهد کرد.
پولی که به اشتباه از دانشجو گرفته شده
وزیر علوم درباره اعتراض دانشجویان به هزینه‌های سنوات، گفته که‌ «در مورد مقطع کارشناسی، در آیین‌نامه آموزشی که در سال ۹۳ ابلاغ شد، گفته شده‌است که اخذ هزینه‌های سنوات عطف به ما سبق نمی‌شود، بنابراین می‌بایست از دانشجویانی که مشمول سنوات می‌شوند، اما خودشان مقصر نبودند و کوتاهی و اهمال‌کاری به آن‌ها برنمی‌گردد، بلکه از فراهم نبودن امکانات ناشی می‌شود، هزینه‌ای گرفته نشود؛ البته برخی از دانشگاه‌ها این چنین عمل نکردند و برخی دانشجویان را مشمول سنوات کردند که دستور عودت این پول‌ها به این دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.»
او در گفت‌وگو با ایلنا، افزوده است: «دو یا سه دانشگاه این پول را از مقاطع کارشناسی گرفته‌اند که باید پول را به دانشجو بازگردانند؛ البته ممکن است، این دانشگاها پولی برنگردانند؛ بلکه به حساب پایان تحصیل دانشجو بگذارند و در زمان تسویه این پول حساب خواهد شد.»
همچنین مجتنبی شریعتی؛ معاون آموزشی وزارت علوم درباره جزئیات آیین‌نامه جدید آموزشی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی گفته: «در مقطع کارشناسی پیش‌بینی شده که دانشجو در شرایط خاص با تصویب شورای آموزشی دانشگاه تا دو ترم اضافه سنوات داشته باشد و تعیین هزینه دو ترم بر عهده هیات امناء دانشگاه است به این معنی که هیات
امنا ءمی‌تواند در شرایط خاص هزینه را صفر در نظر بگیرد.»
اعتراض دانشجویان
از صبح روز یکشنبه دانشجویان سه دانشگاه برتر کشور، تجمع و تحصن کردند.
حدود ۶۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به هزینه‌های سنوات مقابل درب اصلی دانشگاه اعتراض و تجمع کردند.
مومنی (دبیر شورای صنفی دانشگاه شریف) در این باره، گفته بود «دانشگاه صنعتی شریف در کمال تعجب امسال ثبت‌نام دانشجویی را که تحصیلش به ترم ۵ کشیده شده است، منوط به پرداخت رقم جریمه‌ای حدود یک میلیون تومان کرده است؛ یعنی دانشجو ابتدا باید آن جریمه را بپردازد تا سپس بتواند در ترم جدید ثبت‌نام کند. آن هم در شرایطی که دانشجوی مورد بحث، دانشجوی روزانه دانشگاه دولتی صنعتی شریف است.»
در دانشگاه امیرکبیر هم وضعیت همانند دانشگاه شریف بود. دانشجویان نسبت به هزینه‌های سنوات معترض و بر این باور هستند که درحالی‌که وزارت علوم تحصیل رایگان در ترم پنجم کارشناسی ارشد را مجاز می‌داند، اما دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت تصمیم به اخذ هزینه از دانشجویان جهت تحصیل در ترم پنجم می‌گیرد.
در بخشی از بیانیه دانشجویان امیرکبیر آمده بود؛ «شورایعالی برنامه‌ریزی آموزشی در تاریخ
۱۶ /۱۲ /۱۳۹۳ آیین‌نامه جدیدی را برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی(پیوسته و ناپیوسته) تصویب کرده است.» در این آیین‌نامه، مدت سنوات مجاز تحصیلی برای دوره‌ی کارشناسی ۸ نیم‌سال تعیین شده است. این در حالی است که تعداد دانشجویانی که مدت زمان تحصیل‌شان ۹ یا ۱۰ نیم‌سال به طول می‌انجامد، رقم کوچکی
نیست.
نکته‌ دیگر در مورد این آیین‌نامه این است که در اسفند ۹۳ تصویب شده است اما در کمال تعجب در ماده‌ی ۳۳ آیین‌نامه قید شده است که «برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۹۴-۱۳۹۳ و پس از آن و نیز تمامی دانشجویانی که در زمان ابلاغ این آیین‌نامه، شاغل به تحصیل هستند، به شرطی که خللی در تحصیل ایشان ایجاد نکند، لازم‌الاجرا است».
این در حالی است که هیچ معیاری برای خلل در تحصیل مشخص نشده است؛ اما گویا به تشخیص تصمیم‌گیرندگان دانشگاه، اجرای این آیین‌نامه جدید برای ورودی‌های ۹۳ و ماقبل هیچ‌گونه خللی ایجاد نخواهد کرد؛ در حال حاضر این قانون با کمی تغییر در دانشگاه ما اجرا می‌شود؛ این گونه که سنوات مجاز «آموزشی» کارشناسی تا ۹ نیم‌سال در نظر گرفته شده است اما همچنان هزینه خوابگاه و سلف دانشگاه به صورت مضاعف محاسبه می‌شود.
در کنار مسئله یادشده، وضعیت خوابگاه‌ها هم دلیل دیگری شد برای تجمع دانشجویان دانشگاه «شهید بهشتی»؛ یکی از دانشجویان، گفته بود: «امسال دانشگاه شهید بهشتی مازاد ظرفیت پذیرش کرده اما به این دانشجویان گفته شده که ۱۰ مهر به بعد خوابگاه به آنها تعلق می‌گیرد و در حال حاضر دانشجویانی که از شهرستان به تهران آمده‌اند، سرگردان هستند. از طرفی خوابگاه‌هایی که برای دانشجویان جدید الورود درنظر گرفتند، حدود ۲ ساعت با دانشگاه فاصله دارد.» این دانشجوی معترض افزوده بود که «خواسته دانشجویان این است، حداقل خوابگاه‌هایی نزدیک به دانشگاه به آنها داده شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه