روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
23 شهریور 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 18509
0
0
ردصلاحیت احمدی‌نژاد؛ ندایی‌که اصول‌گرایان سر می‌دهند
همدلی – اصول‌گرایان همواره در رقابت‌های خود بیش از آن که به رقابت با حریف بیندیشند، نیم نگاهی به امکان رد صلاحیت و ایجاد محدودیت برای وی دارند و این موضوع را در انتخابات گذشته و درخواست از نهادهای نظارنی برای رد صلاحیت چهره‌های شاخص اردوگاه رقیب می‌توان به خوبی دید.
در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال96 و تحرکات انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد، به نظر می‌رسد که زمزمه‌های رد صلاحیت رئیس جمهور سابق و متحد سابق اصول‌گرایان، از این اردوگاه شنیده می‌شود. محمود احمدی‌نژاد که روزگای محبوب اصول‌گرایان بود و از 8 سال ریاست جمهوری خود، حداقل 6سال آن را با فراغ بال در سایه حمایت‌های این جناح قدرتمند به سر برد، در دوسال آخر، پس از قضای مربوط به وزیر اطلاعات و 11 روز خانه‌نشینی و همچنین اعتقاد عجیب احمدی‌نژاد به اسفندیار مشایی و دوستانش، وارد مرحله‌ای بحرانی شد، به گونه‌ای که هر دو طرف از همدیگر اعلام برائت می‌کردند.
اصول‌گرایان ماه‌های آخر ریاست جمهوری احمدی‌نژاد را دندان بر جگر گذاشتند و تحرکات عجیب و غریبش را تحمل کردند، تا با آن همه حمایت‌های تمام قد از وی، او را به مانند ابوالحسن بنی‌صدر با طرح بی‌کفایتی‌اش در مجلس، بدرقه نکنند. اما مشخص بود که دیگر هیچ گاه به احمدی‌نژاد رو نخواهند آورد.
اما اکنون که رئیس جمهور سابق چهارسال پس از خروج از ساختمان ریاست جمهوری فیلش یاد هندوستان کرده و سودای ریاست جمهوری دیگری دارد، برخی از اصول‌گرایان موضوع رد صلاحیت وی را پیش کشیده‌اند، این در حالی است که اصلاح‌طلبان که با حمایت از حسن روحانی در مقابل او ایستاده‌اند، روی موضوع رد صلاحیت وی حسابی باز نکرده‌اند.
چندی پیش «حسین نجابت» فعال سیاسی اصول‌گرا در این باره گفته است: احتمال اینکه او صلاحیتش (احمدی‌نژاد) تایید نشود وجود دارد.
غلامرضا مصباحی مقدم؛عضو جامعه روحانیت که چندی است تلاش‌هایش برای ایجاد وحدت در میان اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری 96 را آغاز کرده به صراحت از رد صلاحیت وی سخن گفته است:«به طور یقین می‌توانم بگویم که شورای نگهبان او را تایید صلاحیت نمی‌کند.»
سیدرضا اکرمی چهره اصول‌گرا که البته مسئول شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری است و احتمالا به ادامه ریاست جمهوری حسن روحانی متمایل است، نیز در این باره گفته است:«احمدی‌نژاد سه بار به دادگاه احضار شده است، اما تمکین نکرده و مراجعه‌ای به دادگاه نداشته است، بنابراین اگر به پرونده‌های احمدی‌نژاد رسیدگی شود قطعا رد صلاحیت خواهد شد»
چند ماه پیش از این ، احمد توکلی در کانال تلگرام خود از کاندیداتوری احتمالی احمدی‌نژاد در انتخابات 96 و«آمدن یا نیامدن» وی به عرصه سیاست سخن گفت و نوشت: «آمدن یا نیامدن احمدی‌نژاد مسئله اصلاح‌طلبان است نه اصول‌گرایان. به قدر کفایت دلایل شرعی و قانونی برای رد صلاحیت رئیس جمهور سابق وجود دارد.»
با این همه چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب که در 10-12 سال گذشته رقیب احمدی‌نژاد بوده و عملکرد وی را برای کشور و نظام زیان‌بار دانسته‌اند، چندان به ردصلاحیت او چشم ندارند و به جز یکی دو مورد، در این باره سکوت کرده‌اند و برخی نیز معتقدند که باید به رد صلاحیت وی معترض بود. محمدرضا خاتمی از جمله این افراد است. وی در گفت‌وگویی که چندی پیش با جماران داشت در این باره گفت: «برخوردی که با آمدن آقای احمدی‌نژاد شد بسیار نادرست است؛ یک عده‌ای آمدند گفتند شورای نگهبان ایشان را رد صلاحیت کند. چرا ردصلاحیت کند؟ ما اصلا تا حالا همه دعوایمان با شورای نگهبان سر این بوده که چرا ردصلاحیت می‌کنید. طبق قانون شما یک‌سری مراجع قانونی برای ردصلاحیت دارید. مثلا وزارت اطلاعات باید مستندا بگوید فلان فرد عضو فلان گروهک ضد انقلاب است، قوه قضاییه بگوید ایشان این محکومیت‌ها را دارد. اگر اینها را دارد رد صلاحیتش کنید، اما اگر ندارد، چرا شورای نگهبان باید او را ردصلاحیت کند؟ اینجا را باید به مردم واگذار کرد. اگر غیر از این باشد ما همه رشته‌های گذشته‌مان را پنبه کرده‌ایم. آقای احمدی‌نژاد یا هر فرد دیگر اگر مجرم است باید در قوه قضاییه محاکمه شود و آنجا باید نظر بدهد. اگر آقای احمدی‌نژاد سوءمدیریت داشته بگذاریم مردم قضاوت کنند. بنابراین ما باید از آمدن آقای احمدی‌نژاد استقبال کنیم. نباید صورت مسئله را پاک کنیم تا همیشه این استخوان لای زخم بماند و تا ابدالدهر ادعاها را بشنویم. ما در کشورمان این مشکل را داریم که نمی‌گذاریم عیار آدم‌ها با رای مردم سنجیده شود. یکبار دیگر اجازه دهیم آقای احمدی‌نژاد بیاید در انتخابات شرکت کند تا تکلیف همه و خود ایشان روشن شود.»
به هرحال به نظر می‌رسد که هنوز برخی از چهره‌های شاخص اردوگاه اصول‌گرایی اگرچه دکتر حسن روحانی را رقیب اردوگاه خود می‌دانند، اما به محمود احمدی‌نژاد نیز به عنوان یک رقیب درون جناحی نگاه می‌کنند که گویی فقط رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان می‌تواند، شر او را از سر این اردوگاه کم کند، تا آن‌ها بتوانند فارغ از دغدغه حضور وی، سازوکارهای خود برای انتخاب یک گزینه مناسب در انتخابات پیش‌رو را دنبال کنند.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه