روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
15 شهریور 1395  |  جامعه  |  کد خبر: 18065
0
0
بحران کم آبی با پروژه های انتقال آب قابل حل نیست
یک فعال محیط زیست و کارشناس منابع طبیعی انتقال آب را راهکار حل بحران آبی کشور ندانست و گفت: در هیچ جای کشور آب مازاد برای انتقال نداریم و با توجه به وضعیت خشکسالی باید توسعه هر منطقه را براساس توانمندی‌های همان منطقه درنظر بگیریم.
هومان خاکپور به ایسنا گفت: این که کشور ما چرا به سمت بحران رفته به بحث مدیریت و برنامه ریزی و بهره برداری از منابع آب برمی‌گردد. ما در بخش کشاورزی بیشترین مصرف آب را داریم و براساس آمارهای مختلف کشاورزی با راندمان 30 تا 35 درصد آب مصرف می کند و این برای کشوری که روی کمربند خشک واقع شده است و میزان بارش های آن یک سوم میزان میانگین جهانی است یک فاجعه است.
خاکپور با بیان اینکه در بخش شرب حدود 28 تا 30 درصد اتلاف در شبکه آبرسانی داریم، گفت: آب شربی که با سختی و هزینه های بالا آماده مصرف می شود، در شبکه های آبرسانی شهری و روستایی هدر می رود.
او گفت: کشور ما براساس آمارهای متفاوتی که داده شده بین 70 تا 80 درصد از منابع آب در گردش را مصرف کرده است و وقتی چنین مدل بهره برداری از منابع آبی را داریم نباید انتظاری جز بحران و تنش آبی داشت و اگر بخواهیم از این بحران به سلامت بگذریم باید در هر سه بخش کشاورزی، شرب و صنعت تجدید نظر داشته باشیم. این کارشناس منابع طبیعی بیان کرد: اگر اعتبارات بخش کشاورزی را در اصلاح الگوی کشت و شیوه آبیاری و افزایش راندمان آبیاری با میزان سرمایه گذاری و منابع مالی که در بخش‌هایی مانند سد سازی یا پروژه های انتقال آب صرف می شود مقایسه کنیم، می بینیم که میزان این اعتبارات با هم قابل مقایسه نیستند.
او انتقال آب را راهکار رفع بحران آب ندانست و گفت: به جای اصلاح سیستم به دنبال این هستیم که به صورت موقت و مقطعی مشکل را حل کنیم و تا زمانی که رویکرد ما نسبت به حل بحران آب بر مبنای تاکید و توجه به منابع آب مناطق دیگر باشد، به حل پایدار بحران آب نمی رسیم و بحران کم آبی با پروژه های انتقال آب قابل حل نیست. خاکپور درباره حل مشکل بحران آبی در کشور گفت: باید روش های غلطی را که پیش گرفته ایم و میزان بهره برداری های غلطی که از منابع آب داشته ایم را متوقف کرده و براساس توان هر منطقه برنامه ریزی های زیست‌محیطی داشته باشیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه