روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
14 شهریور 1395  |  ورزش  |  کد خبر: 17974
0
0
از «دیوث» تا «بی‌غیرت» در سینما
فحاشی از کجا در رسانه‌ها رواج پیدا کرد؟
حوزه فرهنگ و هنر تنها حوزه‌ای است که اگر فرد،‌ گروه یا رسانه‌ای درباره آن نظری بدهد هیچ‌گاه در قبال صحبتی که کرده، مسئولیتی ندارد و پاسخگو نیست. عدم پاسخگویی در این حوزه باعث شده امروز شاهد به‌کاربردن واژه‌هایی درباره اشخاص حقیقی و حقوقی باشیم که پیش از این در جامعه عرف نبود و امری قبیح محسوب می‌شد.
اواخر هفته گذشته فیلم «فروشنده» آخرین ساخته اصغر فرهادی در سینماهای کشور اکران شد اما بلافاصله رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها و مطبوعات واکنش‌های ضدونقیضی را در قبال این فیلم پیش گرفتند. بخشی از این حواشی درست از زمانی آغاز شد که فیلم در جشنواره کن موفق به دریافت جایره شد.
منتقدان فیلم از زمان نمایش آن در جشنواره و براساس شنیده‌هایی از داستان فیلم اعتقاد پیدا کردند که فیلم صحنه یک تجاوز را تداعی می‌کند و در ادامه فرد متجاوز از سوی همسر زنی که مورد تعدی قرار گرفته، بخشیده می‌شود؛‌ لذا این فیلم قابلیت اکران عمومی را ندارد. اما تمام ماجرا این نبود. این‌بار و براساس اتفاقی که دیگر به رویه منتقدان از طیف مخالف دولت یا اصول‌گرای تند یا دلواپس در این روزها درپیش گرفته شده؛ نقدها با به‌کار بردن واژه‌های ناپسند درباره شخصیت اصلی فیلم، کارگردان و سپس مرجعی که به فیلم مجوز نمایش داده، حامیان این فیلم را نواخت. آنهم چه نواختنی!
فیلم «فروشنده» قطعا مانند هر فیلم دیگری می‌تواند دارای حسن‌ها یا معایبی باشد و قطعا برخی آن را دوست خواهند داشت و برخی آن را نخواهند پسندید و قطعا منتقدان می‌توانند فیلم را از لحاظ ساختاری و تکنیکی یا محتوایی مورد نقدهای بسیار جدی قرار دهند و این امری کاملا واضح و مبرهن است اما این مسئله که قبل از اکران و دیده شدن فیلم در سطح عمومی برچه اساس و مبنایی برخی رسانه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها همسو و در یک زمان نواختن فیلم را درپیش می‌گیرند و کلمات ناشایستی را درباره آن به‌کار می‌برند، موجب شگفتی‌است. کمااینکه این نقدها به نوع ساختار فیلم یا فیلم‌نامه بازنمی‌گردد بلکه شخصیت اصلی داستان، کارگردان و به تبع آن مراجع سینمایی کشور را هدف گرفته است.
جریان نقد آثار سینمایی در یک برنامه پرشتاب و پرهیجان قرار بود که از طریق برنامه سینمایی هفت اتفاق بیفتد. این برنامه در سه دوره توسط آقایان فریدون جیرانی، محمود گبرلو و بهروز افخمی هدایت شد و جالب آنکه هر سه نفر از سه خاستگاه فکری متفاوت تنها از یک منتقد در برنامه خود دعوت کردند: مسعود فراستی...
اما مسعود فراستی منتقد سینما شاید از اولین افرادی باشد که در نقد فیلم از کلماتی مانند «مبتذل،‌ مزخرف و ... » در تریبون‌های عمومی و رسمی استفاده کرد و از قضا معتقد است؛ لغت‌های مبتذل، مزخرف و سخیف همه واژه‌های نقد هستند و اصلا بد نیستند.فرهاد توحیدی درباره واکنش‌های برخی رسانه‌ها قبل از اکران فیلم «فروشنده» اظهار کرد: معتقدم این سوءگیری‌هایی که قبل از اکران فیلم نسبت به آن می‌شود انتقام‌گیری سیاسی است و اهمیتی ندارد چراکه فرهادی کار خود را انجام داده و فیلم مهمی را ساخته است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه