روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
09 شهریور 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 17661
0
0
ادامه پیگیری خانواده محسن روح‌الامینی
«کهریزک» و «مرتضوی» در دادگاه تجدید نظر
همدلی – موضوع بازداشتگاه کهریزک همچنان گریبانگیر سعید مرتضوی است. متهم امروز که روزی با عنوان
« قاضی مرتضوی» دستور اعزام برخی از بازداشت شدگان حوادث انتخابات جنجالی سال 88 را به این بازداشتگاه غیراستاندارد را داده بود واز این رهگذر سبب مرگ «محسن روح‌الامینی»،«محمد کامرانی» و «امیر جوادی‌فر» شده بود.
تقریبا یک سال پیش بود که دادگاه حکم خود را صادر کرد.
قاضی پرونده سعید مرتضوی گفته بود: مرتضوی از اتهام معاونت در قتل و ارائه گزارش خلاف واقع تبرئه شد.
محمدرضا محمدی‌کشکولی، قاضی پرونده که رسیدگی به پرونده‌های مربوط به شکایت سازمان تامین اجتماعی و موضوع کهریزک را برعهده داشت، به خبرگزاری تسنیم خبرداد که سعید مرتضوی در رابطه با شکایت سازمان تامین اجتماعی، به رد مال و حبس محکوم شد.
وی همچنین گفته بود: در رابطه با معاونت در قتل و گزارش خلاف واقع در پرونده کهریزک، مرتضوی تبرئه شده است.
پیش از این حکم بر اساس گزارش کمیته
حقیقت یاب مجلس که دی ماه سال ۸۸ در مجلس قرائت شد، مرتضوی، دادستان وقت تهران آمر انتقال بازداشت شدگان به کهریزک اعلام شد. مرتضوی اما در گزارش کمیته ویژه مجلس را «تبلیغاتی، سیاسی، تخریبی و ابهام‌آور»
خواند.
او گفته بود: با تاکید اینجانب مبنی بر اینکه فقط اراذل و اوباش موثر در آشوب و بلوا و تخریب اموال عمومی به کهریزک اعزام شوند از حدود ۳۰۰ نفر از بازداشت شدگان، ۱۵۳ نفر آنان به اوین اعزام شدند و ۱۴۷ نفر بازداشت شدگان بر اساس گزارش نیروهای در صحنه و اظهارات آنان در پاسخ به تفهیم اتهامات وارده و به دلیل نبود مکان خالی در اوین و اضطرار زمانی مذکور، به کهریزک اعزام شدند.
خانواده‌های محسن روح‌الامینی، محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر، احمد نجاتی کارگر و رامین قهرمانی اما تاکید کردند که فرزندان آنها که در حوادث ۱۸ تیر ۸۸ دستگیر و به کهریزک منتقل شدند «جوانان و دانشجویان این کشور بودند که نقشی در ایجاد آشوب نداشتند».
پس از گذشت یک‌سال از حادثه کهریزک حکم تعلیق و عزل سعید مرتضوی و دو مقام مرتبط دیگر صادر شد. مرتضوی تیر ماه ۱۳۹۰ ادعا کرد از تمامی اتهام‌های حوادث کهریزک تبرئه شده است اما غلامحسین محسنی اژه ای با رد این ادعا نزدیک یک ماه بعد گفت که پرونده مرتضوی دادستان سابق تهران همچنان باز است.
مرتضوی گفته بود: موضوع کهریزک تاکنون چند بار رسیدگی شده که طی آن حکم برائت یا قرار منع تعقیب صادر شده است.
خانواده روح‌الامینی گفته بودند امیدوار هستند که قوه قضاییه بدون در نظر گرفتن مدت مسئولیت مرتضوی در دستگاه قضایی عمل کنند و اصطلاحا این بار چاقو دسته خود را ببرد. حالا متهم قرار است امروز به دادگاه تجدید نظر برود.
روز گذشته میرمجید طاهری وکیل مدافع خانواده
روح الامینی در این باره گفت: از آنجا که سعید مرتضوی در پرونده کهریزک که با شکایت اولیای‌دم روح الامینی تشکیل شده بود، تبرئه شد؛ با اعتراض ما این پرونده به شعبه 38 دیوان عالی کشور ارجاع شد. وی افزود: دیوان عالی هم این پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه 22 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع داده است. مرتضوی از سوی شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان به ریاست قاضی محمدی‌کشکولی در رابطه با اتهام «معاونت در قتل» (شکایت جدید روح الامینی) و «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» (بخش نقض شده رای شعبه 76 در دیوان عالی کشور) تبرئه شد. با توجه به اینکه حکم از سوی دادگاه کیفری یک استان تهران صادر شده، مرجع تجدیدنظرخواهی، دیوان عالی کشور است.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه