روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
01 شهریور 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 17084
0
0
واکنش وزیر علوم به فریادهای یک نماینده:
جذب حق‌التدریسی‌ها به ماربطی ندارد
خبرآنلاین - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با پاسخ‌های خود‌ «هاجر چنارانی» نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی را در مورد تعیین تکلیف وضعیت مدرسین و اساتید دانشگاه فنی حرفه‌ای قانع کرد.
هاجر چنارانی در سوال خود که نخستین پرسش نمایندگان مجلس دهم از وزرای دولت یازدهم است، این موضوع را مطرح کرد که چرا مدرسین و اساتید دانشگاه فنی -حرفه‌ای پس از انتقال از آموزش و پرورش به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین تکلیف نمی‌شوند؟
نماینده مردم نیشابور در مجلس با طرح سوال خود از محمد فرهادی اظهار داشت: چطور اموال منقول و غیرمنقول وزارت آموزش و پرورش را تصرف می‌کنید، اما نیروهای انسانی این مجموعه را بلاتکلیف می‌گذارید؟ وی با بیان این که بسیاری از نیروهای وزارتخانه‌های کشور سالیان سال در وضعیت بلاتکلیف استخدامی هستند، افزود: وزارت علوم که اموال وزارت آموزش و پرورش را تصرف کرده، اما نیروهای این مجموعه را استخدام نکرده است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: باید این افراد در وزارت علوم جذب شوند، ما به دنبال جذب آنها به عنوان هیات علمی نیستیم بلکه می‌توان آنها را به عنوان کارمند جذب کرد.چنارانی همچنین گفت: این افراد باید مانند بقیه استخدام شوند و مشکلات کمتری را داشته باشند و وزیر علوم باید قول دهد که این مشکلات را حل می‌کند.
وی تاکید کرد: باید مشخص شود دولت چگونه می‌خواهد تعداد بسیار زیادی از افرادی که در وزارتخانه‌های مختلف بلاتکلیف مانده‌اند استخدام کند.تصریح کرد: به دنبال احقاق حق از دست رفته تمامی مردمانی هستیم که نامه‌های خود را در ادارات مختلف گم کرده‌اند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس اظهار داشت: باید وزیر علوم به من قول دهد که خواسته‌هایم را پیگیری کند. اگر در چندماه آینده قول دهید که جلساتی را برای حل مشکل فنی حرفه‌ای‌ها برگزار کنید، قانع می‌شوم. چنارانی در پایان اعلام کرد که به شرط قولی که وزیر علوم به من برای پیگیری خواسته‌ام داده است، از پاسخ‌های وی قانع شدم.
 در ادامه محمد فرهادی در جلسه سوال از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اگر قرار است مدرسین و اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای یا همان حق‌التدریسی‌ها در دانشگاه مسئول جذب شوند، به ردیف اعتبار و امکانات نیاز است.
وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش بر اساس قانون تعیین تکلیف استخدام حق‌التدریسی‌های آموزش و پرورش باید تا سقف 60 هزار نفر جذب می‌کرد، اما در سال 1390 رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قبل خطاب به وزیر آموزش و پرورش ابلاغ کرد این افراد نمی‌توانند جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شوند و بر استخدام این افراد در وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد.
فرهادی ادامه داد:‌ در سال 1393 و در پی شکایت برخی از حق‌التدریسی‌ها، دیوان عدالت اداری خواسته‌ آنان را رد کرد، اما برخی از اساتید و مدرسان حق‌التدریسی که زمینه جذب در هیات‌های علمی را داشتند در فرایند جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفتند در حال حاضر نیز وزارتخانه به دلیل فقدان ردیف استخدامی، امکانات و بودجه نمی‌تواند بقیه این افراد را جذب کند و اساسا جذب حق‌التدریسی‌ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محل قانونی ندارد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وقتی با فریادها و صدای بلند‌هاجر چنارانی که از وی می‌خواست تا قول دهد طی چند ماه آینده زمینه استخدام مدرسین و اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای را حل کند، روبرو شد وعده داد: هرچند که این مسئله به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ربطی ندارد اما دنبال می‌کنم تا مجوز استخدام حق‌التدریسی‌ها داده شود.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه