روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
24 مرداد 1395  |  اقتصاد  |  کد خبر: 16552
0
0
برنامه ششم بدون امضا رئیس جمهوری به مجلس رفت
اعتراض دوباره مجلس به لایحه جدید
همدلی- برنامه ششم توسعه بدون شک یکی از پرحاشیه‌ترین برنامه‌های توسعه‌ای در سال‌های پس از انقلاب است. این برنامه در حالی که قرار بود سال گذشته به سرانجام برسد و از ابتدای امسال اجرایی شود به دلیل مخالفت‌های مجلس و کلی‌گویی دولت درباره این برنامه به سرانجام نرسید تا جائی که قرار شد اجرایی شدن آن یک سال به تاخیر بیفتد. اما با این وجود برخی از اخبار حاکی از این است که حاشیه‌های این ماجرا تمامی ندارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: موضوع امضای لایحه برنامه ششم در بین اعضای کمیسیون اقتصادی مطرح شد و تعدادی از نمایندگان پی‌گیر امضا نشدن لایحه ارسالی دولت از سوی رئیس جمهور هستند، چراکه این امر خلاف قانون اساسی است.
سید تقی کبیری نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم گفت: در آخرین جلسه کمیسیون اقتصادی به بررسی موضوع برنامه ششم پرداخته شد و در این جلسه نحوه ارائه لایحه به مجلس مورد سوال نمایندگان گرفت.
وی افزود، در دولت قبل لایحه احکام برنامه ششم توسعه با امضای رئیس جمهور ارسال شده بود اما در مجلس دهم یک اصلاحیه به عنوان لایحه ارائه شد که رئیس جمهور بر خلاف قواعد مرسوم آن‌را امضا نکرده بود و آقای دکتر نوبخت متن لایحه را امضا کرده بود.
کبیری ادامه داد، در کمیسیون‌های دیگر نیز این موضوع مطرح شده است، از آنجا که کمیسیون تلفیق باید نظر خود را درباره این موضوع اعلام کند یک زمانی در نظر گرفته شده تا کمیسیون‌ها نیز درباره این موضوع به بحث بپردازند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین درباره عدم امضا شدن لایحه توسط رئیس جمهور تصریح کرد، این امر بر خلاف اصل 74 قانون اساسی و ماده 136 آئین نامه داخلی مجلس است. این موضوع در صحن علنی مطرح شد و نمایندگان خواستار پیگیری آن از سوی هیات رئیسه شدند.
وی افزود، در هفته گذشته کلیات برنامه ششم و کیفیت ارائه لایحه برنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عمده زمان کمیسیون صرف ارائه توضیحات نماینده دولت در مورد لایحه برنامه ششم توسعه شد. اعتراضات به لایحه جدید برنامه ششم در حالی است که روز پنج شنبه معاون پارلمانی رییس جمهور اعلام کرده بود آنچه با امضای نوبخت به مجلس ارسال شده اصلاحیه برنامه ششم نیست و صرفا یک نظر مشورتی است که سازمان برنامه و بودجه جهت کارشناسی به نمایندگان مجلس ارایه داده است.
حسینعلی امیری در خصوص اظهارات نایب رییس مجلس مبنی بر ارائه لایحه برنامه ششم توسعه با امضای نوبخت گفت: لایحه برنامه ششم توسعه پیش از این با امضای آقای رئیس جمهوری به مجلس ارسال و اعلام وصول شده است.
وی تصریح کرد: آنچه اکنون به مجلس ارسال شده، صرفا یک نظر مشورتی است که سازمان برنامه و بودجه جهت کارشناسی به نمایندگان مجلس ارایه داده است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری تاکید کرد: این سخن درست است که لایحه برنامه باید با امضای رئیس جمهوری باشد که قبلا هم با امضای دکتر روحانی به مجلس ارسال و وصول نیز شده است.
گفتنی است مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته بود: ارائه اصلاحیه لایحه برنامه ششم توسعه به مجلس با امضای آقای نوبخت از نظر شکلی درست نیست. مجلس انتظارش این بود که دولت برنامه را بدهد و این برنامه با امضای رئیس جمهوری باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه