روزنامه سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگــی
 -  - 
18 مرداد 1395  |  سیاست  |  کد خبر: 16149
0
0
فراکسیون امید در انتخابات ریاست جمهوری از کاندیدای اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند
عارف: در انتخابات 96 به شیوه 92 عمل می‌کنیم
همدلی – محمدرضا عارف در دو مقطع انتخابات 92 و 94 که اولی برای انتخاب رئیس‌جمهور و دومی برای گزینش نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شد، در کانون توجهات قرار گرفت و درحقیقت شاخص اصلاح‌طلبی در این دو انتخابات بود.
او که روزگاری در دولت اصلاحات تا معاون اولی رئیس‌جمهور هم پیش رفته بود، در سال 92 تنها نامزد وابسته به جریان اصلاح‌طلب بود که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و قرار بود که پای در کارزاری بگذارد که 9 نامزد دیگر آن از جناح اصول‌گرا بودند. در این میان یکی از 9نامزد آشکارا برنامه‌ها و عملکرد اصول‌گرایان را به چالش می‌کشید، به گونه‌ای که بدنه اصلاح‌طلبی و بخشی معتدل از جناح اصول‌گرا را به خود جلب کرده بود. اما این برای پیروزی کافی نبود.
در آن روزها برخی از بزرگان جناح اصلاحات و آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری که نگران استمرار حضور کسی با تفکرات محمود احمدی‌نژاد در مسند ریاست جمهوری بودند و از سوی دیگر با توجه به جو ضد اصلاح‌طلبی در بخش‌هایی از نظام سیاسی، زمینه را برای حضور محمدرضا عارف در مسند ریاست جمهوری مناسب نمی‌دیدند، با تدبیر خود تلاش کردند که اصلاح‌طلبان و اعتدالیون را پشت سر یک نفر جمع کنند. که در این میان محمدرضا عارف با ایثار از ادامه رقایت انصراف داد تا بدنه اصلاح‌طلبی نیز پشت سر دکتر حسن روحانی قرار گیرد و فرمان اداره کشور از دست اصول‌گرایان و نزدیکان به رئیس‌جمهور قبلی، گرفته شده و کسی با تفکری معتدل بر مسند ریاست دولت یازدهم بنشیند.
فداکاری دکتر محمدرضا عارف که یکی از عوامل پبروزی دکتر حسن روحانی و بازگشت بخشی از اصلاح‌طلبان وچهره‌های معتدل به چرخه اجرایی کشور شده بود، او را در کانون توجهات و ظرفیت‌های سیاسی وی قرار داد.امری که در انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه 94 مورد توجه جامعه قرار گرفت و سبب شد تا بزرگان اصلاحات و اعتدال او را در راس فهرستی قرار دهند که در حرکتی حیرت‌انگیز به تمامی از سوی مردم تهران پذیرفته شده و و سبب خداحافظی غول‌های پارلمانی جناح اصول‌گرا از پارلمان
دهم شد.
محمدرضا عارف اگرچه با پیمان‌شکنی برخی از نمایندگانی که با حمایت فهرست منتسب به اصلاح‌طلبان موسوم به « لیست امید» نتوانست در راس مجلس دهم قرار گیرد، اما به عنوان رئیس فراکسیون امید مجلس می‌تواند بیان کننده مواضع اصلاح‌طلبان در موارد مختلف باشد.
در ماه‌های گذشته که موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال 96 در دستور کار جناح‌های سیاسی قرار گرفته است، برخی از اصول‌گرایان که شکست دیگری را برای خود پیش‌بینی می‌کنند، شکستن اتحاد اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان معتدل را در دستور کار خود قرار داده‌اند که در این میان ایجاد تردید در همراهی هواداران دولت و اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده مورد توجه آنها قرار گرفته است و طرح موضوع «عبور اصلاح‌طلبان از روحانی» از همین منظر در فضای سیاسی مطرح شد.
اما در هفته‌های گذشته اعلام موضع صریح بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب درباره ادامه حمایت این جناح از حسن روحانی، تا حدی این نقشه را نقش برآب کرد، اما بدون تردید اعلام این موضع از سوی مطرح‌ترین چهره اصلاح‌طلب در نظام سیاسی کشور مهر تاییدی است بر ادامه همراهی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون. اتفاقی که روز گذشته به وقوع پیوست و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت که این فراکسیون در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 از کاندیدای اصلاح‌طلبان حمایت خواهد کرد.
محمدرضا عارف اظهار کرد: اعضای فراکسیون امید به عنوان نماینده مجلس در جریان انتخابات ریاست جمهوری وظیفه ملی خود را در جهت تشویق مردم به مشارکت در انتخابات انجام خواهند داد و چون عضو این فراکسیون هستند علی‌الاصول از کاندیدای اصلاح‌طلبان در این انتخابات حمایت می‌کنند.
وی که با ایسنا گفت‌وگو می‌کرد، با بیان اینکه اصلاح‌طلبان هنوز ورودی به مصادیق انتخابات ریاست جمهوری نداشتند، گفت: آنچه برای ما اهمیت دارد روندی است که از سال 92 شروع شده و معتقدیم که این روند معقول و منطقی باید همچنان
ادامه یابد.
رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای فراکسیون امید مجلس در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری سال آینده حضور جدی خواهند داشت، اضافه کرد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حال بازنگری تشکیلات خود است و ما امیدواریم طی هفته‌های آینده ترکیب و ساختار جدید شورای عالی مشخص شود. بعد از آنکه این شورا در مورد انتخابات تصمیم‌گیری کرد، ما هم مواضع خود را در این زمینه اعلام می‌کنیم.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع میباشد. طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه